

KUVAKAAPPAUS/INDEPENDENT
Tuomioistuin pisti Tommy Robinsonille ”suukapulan” – vankeuteen oikeustalon edessä kuvaamisesta
Brittiläinen kansalaisaktivisti Tommy Robinson pidätettiin viime perjantaina hänen tehdessään Facebookiin livelähetystä Leedsin oikeustalon edessä. Robinson kuvasi oikeuden istuntoon menossa olevia henkilöitä ja yritti saada heiltä kommentteja oikeusjuttuun liittyen.
Kyseinen oikeusjuttu koski lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön ja paritukseen syyllistynyttä rinkiä. Tällaisia laajoja grooming-tapauksia on Britanniassa tullut julki useita. Useimmiten hyväksikäyttäjät ovat pakistanilaistaustaisia muslimimiehiä ja hyväksikäytetyt valkoisia, moniongelmaisia brittityttöjä.
Suomen Uutiset on kertonut näistä hyväksikäyttöjengeistä aiemminkin.
– Yhdeksänkymmentä prosenttia tuomituista grooming-jengien jäsenistä on muslimimiehiä, oli Tommy Robinson todennut livelähetyksessään Washington Post -lehden mukaan.
Jopa pidätyksestä uutisointi kiellettiin
Robinson pidätettiin oikeuden halventamisesta, koska jutun tuomari oli antanut medialle oikeudenkäyntiä koskevan uutisointikiellon. Noin vuosi sitten Robinson sai 13 kuukauden ehdollisen tuomion vastaavasta tapauksesta ollessaan kuvaamassa lasten hyväksikäytöstä epäiltyjä henkilöitä Canterburyn tuomioistuimen aulassa.
Tuolloin tuomari vetosi siihen, että syytettyjä on kohdeltava syyttöminä, kunnes oikeus on heidät tuominnut. Pelkona oli, että kuvaamisen tuoma julkisuus saattaisi vaikuttaa jutun valamiehistöön.
Uutisoinnin kieltäviä oikeuden määräyksiä (joita kutsutaan nimellä ’gag order’ eli suukapulamääräys) käytetään Britanniassa joissakin tapauksissa. Yleensä kyse on suuria tunteita herättävistä oikeudenkäynneistä.
Tommy Robinsonin kohdalla uutisointikielto vietiin niin pitkälle, että jopa Robinsonin pidätyksestä uutisointi oli jonkin aikaa kielletty. Lehdet tai yksityiset henkilöt eivät siis saaneet kertoa, että Robinson on pidätetty, koska tiedon pelättiin vaikuttavan lasten hyväksikäyttöjutun oikeuskäsittelyyn.
English Defence Leaguen perustaja
Irlantilaiseen maahanmuuttajaperheeseen 1980-luvulla syntynyt kansalaisaktivisti on oikealta nimeltään Stephen Yaxley-Lennon. Hän on käyttänyt useita salanimiä toimintansa aikana. Nykyisen aliasnimensä hän nappasi eräältä kotikaupunkinsa tunnetuista jalkapallohuligaaneista.
Tommy Robinsonin synnyinkaupunki Luton on yksi niistä Britannian kaupungeista, joissa britit ovat pikkuhiljaa jäämässä vähemmistöksi. Kaupunki on jo pitkään tunnettu äärimuslimien pesäpaikkana.
Robinson oli yksi islamisaatiota vastaan kamppailevan English Defence League -järjestön perustajista ja sen pitkäaikainen johtaja. Hän erosi järjestöstä vuonna 2013. Viime vuosina hän on suunnannut tarmonsa kansalaisjournalismiin.
Hengenvaarassa vankilassa?
Koska brittivankilat ovat pullollaan äärimuslimeja, monet ovat huolissaan Robinsonin turvallisuudesta. Hänen henkensä on arveltu olevan uhattuna vankilassa.
Britannian itsenäisyyttä ajavan UKIP-puolueen edustaja kertoi Twitterissä, että parlamentin ylähuoneen lordi Malcolm Pearson on kirjoittanut sisäministeri Sajid Javidille ilmaisten huolensa Robinsonin turvallisuudesta. Lordi Pearson kirjoitti, että mikäli Robinson kuolee tai vammautuu vankilassa, hän tulee nostamaan kanteen sisäministeri Javidia vastaan virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Robinson on saanut tukea myös yli rajojen. Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolueen kansanedustaja Petr Bystron vetosi Twitterissä kaikkiin ihmisoikeusjärjestöihin, jotta Robinson vapautettaisiin ja hänelle tarjottaisiin poliittinen turvapaikka Saksassa.
Bystron on itse tsekkiläinen maahanmuuttaja, jonka perhe tuli Saksaan turvapaikanhakijoina 1980-luvun loppupuolella. Hän vertaa Breitbart-lehden haastattelussa EU:n nykyistä ilmapiiriä kommunistisen järjestelmän viimeisiin hetkiin 80-luvulla.
– Jos kritisoit järjestelmää, joudut karmealla tavalla vainotuksi. Orwellin vuosi 1984 on nyt, Bystron sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Haastattelussa: Ilja Janitskin

Somehuhujen jäljillä: Kyllä, poliisi lakkautti vihapuheen tutkintaryhmän – mutta mikään ei muuttunut

Onko miehen synnyttämisen mahdottomuuden toteava päivitys rangaistavampi kuin rikolliseen tekoon yllyttävä päivitys?
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













