

Traktorit jyrisevät Helsinkiin
Maatilojen heikosta taloustilanteesta huolestuneet viljelijät ovat matkalla kohti Helsinkiä. Traktorimarssiksi nimetty mielenilmaus käynnistyy Senaatintorilla kello 11.
Viljelijät vaativat tuottajahintojen laskuun johtavan niinsanotun halpuuttamisen lopettamista ja byrokratian purkamista. Monet mainitsevat ”viimeiseksi pisaraksi” tietojärjestelmäongelmat, joiden takia maksatukset ovat viivästyneet.
Useat perussuomalaiset kansanedustajat ovat ilmaiseet tukensa mielenilmaukselle ja osallistuvat päivän tapahtumaan.
Hallintovaliokunnan puheenjohtajan Pirkko Mattilan (ps.) mukaan viljelijöiden suuttumus asioidensa huonosta hoidosta on oikeutettua. Mattilan mielestä maatalouden EU-byrokratia on liian monimutkaista. Se, ettei tukia edes makseta kaikesta valvonnasta huolimatta on kaiken huippu.
Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo muistutti, että menneen ajan EU-vetoisella byrokraattisella holhoamisella on rakennettu kallis, jäykkä ja mammuttimainen tarkastusbyrokratia. Hänen mukaansa perussuomalaiset tulevat suomalaisten maatalousyrittäjien kustannuskilpakyvyn kohentamiseksi vaatimaan normipurkutalkoissa turhien EU-säännösten ja kontrollien purkamisia kansallisilla päätöksillä.
– Sipilän hallitus ei saa antaa maataloustilojen mennä vasaran alle vedoten EU-säätelystä aiheutuviin tietokonevirheisiin. Maatalousyrittäjälle on maksettava tukirahat välittömästi ja mahdolliset tukien oikaisut voidaan tehdä tulevilla kasvukausilla, Slunga-Poutsalo lisäsi.
Kansanedustaja Kari Kulmala (ps.) kertoi blogissaan, että viljelijöiden purkauksen kohteiksi ovat joutuneet erityisesti Maaseutuvirasto ja sen henkilöstö, samoin kuin yleisesti EU:n yhteinen maatalouspolitiikka ja sen monimutkainen ja vaikeaselkoinen tukijärjestelmä. Hän toivoi Senaatintorille mahdollisimman paljon traktoreita, ja toive näyttää nyt toteutuvan.
Mielenilmauksen twitter-tagi on #traktorimarssi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mattila mukana traktorimarssilla: ”Viljelijöiden suuttumus on oikeutettua”

Vartiaiselta ei heru ymmärrystä maanviljelijöille

Kulmala antoi tukensa maanviljelijöille: Virkamiesten on helppo vitkutella – ”Ei heidän elintasonsa kärsi”
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Maahanmuuttajaryhmien välillä valtavia eroja maanpuolustustahdossa
Monikulttuurisuus muokkaa yhteiskuntaa monella tavalla. Keskeinen kysymys on, miten se vaikuttaa maanpuolustustahtoon tosipaikan tullen? Maahanmuuttajaryhmät ovat keskenään erilaisia siinä, miten kutsuntoihin ja varusmiespalvelukseen – eli maanpuolutukseen – suhtaudutaan.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Marinin hallituksen luoma opiskelijamaahanmuuttomonsteri näkyy vielä Rauman leipäjonoissa – järjestelmän purku jo hyvässä vauhdissa
Marinin hallitus loi opiskelijamaahanmuuton ympärille punoutuvan hyväksikäyttäjien verkoston. Kärsimään joutuvat sekä ulkomaiset opiskelijat että suomalaiset veronmaksajat. Perussuomalaisten johdolla valmisteltuja korjaustoimenpiteitä vastustavat keskusta, vasemmisto ja kaikki toiminnalla tienaavat.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














