

LEHTIKUVA
Turtiainen: Henkilötunnusten uudistaminen järjetön ja tarpeeton projekti
Perussuomalaisten kansanedustaja Ano Turtiainen pitää henkilötunnusten uudistamista järjettömänä ja tarpeettomana projektina. Marinin hallitusohjelmassa linjataan, että henkilötunnukset muutetaan siten, ettei niistä käy jatkossa ilmi henkilön ikä tai sukupuoli.
Erityisesti nyt koronaviruksen aikana korostuu asioiden tärkeys, kun on kyse elämästä ja kuolemasta. Nämä projektit, joissa ihmisistä tehdään sukupuolettomia ja iättömiä, ovat etenkin sen rinnalla täysin merkityksettömiä. Näyttää siltä, että urbaani elämäntyyli on saanut kokonaan unohtumaan maalaisjärjen ja se korostuu nyt koronan aikana, Ano Turtiainen sanoo,
– Uudistus on ennen kaikkea ideologinen, eikä siten yksimielinen. Myös oppositiolle pitäisi antaa työrauhaa ja eduskunnassa pitäisi käsitellä nyt lähinnä välttämättömät, koronaa ja sen seurauksia koskevia asioita. Ihmettelen, miten näitä edes kehdataan edistää tällaisena aikana.
Kohtuuttomat kustannukset
Myös Finanssiala on ottanut asiaan kantaa. Finanssiala esitti huolensa erityisesti uudistuksen taloudellisista vaikutuksista, jotka ovat heidän laskelmiensa mukaan jopa miljardiluokkaa.
– Kustannuksia syntyy niin julkiselle kuin yksityisellekin sektorille kaikille niille, joilla on henkilötunnuksia sisältäviä rekistereitä tai järjestelmiä. Uudistus tällaisena aikana, kun niin julkinen kuin yksityinenkin sektori on pulassa, olisi vastuutonta ja syventäisi talousahdinkoa, Turtiainen perustelee.
– Kysyin ministeriltä, että onko uudistuksessa huomioitu sen aiheuttamat kulut yksityiselle ja julkiselle sektorille ja jos on, miten epidemiasta kärsineiden yritysten uskotaan selviävän niistä työryhmän esittämässä aikataulussa.
Miten henkilö voidaan tunnistaa?
Asiaa valmistellut työryhmä esittää, että uudet henkilötunnukset otetaan käyttöön porrastetusti vuodesta 2023 alkaen niin, että siirtymäkausi päättyy 2027. Turtiainen kyseenalaistaa myös uudistuksen toimivuuden.
– Yksi ajatus henkilötunnuksissa on, että henkilö tunnistaa oman tunnisteensa ja hänet voidaan tunnistaa tunnuksesta. Jos tunnukset ovat vain satunnaisia numeroita, tulee varmasti paljon virheitä, kun omaansa ei tunnista esimerkiksi virallisista papereista.
– Lisäksi kysyin, miten uusista tunnuksista voidaan tunnistaa henkilö, jos niistä poistuu vähäisetkin tunnistetiedot, eli ikä ja sukupuoli, Turtiainen ihmettelee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Finanssiala sukupuolineutraalius Ano Turtiainen kustannukset henkilötunnus perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vallin: Hallituksen pelisilmä pettää taas – sukupuolineutraali henkilötunnus keskellä pandemiaa?

Eduskunnan keskityttävä vain välttämättömiin lakiesityksiin – sähköautojen pakolliset latauspisteet tai henkilötunnusten sukupuolineutraalius eivät ole sellaisia

Terveysviranomaisten politisoituminen maksaa ihmishenkiä Yhdysvalloissa, eikä Suomikaan ole tältä turvassa – miksi THL jatkaa laitoksen niukkojen voimavarojen haaskaamista feministiseen höpöhöpöön?

Ei ole todellista: Valtioneuvoston viestintä reagoi somemussutukseen, korvasi koronainfon äitihahmon sukupuolineutraalilla möhkäleellä

Henkilötunnusuudistus on punavihreiden märkä uni – Purra: ”Käsillä on siis uudistus, joka haluaa olla syntymäaikaneutraali, sukupuolineutraali, helpottaa ’paperittomien’ henkilötunnuksen saamista ..”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.