

Taksialan uudistukseen esitetään käytännöllisiä keinoja alan sisältä – tavoitteena turvalliset taksit jokaiselle
Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä pitää keskeisenä taksien valvonnan tason nostamista jatkossa. - On paremmin valvottava sitä, kuka liikennöintiä voi harjoittaa, millä ehdoilla ja millaisia kielitaitovaatimuksia alalla on. On myös kyettävä sulkemaan pois sellaiset henkilöt, joilla on rikostaustaa. Toiminnan aikana tulee valvoa, että verot maksetaan ajallaan, vakuutukset on otettu ja asiat hoidetaan kunnolla.
Liikenne- ja viestintäministeriö alkoi jo viime vuonna valmistelemaan toimia, joilla korjataan taksialan epäkohtia ja lisätään luottamusta koko alaan.
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa lakimuutoksia luottamuksen palauttamiseksi taksialaan.
Liikenne- ja viestintäministeriön valmistelema arviomuistio taksilainsäädännön muutosehdotuksista valmistui keväällä.
Ulkomaalaistaustaisia kuskeja epäillään rikoksista
Uudistuksille on tarvetta, koska taksilla matkustamisesta on tullut entistä turvattomampaa. Helsingin poliisin väkivaltarikosyksikön johtaja Ritva Elomaa kertoo MTV:n uutisille, että tämän ja viime vuoden aikana Helsingin poliisiin on kirjattu yhteensä lähes 50 rikosilmoitusta, jossa taksinkuljettajaa epäillään seksuaalirikoksesta. Tekijät ovat lähes poikkeuksetta ulkomaalaistaustaisia.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä pitää tilannetta hätkähdyttävänä.
– Ilmiö on äärimmäisen kielteinen ja on omiaan rikkomaan ihmisten luottamusta taksitoimintaa kohtaan.
Mäkelä oli tänään aamulla MTV:n Huomenta Suomen haastattelussa.
Taksilainsäädännön uudistuksessa Mäkelä pitää keskeisenä taksien valvonnan tason parantamista.
– On paremmin valvottava sitä, kuka liikennöintiä voi harjoittaa, millä ehdoilla ja millaisia kielitaitovaatimuksia alalla on. On kyettävä sulkemaan pois sellaiset henkilöt, joilla on rikostaustaa. Myös toiminnan aikana tulee valvoa, että verot maksetaan ajallaan, vakuutukset on otettu ja muutenkin asiat hoidetaan kunnolla.
Turvallisuus ja paikallistuntemus tärkeää
Mäkelä korostaa, että asiakkaan kokema turvallisuus ja paikallistuntemus on taksialalla tärkeää.
– Kun asiakas hyppää taksiin ja kertoo haluamansa osoitteen, asiakkaan on voitava tuntea turvallisuutta sekä sitä, että tulee ymmärretyksi ja ettei kielimuuria ole vastassa, Mäkelä sanoo.
SDP:n kansanedustaja Pinja Perholehto on samoilla linjoilla Mäkelän kanssa valvonnan tehostamisen tarpeesta. Perholehto pohtii myös sanktioiden kiristämistä. Hänen mukaansa taksialan yrittäjät tulisi ottaa uudistukseen vahvasti mukaan.
Mäkelä toteaa, että valvonnan parantamisen käytännön keinoja onkin jo kysytty taksialan toimijoilta itseltään ministeri Ranteen johdolla valmistellussa uudistuksessa.
– Yksi alalta tullut ehdotus on, että taksiautoissa voisi esimerkiksi olla eri värinen rekisterikilpi kuin muissa autoissa. Se helpottaisi valvontaa ja tunnistamista. Käytännönläheisiä keinoja tarvitaan, koska viranomaisilla ei ole resursseja tarkastaa jokaista taksia kaduilla.
Suuret brändit herättävät luottamusta
Mäkelä kertoo omana havaintonaan, että suurten taksiketjujen ja -yritysten brändit koetaan tänä päivänä luotettaviksi.
– Ihmiset usein uskaltavat tilata auton suurelta, luotettavaksi koetulta taksiketjulta. Se silti tavallaan sotii taksiuudistuksen tarkoitusta vastaan, koska ajatuksena oli vapauttaa kilpailua ja mahdollistaa yrittäminen.
– Uudistuksen lieveilmiöt ovat kuitenkin johtaneet siihen, että taksiala on keskittynyt. Ehkä tämäkin voi jollain aikavälillä parantua, jos taksien luotettavuutta saadaan kohennettua. Tällöin uudetkin yrittäjät pääsisivät markkinoille.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- taksilainsäädäntö ulkomaalaistaustaiset taksikuskit taksiala Pinja Perholehto ulkomaalaistaustainen rikollisuus kielitaitovaatimus valvonta Taksiuudistus seksuaalirikokset Taksiliikenne Jani Mäkelä Lulu Ranne Ritva Elomaa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ministeri Ranne: Taksiala tarvitsee luottamuksen palauttamista

Kolmannes tarkastetuista taksiyrittäjistä rikostapausharkintaan – miljoonien tulot ilmoittamatta, palkkoja pimitetty, kuskit nostavat työttömyyskorvausta…

Mäenpään toimenpidealoite: Polttoaineiden valmisteverot reilusti alemmaksi vuoden loppuun asti

Mäenpää tyytymätön kuljetusyritysten määräaikaiseen polttoainetukeen – hallitus unohti taksit, maanrakennusalan ja metsäkoneyrittäjät
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.