

LEHTIKUVA
Tältä köyhyys tuntuu
Kolmen lapsen yksinhuoltajaäiti on moninkertainen väliinputoaja hyvinvointivaltion tukiviidakossa. Hän elää pelkillä lapsilisillä ja elatusmaksuilla: käytössä on 637 euroa kuussa.
Avioeroa hakeva Elina on nelikymppinen kolmen lapsen äiti. Perheenjäsenillä on monia sairauksia. Elina tietää, mitä köyhyys on.
– En voi hakea kuopukselle 20 euroa kuussa maksavaa kerhopaikkaa. Se olisi pois lääkehankinnoista.
Nelihenkisen perheen kuukausitulot koostuvat kahden isomman lapsen elatusmaksuista (300 euroa) ja kolmen lapsen lapsilisistä (337 euroa). Kotihoidontuki loppui huhtikuussa 2015, jonka jälkeen Elina on ollut sairauslomalla. Myös kuopus sairastaa paljon ja on siksi yhä kotihoidossa.
Kesäkuussa Kela hylkäsi Elinan sairaspäivärahahakemuksen. Päätöksessä kotiäitiys nähtiin omaan taloudenhoitoon verrattavana työnä, jota Elina on kykenevä tekemään sidekudossairaudestaan huolimatta.
Työttömyyspäivärahaa taas ei tule, koska Elina on nyt sairaslomalla. Työvoimatoimisto haluaa uuden työkyvynarvioinnin. – Ja samaan aikaan kuntoutusyksiköt kiistelevät, kellä on vastuu laatia yhteenveto ja mitä siihen kirjataan.
Asunnottomuus tai jääminen kumppanin armoille
Miksi sosiaalitoimisto ei tue perhettä taloudellisesti? Siksi, että virallisesti Elina on vielä naimisissa kuopuksensa isän kanssa. Hän asuu lapsineen miehen omistaman talon alakerrassa. Myös mies on talossa kirjoilla, vaikkei enää osallistu arkeen.
– Mies on ex ja minä olen käytännössä ollut jo pitkään yksinhuoltaja.
Aluksi mies vastasi yksin asumiskuluista ja auton maksuista. Parisuhteen heikettyä mies hoiti osuuttaan yhä vähemmän. Elina alkoi etsiä omaa asuntoa puolitoista vuotta sitten. Sen jälkeen hän jätti avioeropaperit. Keväällä 2015 Elina haki toimeentulotukea.
– Pyysin virkailijoilta, etteivät he huomioisi ex-mieheni osuutta ja asumismenoja, vaan päättäisivät vain toimeentulotuen perusosasta minun ja lasten osalta. Tämä ei käynyt.
Elina sai ajan kahden kuukauden päähän heinäkuun loppuun. Käynti toimeentulopuolella osoittautuikin lastensuojelupalaveriksi.
– Tiliotteita ei pyydetty. Minulle ilmoitettiin, että etsi asunto, niin palataan sitten asiaan. Vuokratukea ei voitu ennakolta luvata, mikäli löytäisin asunnon.
Luottotiedoton ei saa asuntoa
Asunnon saamisen esteenä ovat olleet Elinan menetetyt luottotiedot. Myös perheenjäsenten sairaudet asettavat rajoituksia asunnolle.
– Olen pyytänyt exältä vuokrasopimusta, jotta sosiaalitoimi voisi käsitellä hakemukseni uudelleen. Tuloksetta.
Miehen kieltäytymisen takia Elina on menettänyt kuukaudessa vähintään 600 euroa toimeentulotukea. Tilanne on patti: mies panttaa vuokrasopimusta eikä suostu muuttamaan, joten Elina ei pääse miehestä eroon. Luottotietojen ja sairauksien takia Elina ei voi vuokrata asuntoa ilman sosiaalitoimiston apua.
– Koulun takia lasten on oltava jossakin kirjoilla. Muutoin lastensuojelu puuttuisi asiaan.
Elämää sietokyvyn äärirajoilla
Nuoresta asti Elina on tehnyt monia töitä: hoitanut lapsia, ommellut, siivonnut. Nyt arkea kuormittavat köyhyys ja sairaudet. Lapsilla on allergioita, atopiaa, ylivilkkautta, lukihäiriötä ja uniongelmia. Elinaa vaivaavat harvinainen reumasairaus, selkävaivat ja uupumus. Lääkärikäyntejä on jatkuvasti. Elina on asioinut 21 eri asiantuntijatahon kanssa vajaan neljän vuoden aikana.
– Siltikin asiat ovat menneet huonompaan suuntaan. Olen aivan piipussa.
Toimiva arki edellyttää suunnittelua: ruoka on tehtävä itse, hintoja on vertailtava alvariinsa eikä terveellisiin ravintolisiin ole varaa. Kesälomalla ei voi reissailla, synttäritarjoiluihin ei penni veny eivätkä lapset voi harrastaa mitään. Hampurilaisella käydään vain haaveissa.
– Jos saan kasaan ylimääräistä, vietän lasten kanssa hauskan illan dippivihannesten, yhden karkkipussin ja yhden sipsipussin kanssa.
Elina on karsinut menot minimiin. Hankinnat tehdään kirpparilta.
– Yritän elää niin, ettei laskuja pääse tulemaan. Ainoat laskut ovat olleet lääkärimaksut, mutta olen jättänyt ne maksamatta noin vuoden ajan.
Tarina on sittemmin saanut hyvän käänteen: Elina löysi asunnon, jonka ihana pariskunta vuokrasi vuokraajan surkeasta luottoluokituksesta huolimatta. Vakuutusyhtiö lupasi myöntää kotivakuutuksen sosiaalitoimiston yhteydenoton jälkeen.
MARIA SYVÄLÄ
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Työttömyys lisääntyy tulevaisuudessa

Mäntylä: Hyvä elämä tarkoittaa muutakin kuin euroja

Kaupungin vuokra-asunnot kiven alla – 10 vuotta turhaan asuntojonossa

Takausvelka suisti pienyrittäjän elämän kaaokseen: ”Tunsin itseni rikolliseksi”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.
Uusimmat

Ansiotuloverotuksen vähennykset tasaavat tulonjakoa Suomessa

Perussuomalaisten kannattajat erottuvat kaikkein menokriittisimpinä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää