Artikkeli kuva

Ilmari Rostila kampanjoimassa vapaaehtoisen kielivalinnan puolesta. Arkistokuvaa. / MATTI MATIKAINEN

Tohtori Rostila kehuu Iltalehdessä Huhtasaarta: ”Kaikki muut ehdokkaat kannattavat pakollista ruotsia.”

25.01.2018 |13:00

Vapaaehtoista ruotsin kielen opetusta kannattavan yhdistyksen puuhamies Ilmari Rostila ottaa Iltalehden blogissa osaa kuumana käyvään presidentinvaalikeskusteluun. Hän on tyytyväinen siihen, että Huhtasaari tukee ruotsin kielen opintojen vapaaehtoisuutta.

– Presidenttiehdokkaista vain Laura Huhtasaari kannattaa vapaaehtoista ruotsia, sanoo siis ei pakolliselle ruotsin opiskelulle. Kaikki muut ehdokkaat kannattavat pakollista ruotsia, Rostila kirjoittaa.

– Suomenkielisillä on oikeus kieleen perustuvaan yhteenkuuluvuuteen ja minäkäsitykseen. Suomalaisuus yhteenkuulumisena on vapaaehtoista tahtomista ja ajattelua, ei alamaisuutta. Tämä oikeus yritetään meiltä ryöstää.

Ilmari Rostila on yhteiskuntatieteiden tohtori, Vapaa kielivalinta ry:n ja Suomalaisuuden liiton puheenjohtaja.

Lue Rostilan koko blogi Iltalehden sivuilta >

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”

13.08.2025 |10:57
6.
Suomen uutiset logo

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita

15.08.2025 |14:05
7.
Suomen uutiset logo

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille

12.08.2025 |12:52
8.
Suomen uutiset logo

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta

18.08.2025 |11:05
9.
Suomen uutiset logo

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”

18.08.2025 |08:05
10.
Suomen uutiset logo

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista

17.08.2025 |15:19

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää