Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Tavio: Sisäilmasairastuneiden oikeusturvaa parannettava

14.05.2019 |14:44

Eduskunnan lakivaliokunnan puheenjohtaja Ville Tavio on huolissaan sisäilmasairaiden oikeusturvasta Suomessa. Tavio toivoo tulevan hallituksen parantavan sisäilmasairastuneiden kohtelua.

Yle uutisoi tänään, että Lappajärvellä neljä opettajaa, joilla oli diagnoosi työperäisestä altistumisesta kosteusvaurioille, hakivat kunnalta korvauksia. Kunnanhallitus tyrmäsi hakemukset, vaikka potilailla oli diagnoosi. Kuntaliiton mukaan yksikään sisäilmasairauksiin johtanut altistuminen kuntien tiloissa ei ole johtanut korvausten maksamiseen, kun korvauksia on haettu oikeusteitse.

– Sairastuneilla ei ole varaa lähteä riitelemään julkista valtaa vastaan oikeusteitse ja ennakkotapauksien valossa he eivät Suomessa oikeutta saakaan. Tähän on tultava muutos, Tavio toteaa.

Perussuomalaiset ovat aiemmin esittäneet kansallisia hometalkoita, jotta homerakennukset korjataan ja sairastuneet saavat kattavampaa hoitoa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää