Tupon synty kaatuu kiristykseen?

20.03.2013 |12:15

Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Antti Rinne syyttää työnantajapuolta kovin sanoin tuponeuvottelujen vaarantamisesta.

– Elinkeinoelämän keskusliitto EK on omilla vaatimuksillaan kaatamassa mahdollisuudet koordinoidun työmarkkinaratkaisun syntymiseen. EK on yrittänyt kiristää maan hallitukselta päätöksiä elinkeinoelämän tukemiseksi ja tästä syystä viivytellyt neuvotteluja muiden työmarkkinaosapuolten kanssa, Rinne syyttää Kansan Uutisten nettisivuilla.

Rinne pitää työnantajapuolen toimintaa pöyristyttävänä.

– EK:n käytös on erittäin röyhkeää. Palkansaajapuolta on juoksutettu parin viikon ajan turhissa palavereissa, joissa työnantajapuolen ainoa taktiikka on ollut viivyttely, Rinne toteaa.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?

19.05.2026 |11:50
5.
Suomen uutiset logo

Kansainvälisen rikostuomioistuimen pääsyyttäjä: Ei näyttöä kansanmurhasta Gazassa – perheensä menettänyt gazalaismies vaatii ICC:tä tutkimaan 14 Hamas-johtajaa

18.05.2026 |13:51
7.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää