

LEHTIKUVA
Turtiainen: Henkilötunnusten uudistaminen järjetön ja tarpeeton projekti
Perussuomalaisten kansanedustaja Ano Turtiainen pitää henkilötunnusten uudistamista järjettömänä ja tarpeettomana projektina. Marinin hallitusohjelmassa linjataan, että henkilötunnukset muutetaan siten, ettei niistä käy jatkossa ilmi henkilön ikä tai sukupuoli.
Erityisesti nyt koronaviruksen aikana korostuu asioiden tärkeys, kun on kyse elämästä ja kuolemasta. Nämä projektit, joissa ihmisistä tehdään sukupuolettomia ja iättömiä, ovat etenkin sen rinnalla täysin merkityksettömiä. Näyttää siltä, että urbaani elämäntyyli on saanut kokonaan unohtumaan maalaisjärjen ja se korostuu nyt koronan aikana, Ano Turtiainen sanoo,
– Uudistus on ennen kaikkea ideologinen, eikä siten yksimielinen. Myös oppositiolle pitäisi antaa työrauhaa ja eduskunnassa pitäisi käsitellä nyt lähinnä välttämättömät, koronaa ja sen seurauksia koskevia asioita. Ihmettelen, miten näitä edes kehdataan edistää tällaisena aikana.
Kohtuuttomat kustannukset
Myös Finanssiala on ottanut asiaan kantaa. Finanssiala esitti huolensa erityisesti uudistuksen taloudellisista vaikutuksista, jotka ovat heidän laskelmiensa mukaan jopa miljardiluokkaa.
– Kustannuksia syntyy niin julkiselle kuin yksityisellekin sektorille kaikille niille, joilla on henkilötunnuksia sisältäviä rekistereitä tai järjestelmiä. Uudistus tällaisena aikana, kun niin julkinen kuin yksityinenkin sektori on pulassa, olisi vastuutonta ja syventäisi talousahdinkoa, Turtiainen perustelee.
– Kysyin ministeriltä, että onko uudistuksessa huomioitu sen aiheuttamat kulut yksityiselle ja julkiselle sektorille ja jos on, miten epidemiasta kärsineiden yritysten uskotaan selviävän niistä työryhmän esittämässä aikataulussa.
Miten henkilö voidaan tunnistaa?
Asiaa valmistellut työryhmä esittää, että uudet henkilötunnukset otetaan käyttöön porrastetusti vuodesta 2023 alkaen niin, että siirtymäkausi päättyy 2027. Turtiainen kyseenalaistaa myös uudistuksen toimivuuden.
– Yksi ajatus henkilötunnuksissa on, että henkilö tunnistaa oman tunnisteensa ja hänet voidaan tunnistaa tunnuksesta. Jos tunnukset ovat vain satunnaisia numeroita, tulee varmasti paljon virheitä, kun omaansa ei tunnista esimerkiksi virallisista papereista.
– Lisäksi kysyin, miten uusista tunnuksista voidaan tunnistaa henkilö, jos niistä poistuu vähäisetkin tunnistetiedot, eli ikä ja sukupuoli, Turtiainen ihmettelee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Finanssiala sukupuolineutraalius Ano Turtiainen kustannukset henkilötunnus perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vallin: Hallituksen pelisilmä pettää taas – sukupuolineutraali henkilötunnus keskellä pandemiaa?

Eduskunnan keskityttävä vain välttämättömiin lakiesityksiin – sähköautojen pakolliset latauspisteet tai henkilötunnusten sukupuolineutraalius eivät ole sellaisia

Terveysviranomaisten politisoituminen maksaa ihmishenkiä Yhdysvalloissa, eikä Suomikaan ole tältä turvassa – miksi THL jatkaa laitoksen niukkojen voimavarojen haaskaamista feministiseen höpöhöpöön?

Ei ole todellista: Valtioneuvoston viestintä reagoi somemussutukseen, korvasi koronainfon äitihahmon sukupuolineutraalilla möhkäleellä

Henkilötunnusuudistus on punavihreiden märkä uni – Purra: ”Käsillä on siis uudistus, joka haluaa olla syntymäaikaneutraali, sukupuolineutraali, helpottaa ’paperittomien’ henkilötunnuksen saamista ..”
Viikon suosituimmat

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Britannia esti Sebastian Tynkkysen maahantulon – europarlamentaarikko paheksuu sananvapauden kaventamisesta
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo somekanavillaan, että hänen pääsynsä Britanniaan estettiin viime hetkillä. Hänen oli määrä puhua konservatiivien konferenssissa. Tynkkynen julkaisi keskiviikkona Instagramissa ja X:ssä videon, jossa hän kertoo saaneensa kaksi tuntia ennen lentoa tiedon maahantulon epäämisestä. Ilmoituksen mukaan ”hänen läsnäolonsa ei palvelisi yleistä etua".

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












