

Tarinat ulkomaalaisjahdeista olivat fake news – Osavaltion pääministeri: ”Chemnitzissä ei ollut ihmisiä hakkaavia ryhmiä eikä ajojahtia”
Saksan ja Suomen media ja poliitikot ovat viime päivinä levittäneet innokkaasti huhuja Chemnitzissä riehuneistä joukkioista, jotka lähtivät kaduille lynkkaamaan ulkomaalaisen näköisiä ihmisiä. Nyt Saksin osavaltion pääministeri on sanonut, että mitään ihmisiä hakkaavia ryhmiä ei ole ollut. Valeuutinen ”etnisesti valikoituneesta katuväkivallasta” on kuitenkin ehtinyt jo levitä laajalle.
”Chemnitzissä poikkeuksellista on se, että äärioikeistoa tukevat mielenosoittajat olivat valmiita rikkomaan perusoikeuksia ja käyttämään väkivaltaa sattumanvaraisiin ihmisiin, jotka valikoituivat uhreiksi ulkonäkönsä vuoksi. Kun kansalaiset lähtevät kostoretkille ja lynkkaamaan ulkomaalaisten näköisiä, oikeusvaltio on epäonnistunut ja vakavassa kriisissä.” Näin maalaili HS 28.8 kirjoituksessaan.
Valitettavasti hesarin uutisointi meni pahan kerran metsään.
Saksin osavaltion pääministeri Michael Kretschmer (CDU) antoi keskiviikkona Saksin maapäiville virallisen lausunnon Chemnitzin tapahtumista. Asiasta kertoo Bild-lehti.
– Chemnitzissä ei ollut ihmisiä hakkaavia ryhmiä eikä ajojahtia, sanoi Saksin pääministeri Kretschmer puheessaan.
Maapäivien istunto alkoi minuutin hiljaisella hetkellä kuoliaaksi puukotetun Danielin muistoksi. Puolitoista viikkoa sitten tapahtunut henkirikos on jäänyt uutisoinnissa täysin taka-alalle, kun media on keskittynyt kohisemaan äärioikeistosta ja nyt valeuutiseksi osoittautuneista lynkkauspartioista.
Vain osa Danielin surmaajista saatu kiinni
Danielin surmasta on otettu kiinni kaksi turvapaikanhakijaa: 22-vuotias irakilainen ja 23-vuotias syyrialainen. He olivat toimineet osana suurempaa, noin 10 ulkomaalaisen jengiä. Media on suhtautunut asiaan siten, että kiinniottojen myötä henkirikos on selvitetty, joten se voidaan unohtaa.
Nyt poliisi on kuitenkin ilmoittanut etsivänsä surmasta epäiltynä myös kolmatta turvapaikanhakijaa. Etsintäkuulutetulla 22-vuotiaalla irakilaismiehellä on myös aiempaa rikosrekisteriä Saksassa.
Toimittaja: median tulisi pysyä tosiasioissa
Saksassa asuva toimittaja Pertti Rönkkö kertoo Facebook-sivullaan, että huhut ulkomaalaisia joukolla jahtaavista äärioikeistolaisista olivat alun perin Antifan liikkeelle laskemia valeuutisia, joita media välitti kritiikittömästi eteenpäin.
– Noloa Saksan kannalta on, että myös liittokansleri Merkel ja hänen päätiedottajansa Seibert uskoivat fake newsiin, kommentoi Pertti Rönkkö.
– Medialla olisi käytettävissään pistämätön keino kamppailussa poliittisia ääriä vastaan: on pysyttävä tosiasioissa ja oltava valmis oikaisemaan ehkä kiireen vuoksi väärin painotettua tietoa sitä mukaan, kun faktoja tulee lisää – siis noudatettava hyvän ja vastuullisen journalismin periaatteita, Rönkkö sanoo.
Pertti Rönkkö on seurannut Chemnizin tilannetta tarkasti viime viikkojen ajan. Hän on kirjoittanut sivuilleen kymmeniä aihetta käsitteleviä päivityksiä. Saksankielisiä medioita seuraavan Rönkön näkemys on täysin erilainen kuin se, minkälaisena Suomen media asian esittää.
Rönkkö nosti jo viikko sitten esiin chemnitziläisen vasemmistoliberaalin paikallislehden Freie Pressen paikan päältä tekemän uutisoinnin, joka erosi suomalaismedioiden tarinasta suuresti.
– Kun lukee monien suomalaislehtien uutisointia ja vertaa sitä vaikkapa chemnitziläisen vasemmistoliberaalin paikkallislehden Freie Pressen paikan päältä tehtyyn uutisointiin, niin eroa on kuin yöllä ja päivällä. Äärioikeisto ei ottanut oikeutta käsiinsä, eikä pahoinpidellyt kiinni saamiaan ulkomaalaisen näköisiä ihmisiä. Tuhansista tilanteesta huolestuneista ja torille kokoontuneista aivan tavallisista chemnitziläisistä poliisi luokitteli noin 50 ihmistä väkivaltaan orientoituneiksi äärioikeistolaiseksi, Rönkkö kirjoitti.
– Siinä kun asiallisuudestaan tunnettu chemnitziläislehti tyytyy uutisoimaan todellisia ja itse todennettuja tapahtumia sekä pidättäytyy kannanotoissa poliisin ja muiden viranomaisten antamiin tietoihin, niin Karjalaisessa, Kansan Uutisissa ym medioissa päästetään mielikuvitus laukkaamaan ilmeisesti ilman minkäänlaista journalistista vastuuta, hän jatkoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksassa toivotaan jo uusia vaaleja, AfD kiipesi gallupissa demareiden ohitse

Leipzig tarjoaa 100 000 euron palkkion äärivasemmistolaisista – naisen pahoinpitely oli liikaa
Viikon suosituimmat

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”

Ministeri Lulu Ranne kiittää klassikkoautojen intohimoisia huoltajia: ”Teillä on merkitystä Suomelle”
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne nosti esiin viikonloppuna Lahden Classic Motorshow -näyttelyn avajaisissa autoharrastuksen valtavan yhteiskunnallisen merkityksen. Ministeri korosti, että harrasteajoneuvot eivät ole vain vanhoja autoja – ne ovat elämänkumppaneita, sukupolvia yhdistäviä perinteitä ja osa suomalaista elämäntapaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













