

LEHTIKUVA
Argentiinan uusi presidentti sai vasemmiston kyyneliin
Argentiinan presidentiksi on valittu mies, joka todella jakaa ihmisten mielipiteet. Hän on kannattajiensa jumaloima ja vastustajiensa vihaama. Toimittajien mielestä hän on ”äärioikeistolainen” ja kaiken kukkuraksi ilmastodenialisti. Javier Milei ei pidä poliittisesta korrektiudesta eikä epäröi kutsua vastustajiaan ”paskavasemmistoksi”. Ei ihme, että monet vasemmistolaiset purskahtivat itkuun kuultuaan vaalituloksen. Mutta onko Javier Milei uusi Bolsonaro, Trump vai Zelenskyi?
Argentiinan vastavalittu presidentti Javier Milei on herättänyt suuria tunteita kotimaassaan ja maailmalla. Hänen kannattajansa riemuitsevat siitä, että Argentiinan politiikassa puhaltavat nyt uudet tuulet.
Samaan aikaan vasemmistolaiset purskahtavat kirjaimellisesti itkuun presidentinvaalien tuloksen takia. Netissä kiertävillä videoilla itkevät vasemmistolaiset tuovat mieleen Donald Trumpin valinnan jälkeen Yhdysvalloissa kuvatut videot.
TV:stä tuttu taloustieteilijä
Javier Milei on 53-vuotias taloustieteilijä, joka edustaa itävaltalaista koulukuntaa. Hän on opettanut taloustiedettä yliopistossa ja kirjoittanut useita kirjoja. Milei tuli argentiinalaisille tutuksi television ”päivystävänä ekonomistina”. Hänellä on ollut myös oma radio-ohjelma.
Suomen mediassa Mileitä on kuvattu oikeistopopulistiksi tai jopa äärioikeistolaiseksi. Itse hän identifioituu anarkokapitalistiksi tai minarkistiksi, eli hän uskoo laajoihin yksilön vapauksiin ja valtion roolin pitämiseen mahdollisimman pienenä.
Haluaa sulkea keskuspankin ja useita ministeriöitä
Vaalikampanjassaan Milei lupasi rankkoja toimenpiteitä velkaantumista ja inflaatiota vastaan. Hän haluaa sulkea Argentiinan keskuspankin ja useita ministeriöitä. Lopettamislistan kärjessä on sukupuoli- ja yhdenvertaisuusasioiden ministeriö.
Milei on kutsunut ilmastonmuutosta ”sosialistiseksi huijaukseksi”. Hän haluaa ulottaa leikkaukset myös tieteellisen tutkimuksen rahoitukseen, mikä on saanut jotkut kutsumaan häntä ”tieteenvastaiseksi presidentiksi”.
Oma valuutta korvattava Yhdysvaltain dollarilla
Ekonomisti Milei haluaa, että Argentiinan peso korvataan Yhdysvaltain dollarilla, joka on jo nyt Argentiinassa suosittu valuutta, johon ihmiset turvautuvat valtavan inflaation takia.
Milein presidenttikaudella Argentiina tulee todennäköisesti muutenkin suuntautumaan yhteistyöhön Yhdysvaltain kanssa ja ottamaan etäisyyttä Venäjään, Kiinaan ja BRICS-liittoumaan. Milei on suuri Israelin ystävä, joka on kertonut harkinneensa juutalaiseksi kääntymistä.
Libertaareista näkemyksistään huolimatta Milei suhtautuu kriittisesti rikollisten maahantuloon. Vaalikampanjassaan hän vaati, että rikosrekisterin omaavien henkilöiden maahanpääsy pitäisi estää ja rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset tulisi karkottaa.
Oman elämänsä supersankari
Bändissä nuorempana laulanut Milei on synnynnäinen show-mies, joka pukeutuu yhä nahkatakkiin ja esiintyy kuin rock-tähti. Vaalitilaisuuksissaan hän pärisytti moottorisahaa talousleikkausten symbolina.
Milein muhkeiden pulisonkien ansiosta häntä on verrattuna Marvel-sarjakuvien sankarihahmo Wolverineen, mutta itse asiassa Mileillä on ihan oma supersankarihahmo, joksi hän tykkää pukeutua cosplay-hengessä: kenraali Ancap. Lyhenne Ancap tulee anarkokapitalismista.
”Paskavasemmistolaiset haluavat tappaa sinut!”
Javier Milei ei pidä poliittisesta korrektiudesta eikä epäröi kutsua vastustajiaan ”paskavasemmistolaisiksi”, ”kollektivisteiksi” ja ”parasiiteiksi”. Somessa kiertää haastattelunpätkä, jossa toimittaja kysyy, miksi Milei kutsuu vasemmistolaisesti ajattelevia ihmisiä ”paskoiksi”.
– Koska he ovat paskoja, Milei vastaa.
– He haluavat tappaa sinut! Paskavasemmistolaisille ei saa antaa milliäkään periksi, Milei jatkaa.
– Jos annat vähänkään periksi, he käyttävät sitä tuhotakseen sinut.
Javier Milei moittii vasemmistoa kaksoisstandardeista: omilta hyväksytään lähes mitä tahansa, vastustajilta ei mitään.
– Jos toimittaja käyttää seksuaalisesti hyväksi toista toimittajaa, he salaavat sen, koska tekijä on yksi heistä.
”Vasemmisto on jo hävinnyt kulttuurisodan”
Tästä kaikesta huolimatta vasemmisto on Milein mielestä jo hävinnyt kulttuurisodan. Ja koska vasemmistolaiset tajuavat itsekin hävinneensä, he turvautuvat likaisiin keinoihin.
– He käyttävät valtion sortokoneistoa tuhotakseen meidät. He pyrkivät vaikuttamaan yleiseen mielipiteeseen veronmaksajien rahoilla. Ja häviävät silti!
Haastattelussa Milei revittelee niin rajusti, että lopussa naistoimittaja menee aivan hiljaiseksi.
Argentiinan Bolsonaro, Trump vai Zelenskyi?
Argentiinan uutta presidenttiä on verrattu Brasilian edelliseen presidenttiin Jair Bolsonaroon ja Yhdysvaltain Donald Trumpiin. Ainakin kaikki kolme ovat suorasanaisia miehiä ja toimittajien inhokkeja.
Parempi vertailukohde voisi olla Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi. Ennen poliittista uraansa Zelenskyi tuli ihmisille tutuksi esittäessään TV-sarjassa korruptiota vastustavaa historian opettajaa, joka valitaan sattumalta presidentiksi.
Zelenskyi sai ukrainalaisten äänet oikeissakin vaaleissa, koska hän oli ”TV:stä tuttu”. Hänen koettiin olevan korruptoimaton henkilö, joka tulee politiikan ulkopuolelta eikä kuulu vakiintuneisiin ”mafioihin”. Milein äänestäjillä on samanlaisia odotuksia.
Edes tuloverojen poistaminen ei riittänyt
Javier Milein vastaehdokkaana oli Argentiinaa pitkään hallinneiden peronistien ehdokas Sergio Massa. Tyypillisenä vasemmistopopulistina Massa lupasi kaikille kaikkea hyvää ja kaunista.
Istuvana valtiovarainministerinä Massa lakkautti tuloverotuksen lähes kaikilta kansalaisilta juuri ennen presidentinvaaleja. Se riitti ensimmäisen kierroksen korkeimpaan äänimäärään, mutta toisella kierroksella kansa valitsi Milein antaman toiveen muutoksesta.
Nähtäväksi jää, missä määrin Javier Milei kykenee toteuttamaan haluamiaan uudistuksia. Hänen edustamallaan Libertad Avanza (”vapaus etenee”) -puolueella ei ole enemmistöä kongressin kummassakaan kamarissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- peronistit minarkismi anarkokapitalismi Sergio Massa Argentiina Javier Milei Volodymyr Zelenskyi ilmastodenialismi Jair Bolsonaro Donald Trump Populismi Inflaatio Velkaantuminen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Vaalidenialistin” nousu puhemieheksi on osoitus Trumpin voimasta

Maahanmuuttokriittisyys kasvaa Saksassa ja se näkyy myös vaalituloksissa

Tuliterä EU-kriittinen puolue matkalla vaalivoittoon Hollannissa: ”Jos haluatte tehdä sen yhdessä, voitte tehdä sen ilman meitä”

Sveitsin parlamenttivaaleissa käännös oikealle: Maahanmuuttokriittinen SVP ylivoimaisesti suurin – vihreille tuikea tappio

”EU:n pahin painajainen” voitti Hollannin vaalit – maahanmuuttokriittinen valtavirta vahvistuu Euroopassa

Kevään EU-vaaleissa muhii jättiyllätys – maahanmuuttokriittisyys nousussa kautta Euroopan
Viikon suosituimmat

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto
Ruotsi on yhteiskunnallinen laboratiorio, joka kertoo millaista Suomessa on parinkymmenen vuoden kuluttua. Kannustimet kotoutumiseen puuttuvat, kun valtio toteuttaa kotoutumisen tulijan puolesta. Jussi Halla-aho kehottaa kaikkia pohtimaan asioita maahanmuuttajan näkökulmasta. Suomi on kaukomailla todellisessa puutteessa elävän näkökulmasta uskomaton onnela.

Teemu Keskisarjan kolumni: Käykää valtamedian kimppuun aktivismin asein

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Suomen puolustusministeriön sisäänkäynnin sotkenut Palestine Action -järjestö kielletään Britanniassa terroristijärjestönä – aktivistit tekivät perjantaina vakavan rikoksen sotilasalueella
Sama kansainvälinen aktivistiryhmä Palestine Action, joka sotki Suomen puolustusministeriön pääsisäänkäynnin Helsingissä vaaleanpunaisella maalilla kesäkuun alussa, listattiin terroristijärjestöksi Iso-Britanniassa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.