Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tavio: Sisäilmasairastuneiden oikeusturvaa parannettava

14.05.2019 |14:44

Eduskunnan lakivaliokunnan puheenjohtaja Ville Tavio on huolissaan sisäilmasairaiden oikeusturvasta Suomessa. Tavio toivoo tulevan hallituksen parantavan sisäilmasairastuneiden kohtelua.

Yle uutisoi tänään, että Lappajärvellä neljä opettajaa, joilla oli diagnoosi työperäisestä altistumisesta kosteusvaurioille, hakivat kunnalta korvauksia. Kunnanhallitus tyrmäsi hakemukset, vaikka potilailla oli diagnoosi. Kuntaliiton mukaan yksikään sisäilmasairauksiin johtanut altistuminen kuntien tiloissa ei ole johtanut korvausten maksamiseen, kun korvauksia on haettu oikeusteitse.

– Sairastuneilla ei ole varaa lähteä riitelemään julkista valtaa vastaan oikeusteitse ja ennakkotapauksien valossa he eivät Suomessa oikeutta saakaan. Tähän on tultava muutos, Tavio toteaa.

Perussuomalaiset ovat aiemmin esittäneet kansallisia hometalkoita, jotta homerakennukset korjataan ja sairastuneet saavat kattavampaa hoitoa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa

06.08.2026 |10:50
6.
Suomen uutiset logo

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä

03.08.2026 |10:33
7.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi

03.08.2026 |14:33
9.
Suomen uutiset logo

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle

05.08.2026 |17:37

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää