Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Tavio: Olen huolestunut presidentti Niinistön puheista

23.11.2017 |12:43

Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Tavio ihmettelee presidentti Sauli Niinistön puheita sosiaalisen median palveluntarjoajien mahdollisesta sakottamisesta.

Presidentti Niinistö ilmoitti tänään Turun yliopistolla, että hän haluaa avata keskustelun sosiaalisen median palveluntarjoajien (kuten Facebookin, Twitterin ja Googlen) mahdollisesta sakottamisesta, jos nämä antavat käyttäjien julkaista vihapuheeksi luokiteltavia kirjoituksia.

– Kysyn presidentiltä julkisesti: Ymmärrättekö, mihin internetin sensuuri johtaa? Tavio kysyy.

Saksassa alustoja uhkaa miljoonien vahingonkorvaukset vihapuheeksi luokiteltavien kirjoitusten sallimisesta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu

06.11.2025 |19:31
4.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”

07.11.2025 |18:29
7.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää