

KUVAKAAPPAUS/INDEPENDENT
Tuomioistuin pisti Tommy Robinsonille ”suukapulan” – vankeuteen oikeustalon edessä kuvaamisesta
Brittiläinen kansalaisaktivisti Tommy Robinson pidätettiin viime perjantaina hänen tehdessään Facebookiin livelähetystä Leedsin oikeustalon edessä. Robinson kuvasi oikeuden istuntoon menossa olevia henkilöitä ja yritti saada heiltä kommentteja oikeusjuttuun liittyen.
Kyseinen oikeusjuttu koski lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön ja paritukseen syyllistynyttä rinkiä. Tällaisia laajoja grooming-tapauksia on Britanniassa tullut julki useita. Useimmiten hyväksikäyttäjät ovat pakistanilaistaustaisia muslimimiehiä ja hyväksikäytetyt valkoisia, moniongelmaisia brittityttöjä.
Suomen Uutiset on kertonut näistä hyväksikäyttöjengeistä aiemminkin.
– Yhdeksänkymmentä prosenttia tuomituista grooming-jengien jäsenistä on muslimimiehiä, oli Tommy Robinson todennut livelähetyksessään Washington Post -lehden mukaan.
Jopa pidätyksestä uutisointi kiellettiin
Robinson pidätettiin oikeuden halventamisesta, koska jutun tuomari oli antanut medialle oikeudenkäyntiä koskevan uutisointikiellon. Noin vuosi sitten Robinson sai 13 kuukauden ehdollisen tuomion vastaavasta tapauksesta ollessaan kuvaamassa lasten hyväksikäytöstä epäiltyjä henkilöitä Canterburyn tuomioistuimen aulassa.
Tuolloin tuomari vetosi siihen, että syytettyjä on kohdeltava syyttöminä, kunnes oikeus on heidät tuominnut. Pelkona oli, että kuvaamisen tuoma julkisuus saattaisi vaikuttaa jutun valamiehistöön.
Uutisoinnin kieltäviä oikeuden määräyksiä (joita kutsutaan nimellä ’gag order’ eli suukapulamääräys) käytetään Britanniassa joissakin tapauksissa. Yleensä kyse on suuria tunteita herättävistä oikeudenkäynneistä.
Tommy Robinsonin kohdalla uutisointikielto vietiin niin pitkälle, että jopa Robinsonin pidätyksestä uutisointi oli jonkin aikaa kielletty. Lehdet tai yksityiset henkilöt eivät siis saaneet kertoa, että Robinson on pidätetty, koska tiedon pelättiin vaikuttavan lasten hyväksikäyttöjutun oikeuskäsittelyyn.
English Defence Leaguen perustaja
Irlantilaiseen maahanmuuttajaperheeseen 1980-luvulla syntynyt kansalaisaktivisti on oikealta nimeltään Stephen Yaxley-Lennon. Hän on käyttänyt useita salanimiä toimintansa aikana. Nykyisen aliasnimensä hän nappasi eräältä kotikaupunkinsa tunnetuista jalkapallohuligaaneista.
Tommy Robinsonin synnyinkaupunki Luton on yksi niistä Britannian kaupungeista, joissa britit ovat pikkuhiljaa jäämässä vähemmistöksi. Kaupunki on jo pitkään tunnettu äärimuslimien pesäpaikkana.
Robinson oli yksi islamisaatiota vastaan kamppailevan English Defence League -järjestön perustajista ja sen pitkäaikainen johtaja. Hän erosi järjestöstä vuonna 2013. Viime vuosina hän on suunnannut tarmonsa kansalaisjournalismiin.
Hengenvaarassa vankilassa?
Koska brittivankilat ovat pullollaan äärimuslimeja, monet ovat huolissaan Robinsonin turvallisuudesta. Hänen henkensä on arveltu olevan uhattuna vankilassa.
Britannian itsenäisyyttä ajavan UKIP-puolueen edustaja kertoi Twitterissä, että parlamentin ylähuoneen lordi Malcolm Pearson on kirjoittanut sisäministeri Sajid Javidille ilmaisten huolensa Robinsonin turvallisuudesta. Lordi Pearson kirjoitti, että mikäli Robinson kuolee tai vammautuu vankilassa, hän tulee nostamaan kanteen sisäministeri Javidia vastaan virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Robinson on saanut tukea myös yli rajojen. Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolueen kansanedustaja Petr Bystron vetosi Twitterissä kaikkiin ihmisoikeusjärjestöihin, jotta Robinson vapautettaisiin ja hänelle tarjottaisiin poliittinen turvapaikka Saksassa.
Bystron on itse tsekkiläinen maahanmuuttaja, jonka perhe tuli Saksaan turvapaikanhakijoina 1980-luvun loppupuolella. Hän vertaa Breitbart-lehden haastattelussa EU:n nykyistä ilmapiiriä kommunistisen järjestelmän viimeisiin hetkiin 80-luvulla.
– Jos kritisoit järjestelmää, joudut karmealla tavalla vainotuksi. Orwellin vuosi 1984 on nyt, Bystron sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Haastattelussa: Ilja Janitskin

Somehuhujen jäljillä: Kyllä, poliisi lakkautti vihapuheen tutkintaryhmän – mutta mikään ei muuttunut

Onko miehen synnyttämisen mahdottomuuden toteava päivitys rangaistavampi kuin rikolliseen tekoon yllyttävä päivitys?
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














