

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Tähän on tultu: Rikollisjengi rekrytoi 11-vuotiaan palkkamurhaajaksi Ruotsissa
Ruotsin jengisodan mielenvikaiset piirteet ovat nousseet uusiin ulottuvuuksiin, kun 11-vuotias poika on syytteessä palkkamurhan yrityksestä. Kyseessä on tiettävästi nuorin murhaajaksi Ruotsissa rekrytoitu henkilö. Jengisodan takana ollut rikollispomo ammuttiin alkuvuonna Irakissa.
Neljää 18–20-vuotiasta Benzema-rikollisjengiin kuuluvaa miestä epäillään useista törkeistä rikoksista, kuten alaikäisen yllyttämisestä murhaan sekä yleisvaaran tuottamisesta, kertoo Expressen.
Benzema-rikollisten epäillään muun muassa värvänneen palkkamurhaajaksi 11-vuotiaan pojan, jolle luvattiin palkkioksi 150 000 kruunua. Kilpailevan Foxtrot-jengiläisen murhan oli määrä tapahtua viime marraskuussa.
Tekninen tarkkailu paljasti murhasuunnitelmat
Epäillyt antoivat värväämälleen lapselle vaatteet tehtävää varten ja kuljetuksen suunnitellulle murhapaikalle Tukholmassa. Poliisi pystyi oman tiedustelutietojensa ansiosta torppaamaan rikoksen viime hetkellä.
Poliisi seurasi rikollisten viestiliikennettä ja pystyi oman kertomansa mukaan estämään useita muitakin lapsia päätymästä palkkamurhaajaksi tai pommi-iskun tekijäksi viime vuodenvaihteen tienoilla.
Viranomaisten työ oli tosin lohdutonta: aina kun yksi lapsi saatiin pois pelistä, seuraavat jo odottivat murhakeikkaa jonossa.
Murhaaja värvättiin nuorisokodista
Benzema-jengi värväsi 11-vuotiaan tiettävästi Tukholman lähellä sijaitsevasta Bärbyn nuorisokodista. Poika oli sijoitettu viranomaisvalvontaan aiempien tekojensa vuoksi. Poliisi löysin pojan huoneesta useampia kännyköitä sekä läppäreitä.
Viranomaiset ovat julkaisseet Benzema-jengin Ruotsin pomoksi epäillyn 19-vuotiaan viestittelyä rikostovereilleen.
Kaapatuissa viesteissä 11-vuotiaasta käytetään koodinimeä ”NN4” ja ohjeet kolmelle muulle jengiläiselle ovat selvät: “Painostakaa NN4:ää jotta hän ei peräänny ja toteuttaa suunnitellun tehtävän.”
Syytetyt vaikenevat
Syytetyt kiistävät kaikki syytteet. Näin siitä huolimatta, että syyttäjällä on näyttönä muun muassa tallenteita somen viestipalveluista, äänitiedostoja sekä valokuvia.
– He kiistävät yleisesti ottaen rikoksen kaikilta osin. Joku on ehkä antanut jonkin selityksen, mutta pääasiassa he ovat hyvin vaitonaisia, sanoo syyttäjä Anna Andersson Nya Wärmlands-verkkolehdelle.
Palkkamurhien ja räjäyteysten epäilty taustapiru Mustafa ”Benzema” Aljiburi ammuttiin Bagdadissa tämän vuoden alussa. Aljiburin murha lopetti 11-vuotiaiden värväyksen ainakin toistaiseksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- viestiliikenne Anna Andersson Mustafa ”Benzema” Aljiburi poliisin tekninen valvonta Benzema Foxtrot palkkamurha lasten värvääminen rikollisjengeihin räjäytykset jengirikolliset tiedustelu jengisota ampumiset rikollisjengit Some
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Järjestäytynyt rikollisuus riistäytynyt hallinnasta länsinaapurissa – Suomen on vältettävä Ruotsin virheet

Kansakunnan kaaos kiihtyy Ruotsissa: jopa 8-vuotiaat koulupudokkaat rahtaavat aseita ja huumeita rikollisjengien riveissä

Oikeusministeri Leena Meri: Nöyryytysväkivalta huolestuttaa ja pelottaa nuorisoa – ”Hallitukselta on tulossa toimia nuorten turvaamiseksi”

Oikeusministeri Leena Meri kolumnissaan: Nuorisorangaistus otetaan täyteen käyttöön
Viikon suosituimmat

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää