sosiaali- ja terveysministeri
Leikkausjonoista hakeudutaan yhä useammin hoitoon ulkomaille – ministeri Juuso: ”Yksityistä sektoria pitäisi hyödyntää paljon nykyistä paremmin”
Suomalaiset ovat jo parin vuoden vuoden ajan voineet halutessaan hakeutua hoitoon ulkomaille. Harvat näin vielä tekevät, mutta virta voi kasvaa, jos leikkausjonot eivät Suomessa lyhene. - Parempi olisi, jos hyvinvointialue antaisi palvelusetelin ja järjestäisi hoidon täällä Suomessa, linjasi sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso Huomenta Suomi -lähetyksessä.
20.10.2025 |12:17
Tukala helle jatkuu – Ministeri Kaisa Juuso: ”Viilennyksestä on nyt huolehdittava erityisesti vanhusten asumisyksiköissä”
Kotien lisäksi sisätilojen viileydestä on huolehdittava sosiaali- ja terveydenhuollon hoitolaitoksissa sekä asumisyksiköissä, joissa hoidetaan kuumuuden vaikutuksille herkkiin väestöryhmiin kuuluvia, painottaa sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.
17.07.2025 |16:54
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso kehysriihen päätöksistä: Hoitoon pääsy saattaa jopa nopeutua
18.04.2024 |11:59
Uusimmat

Garedew tyrmää Diakin raportin: Propagandaa tutkimuksen kaavussa
20.11.2025 |18:13

Onni Rostilan kolumni: Feministi toivotti miestenpäivää
20.11.2025 |12:22
Viikon suosituimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää


























