
Trumpin ja Putinin tapaaminen oli menestys, jota liberaali media ei suostu tunnustamaan – näin Trumpia kannattava media raportoi Helsingin kokouksesta
Yhdysvaltalaismedia Breitbart korosti Vladimir Putinin ja Donald Trumpin keskustelua rohkeana diplomaattisena tapaamisena. Se myös uutisoi laajasti Israelin pohjoisrajan tilanteesta, joista Putin ja Trump olivat yksimielisiä. Myös rebublikaanivaikuttajien krtitiikki sai runsaasti tilaa tapaamisillan (16.7.) uutisvirrassa.
Breitbartin etusivulla Donald Trumpin ja Vladimir Putinin tapaamista kuvaillaan kokouksen jälkeisenä aamuna 17.7. rohkeana tapahtumana. Uutissivusto kertoo kuitenkin kuitenkin myös laajasti Trumpiin kohdistuneesta kritiikistä, esimerkiksi CNN:n analyytikon Philip Muddin lausunnosta, jossa hän kysyi nouseeko, varjohallitus Trumpin hallintoa vastaan.
Australian pääministeri Malcolm Turnbull tyrmää kritiikin Trumpin tappiosta
Breitbart kertoo Turnbullin olevan Trumpin vahva tukija. Turnbullia haastateltiin Australian Radio Networkin lähetyksessä. Haastattelussa perättiin vastausta kysymykseen, oliko Trump peräti maanpetturi, kun hän veljeili Putinin kanssa lehdistötilaisuudessa Helsingissä. Turnbull vastasi tyhjentävästi.
– Ei tietenkään. Donald Trump on patriootti. Hän on amerikkalainen ja isänmaallinen. Hänen tehtävänsä on edustaa maataan ja hän tekee sen parhailla mahdollisilla kyvyillään. Aivan kuten minäkin.
Israelin suhteet yhteinen intressi
Breitbart Jerusalem kertoo, että Trumpin mukaan Israelin pääministeri Benjamin Netanyahun kanssa on käyty keskusteluja summitin tiimoilta.
– Me molemmat puhuimme Bibin (pääministeri Netanyahu) kanssa ja Israel haluaisi tehdä tiettyjä asioita Syyrian kannssa Israelin turvallisuuden takaamiseksi, Trump sanoi tiedotustilaisuudessa Helsingissä 16.7.
Trump jatkoi:
– Yhteistyö Israelin kanssa on hieno asia ja Israelin turvallisuus on jotain, mistä minä ja Putin olimme yhtä mieltä.
Saksan kaasuputki
Breitbart London kertoi, että Yhdysvallat ja Venäjä aikovat kilpailla maakaasulla.
– Kilpailemme kaasuputkihankkeesta, Trump sanoi ja lisäsi:
– En ole varma onko se Saksan etu, mutta se on päätös, jonka he tekivät.”
First Lady isänmaallisessa asussa
Melania Trumpin sunnuntai-illan pukeutumisesta kerrottiin syväluotaavasti Breitbartin etusivulla. Esimerkiksi lentokentän saapumiskuvissa rouva Trumpilla oli yllään Kate Brierleyn Isoude-merkkinen vaaleansininen takki. Silkkivuorisen luomuksen hinnaksi kerttottiin 4 000 dollaria. Ruskeat nahkahousut puolestaan edustivat puolestaan newyorkilaisen muotihistorian vaikuttajaa Ralph Laurenia.
Breitbartin analyysi Trumpiin kohdistuneesta vihamielisyydestä
Breitbartin erikoistoimittaja Joel B. Pollak kirjoittaa laajassa artikkelissaan Trumpiin kohdistuneesta vihamielisyydestä. Hän osoittaa kritiikkinsä suoraan arvostelijoiden leiriin.
– Trumpin vihaajat esittävät, että Trump vain mielisteli ja pönkitti Putinin asemaa. Minä sanon, että Putin ei tarvise Yhdysvaltoja tehdäkseen itsestään tärkeän. Hänellä on jo massiivinen ydinasevarustus ja lisäksi hän juuri jakoi FIFA Word Cupin voittopokaalin.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Benjamin Netanyahu Breitbart Vladimir Putin Donald Trump Israel Yhdysvallat Energiapolitiikka Venäjä Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.