
Oikeusministeri Meri turvaa tuomioistuinten toimintaa – lisäbudjetissa lähes 7 miljoonaa euroa oikeuslaitokselle
Tuomioistuinten ja syyttäjien saama lisärahoitus käytetään oikeudenhoidon ruuhkien purkamiseen.

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Hallituksen uudistus voi siirtää jopa 5 000–6 000 rikosasiaa vuosittain pois tuomioistuimista ja vapauttaa resursseja vakavampien rikosten käsittelyyn.
Lakivaliokunta on saanut valmiiksi mietintönsä koskien hallituksen esitystä, joka laajentaisi sakkomenettelyn käyttöä oikeudenhoidossa merkittävästi.
– Sakkomenettelyn uudistus vapauttaa viranomaisten resursseja oikeisiin paikkoihin ja nopeuttaa ratkaisujen saamista rikosasioissa asianosaisten oikeusturvasta tinkimättä, sanoo oikeusministeri Leena Meri.
Tähän asti sakkomenettelyssä on voitu käsitellä rikoksia, joista voi seurata enintään kuusi kuukautta vankeutta. Jatkossa raja nousee kahteen vuoteen edellyttäen, että yleisen rangaistuskäytännön mukaisesti rikoksesta odotettavissa oleva rangaistus on sakko. Käytännössä muutos ulottaa sakkomenettelyn soveltamisalan esimerkiksi törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen, varkauteen ja kavallukseen.
Törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta tuomittiin vuonna 2023 sakkoon 2 613 henkilöä, lähes kaikki oikeudessa käsitellyistä 3 261 tapauksesta. Tällaiset asiat voitaisiinkin jatkossa hoitaa suoraan sakkomenettelyssä ilman tuomioistuinkäsittelyä.
Tietyt rikostunnusmerkistöt rajataan soveltamisalan ulkopuolelle. Sakkomenettelyn soveltamisalaan eivät siirry esimerkiksi pahoinpitely, laiton uhkaus, lapsen seksuaaliseen hyväksikäyttöön liittyvät rikokset eivätkä terrorismiin liittyvät rikokset.
Poliisi voi jatkossa määrätä enintään 40 päiväsakon suuruisen rangaistuksen, täten tuplaten nykyisen 20 päiväsakon rajan. Poliisin toimivalta kattaa rikokset, joista enimmäisrangaistus on kuusi kuukautta vankeutta. Tätä vakavammat asiat ratkaisee syyttäjä.
Myös sakon yhteydessä mahdollisesti määrättävän menettämisseuraamuksen enimmäismäärä nousee 1 000 eurosta 5 000 euroon. Jatkossa myös asianomistajan yksityisoikeudellinen vaatimus voidaan ratkaista sakkomenettelyssä enintään 5 000 euroon asti.
Hallitus ei ole jättänyt oikeuslaitoksen ruuhkaongelmaa ratkaisematta. Rikosprosessia sujuvoitetaan, tuomioistuimille ja syyttäjille turvataan lisärahoitus ja nyt jopa tuhansia yksinkertaisia juttuja siirretään pois tuomioistuimista. Kokonaisuus etenee suunnitelmallisesti perussuomalaisen oikeusministeri Leena Meren toimesta.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Tuomioistuinten ja syyttäjien saama lisärahoitus käytetään oikeudenhoidon ruuhkien purkamiseen.

Täysistunnossa käsiteltiin illasta oikeusministeriön hallinnonalaa. Esittelijöinä toimivat valtiovarainvaliokunnan jäsen Minna Reijonen ja oikeusministeri Leena Meri. Vuonna 2025 oikeusministeriön toimintamenoihin on suunnattu 35 miljoonaa euroa enemmän kuin tänä vuonna.

Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila toteaa, että uudessa hallitusohjelmassa on tehty aito suunnanmuutos monella keskeisellä, erityisesti perussuomalaisille tärkeällä politiikan sektorilla. - Muutos näkyy etenkin etenkin kriminaalipolitiikassa ja rangaistusten kiristämisessä, Rostila toteaa.


Viikon suosituimmat

STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää