

Tarinat ulkomaalaisjahdeista olivat fake news – Osavaltion pääministeri: ”Chemnitzissä ei ollut ihmisiä hakkaavia ryhmiä eikä ajojahtia”
Saksan ja Suomen media ja poliitikot ovat viime päivinä levittäneet innokkaasti huhuja Chemnitzissä riehuneistä joukkioista, jotka lähtivät kaduille lynkkaamaan ulkomaalaisen näköisiä ihmisiä. Nyt Saksin osavaltion pääministeri on sanonut, että mitään ihmisiä hakkaavia ryhmiä ei ole ollut. Valeuutinen ”etnisesti valikoituneesta katuväkivallasta” on kuitenkin ehtinyt jo levitä laajalle.
”Chemnitzissä poikkeuksellista on se, että äärioikeistoa tukevat mielenosoittajat olivat valmiita rikkomaan perusoikeuksia ja käyttämään väkivaltaa sattumanvaraisiin ihmisiin, jotka valikoituivat uhreiksi ulkonäkönsä vuoksi. Kun kansalaiset lähtevät kostoretkille ja lynkkaamaan ulkomaalaisten näköisiä, oikeusvaltio on epäonnistunut ja vakavassa kriisissä.” Näin maalaili HS 28.8 kirjoituksessaan.
Valitettavasti hesarin uutisointi meni pahan kerran metsään.
Saksin osavaltion pääministeri Michael Kretschmer (CDU) antoi keskiviikkona Saksin maapäiville virallisen lausunnon Chemnitzin tapahtumista. Asiasta kertoo Bild-lehti.
– Chemnitzissä ei ollut ihmisiä hakkaavia ryhmiä eikä ajojahtia, sanoi Saksin pääministeri Kretschmer puheessaan.
Maapäivien istunto alkoi minuutin hiljaisella hetkellä kuoliaaksi puukotetun Danielin muistoksi. Puolitoista viikkoa sitten tapahtunut henkirikos on jäänyt uutisoinnissa täysin taka-alalle, kun media on keskittynyt kohisemaan äärioikeistosta ja nyt valeuutiseksi osoittautuneista lynkkauspartioista.
Vain osa Danielin surmaajista saatu kiinni
Danielin surmasta on otettu kiinni kaksi turvapaikanhakijaa: 22-vuotias irakilainen ja 23-vuotias syyrialainen. He olivat toimineet osana suurempaa, noin 10 ulkomaalaisen jengiä. Media on suhtautunut asiaan siten, että kiinniottojen myötä henkirikos on selvitetty, joten se voidaan unohtaa.
Nyt poliisi on kuitenkin ilmoittanut etsivänsä surmasta epäiltynä myös kolmatta turvapaikanhakijaa. Etsintäkuulutetulla 22-vuotiaalla irakilaismiehellä on myös aiempaa rikosrekisteriä Saksassa.
Toimittaja: median tulisi pysyä tosiasioissa
Saksassa asuva toimittaja Pertti Rönkkö kertoo Facebook-sivullaan, että huhut ulkomaalaisia joukolla jahtaavista äärioikeistolaisista olivat alun perin Antifan liikkeelle laskemia valeuutisia, joita media välitti kritiikittömästi eteenpäin.
– Noloa Saksan kannalta on, että myös liittokansleri Merkel ja hänen päätiedottajansa Seibert uskoivat fake newsiin, kommentoi Pertti Rönkkö.
– Medialla olisi käytettävissään pistämätön keino kamppailussa poliittisia ääriä vastaan: on pysyttävä tosiasioissa ja oltava valmis oikaisemaan ehkä kiireen vuoksi väärin painotettua tietoa sitä mukaan, kun faktoja tulee lisää – siis noudatettava hyvän ja vastuullisen journalismin periaatteita, Rönkkö sanoo.
Pertti Rönkkö on seurannut Chemnizin tilannetta tarkasti viime viikkojen ajan. Hän on kirjoittanut sivuilleen kymmeniä aihetta käsitteleviä päivityksiä. Saksankielisiä medioita seuraavan Rönkön näkemys on täysin erilainen kuin se, minkälaisena Suomen media asian esittää.
Rönkkö nosti jo viikko sitten esiin chemnitziläisen vasemmistoliberaalin paikallislehden Freie Pressen paikan päältä tekemän uutisoinnin, joka erosi suomalaismedioiden tarinasta suuresti.
– Kun lukee monien suomalaislehtien uutisointia ja vertaa sitä vaikkapa chemnitziläisen vasemmistoliberaalin paikkallislehden Freie Pressen paikan päältä tehtyyn uutisointiin, niin eroa on kuin yöllä ja päivällä. Äärioikeisto ei ottanut oikeutta käsiinsä, eikä pahoinpidellyt kiinni saamiaan ulkomaalaisen näköisiä ihmisiä. Tuhansista tilanteesta huolestuneista ja torille kokoontuneista aivan tavallisista chemnitziläisistä poliisi luokitteli noin 50 ihmistä väkivaltaan orientoituneiksi äärioikeistolaiseksi, Rönkkö kirjoitti.
– Siinä kun asiallisuudestaan tunnettu chemnitziläislehti tyytyy uutisoimaan todellisia ja itse todennettuja tapahtumia sekä pidättäytyy kannanotoissa poliisin ja muiden viranomaisten antamiin tietoihin, niin Karjalaisessa, Kansan Uutisissa ym medioissa päästetään mielikuvitus laukkaamaan ilmeisesti ilman minkäänlaista journalistista vastuuta, hän jatkoi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Saksassa toivotaan jo uusia vaaleja, AfD kiipesi gallupissa demareiden ohitse

Leipzig tarjoaa 100 000 euron palkkion äärivasemmistolaisista – naisen pahoinpitely oli liikaa
Viikon suosituimmat

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













