
Trollhättanin keskustassa sytytettiin useita tulipaloja – jengirikollisten kosto?
RUOTSI | Trollhättanin keskustassa sytytettiin torstai-iltana useita vaarallisia tulipaloja. Liekkeihin jäi kolme rakennusta, useita asuntoja sekä kymmeniä autoja. Poliisin mukaan kyse saattaa olla jengirikollisten kostosta.
Trollhättanin keskustassa sytytettiin illalla viisi tulipaloa. Liekeissä olivat rivitalo ja sen 16 asuntoa, kaksi parkkitaloa sekä 34 henkilöautoa (video SVT).
Aamuyöllä rikolliset polttivat vielä kolme autoa keskustan ulkopuolella. Aftonbladetin mukaan poliisi epäilee jengirikollisten olevan tuhopolttojen takana.
”Suunniteltu ja ajastettu teko”
Tuikean savunmuodostuksen takia tilanne kaupungin keskustassa muodostui vaaralliseksi ja viranomaiset antoivat yleishälytyksen (VMA) sekä kehottivat kansalaisia pysymään sisällä ja sulkemaan ovet, ikkunat sekä ilmanvaihtokanavat.
-Poliisi pitää torstain tapahtumia erittäin vakavina. Kyse oli useammasta tulipalosta, joista ensimmäisestä tuli hälytys klo 22.26. Pian tämän jälkeen paloja sytytettiin lisää, joka antaa syyn epäillä, että kyseessä oli suunniteltu ja ajastettu teko, sanoo paikallispoliisin päällikkö Jenny Wester.
Naamioituneet tekijät pakenivat paikalta
Poliisi tutkii perjantain vastaisen yön tapahtumia törkeänä tuhotyönä ja tuhopolttona. Westerin mukaan paloissa saattoi olla kyse kostosta, sillä virkavalta on viime aikoina panostanut tuntuvasti paikallisen rikollisgenren taltuttamiseen ja ottanut kiinni useampia henkilöitä.
Silminnäkijät kertoivat kolmen naamioituneen nuoren pötkineen pakoon keskustan palopaikalta. Ketään ei kuitenkaan ole vielä otettu kiinni teosta epäiltynä, vaikka poliisi on kertonut edistyneensä rikoksen tutkinnassa.
Palot eivät tähänastisen tiedon mukaan ole vaatineet henkilöuhreja mutta materiaaliset vahingot ovat huomattavia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- naamioituneet nuoret suunniteltu ja ajastettu teko VMA yleishälytys Jenny Wester tahallaan sytytetty törkeä tuhotyö kosto tulipalo Trollhättan rikollisjengit Autojen polttaminen silminnäkijä Jengirikollisuus Tuhopoltto Ruotsi
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.
Uusimmat

Ministeri Lulu Ranne MTV:n Uutisextrassa: Suomi uusii jäänmurtajansa

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää








