

LEHTIKUVA
Ministeriö haluaa henkilötunnukset sukupuolineutraaleiksi – PS-kansanedustajat: Kallis hanke, ei mitään järkeä
Valtiovarainministeriö asetti jo viime syksynä työryhmän pohtimaan henkilötunnuksen uudistamista ja valtion takaaman identiteetin hallinnoimista.
Petteri Orpon (kok.) johtaman valtiovarainministeriön asettaman työryhmän tarkoitus on selvittää, millä tavoin henkilö tulisi yksilöidä viranomaisten tietojärjestelmissä ja miten identiteetti liittyy henkilöä koskeviin tietoihin. Tavoitteena on tehdä esitys kansalliseksi toimintamalliksi.
Työryhmän toimikausi kestää vuoden 2019 loppuun saakka ja sen ohjausryhmän puheenjohtajana toimii viestintäoikeuden professori Päivi Korpisaari.
Nykyisin jokaiselle annettu henkilötunnus on yksilöllinen ja se on tarkoitettu pysyväksi. Henkilötunnuksen muuttaminen tulee kyseeseen vain tietyissä poikkeuksellisissa tilanteissa. Henkilötunnuksesta ilmenevät syntymäaika ja sukupuoli, minkä lisäksi henkilötunnukseen kuuluu yksilöimisnumero.
Ministeriö: Syntymäaika ja sukupuoli hankalia
Valtiovarainministeriö perustelee projektia muun muassa sillä, että henkilötunnuksesta ilmenevät tarpeettomasti syntymäaika ja sukupuoli. Hankkeen esiselvityksessä todetaan, kuinka sukupuolisidonnainen henkilötunnus vaikeuttaisi transihmisten arkielämää, jos ulkoinen olemus ei ole yhteensopiva henkilötietojen kanssa.
Valtiovarainministeriön mukaan nykyisen henkilötunnuksen muoto ja muodostamissäännöt myös aiheuttavat sen, että henkilötunnuksia olisi päivä- ja sukupuolikohtaisesti käytössä tarpeeseen nähden ainoastaan rajallinen määrä.
Valtiovarainministeriön mukaan henkilön tunnistamista koskevat nykyiset edellytykset eivät myöskään mahdollista henkilötunnuksen myöntämistä kaikille Suomeen muuttaville tai Suomessa asioiville ulkomaalaisille.
Menevätkö henkilötunnukset uusiksi kaikilta?
Valtiovarainministeriön asettamalle työryhmälle on asetettu tavoitteeksi tehdä esitys kansalliseksi toimintamalliksi henkilöiden yksilöimiseen Suomessa ja kuvata viranomaisten rooli henkilöön liittyvien ydintietojen hallinnassa.
Ensi syksynä työryhmän olisi tarkoitus julkaista välimietintö. Siinä käydään läpi vaihtoehtoja henkilötunnusjärjestelmän uudistamiseksi ja ehdotetaan, mihin suuntaan lähdetään.
Viime syksynä STT uutisoi, kuinka työryhmä pohtii vaihtoehtoa, jossa kaikkien henkilötunnukset menisivät uusiksi. Uuteen tunnukseen tulisi myös mahdollisesti biometrinen tunniste.
Packalen: Henkilötunnukset eivät ole loppumassa
Perussuomalaisten poliisitaustaiset kansanedustajat Tom Packalén ja Mika Raatikainen tyrmäävät valtiovarainministeriön projektin.
– Hankkeessa ei ole järkeä. Henkilötunnukset eivät ole loppumassa pitkään aikaan, joten niitä varmasti riittää kaikille, Packalén sanoo.
Raatikaisen mielestä perusteluissa on kohtia, jotka normaalilla poliisijärjellä varustetulle ihmiselle näyttävät oudoilta.
– Miksi syntymäaika, nimi ja sukupuoli olisivat tarpeettomia tietoja jos henkilö pyritään tunnistamaan? Vai onko tavoitteena saada koko kansa koodattua siten, ettei kukaan normaalitoiminnassa esimerkiksi kaupassa, pankkimaailmassa tai verkkokaupassa pysty mitenkään todentamaan, onko kyse 2-vuotiaasta pojasta tai vaikkapa 67-vuotiaasta naisesta? Rikolliset vain kiittävät tällaisesta, Raatikainen sanoo viitaten tietoturvaongelmiin.
Raatikainen: Miksi sukupuolen tulisi olla salaisuus?
Raatikainen arvelee, että henkilötunnusprojektin todelliset syyt löytyvät osin sukupuolineutraaliuden edistämisen vaatimuksista.
– Miksi sukupuolen tulisi olla joku salaisuus? Jos joku haluaa olla joku muu kuin mies tai nainen, niin senhän voinee ilmoittaa aina, kun tuntee asian tarpeelliseksi? Miksi kaikkien muiden pitäisi luopua tunnustamasta sukupuoltaan, jos joku murto-osa vaatii sitä? Raatikainen kysyy.
Hintaa ei uskalla edes arvioida
Kansanedustajat huomauttavat, että henkilötunnusten uudistaminen tarkoittaisi varmuudella myös hankaluuksia tietojenkäsittelyssä ja muissa henkilötunnusta hyödyntävissä järjestelmissä.
– Isoja ongelmia olisi tiedossa. Myös kustannukset olisivat suuret koko yhteiskunnassa, Packalén arvioi.
– Jos henkilötunnuksia todella ryhdytään muuttamaan, niin kyseisen operaation hintaa en edes halua arvioida, saati muita ongelmia. Jos alamme muuttaa kaikkien henkilötunnuksia ja niitä kaikkia rekistereitä, joissa henkilötunnuksia on käytetty, niin toivotan onnea matkaan. Samalla toivon, että itse olen mahdollisimman kaukana täältä, jos tämä miljardishow alkaa, Raatikainen sanoo.
Laittomasti maassa oleskeleville riittäisi koodi
Valtiovarainministeriön mukaan nykyinen järjestelmä on johtanut siihen, että merkittävä osa Suomessa tilapäisesti oleskelevista tai asioivista henkilöistä jää vaille yksilöivää tunnusta.
Henkilön tunnistamista koskevat nykyiset edellytykset eivät mahdollista henkilötunnuksen myöntämistä kaikille Suomeen muuttaville tai Suomessa asioiville ulkomaalaisille.
– Mitä tulee maassa laittomasti oleskeleviin henkilöihin, heidät olisi syytä rekisteröidä heti kun saapuvat tai viimeistään samalla kun heidät laitetaan odottamaan maasta poistamista. Näille henkilöille voidaan antaa koodi bio- tai muun rekisteröinnin yhteydessä, koska varsin usein heidän todellinen henkilöllisyytensä ei ole viranomaisten tiedossa.
– Mitään varsinaisia henkilötunnuksia näille kotimatkaansa odottaville ei tarvitse muodostaa. Paperittomille paras keino saada lailliset paperit on mennä kotimaahansa ja hankkia ne sieltä, Raatikainen painottaa.
Jokaisella pitäisi olla oikeus omaan henkilötunnukseensa
Olemassa olevien henkilötunnusten muuttamiseen liittyy myös jokaisen henkilön itsemääräämisoikeuteen ja identiteettiin liittyviä kysymyksiä.
– Itse pidän omasta henkilötunnuksestani, enkä ole siitä luopumassa muutamien ihmisten jonkinlaisen sukupuoliyliherkkyyden vuoksi. Mitä jos tekisimme kansalaisaloitteen siitä, että jokaisella on oikeus nimeensä ja henkilötunnukseensa? Allekirjoitan sen heti, Raatikainen sanoo.
Oikeusprofessori Havansi: Uudistus aiheuttaisi ongelmia
Oikeustieteen professori, Keravan kaupunginvaltuuston perussuomalainen jäsen Erkki Havansi arvioi, että teoriassa jokaisen henkilötunnus olisi muutettavissa siten, ettei ihmisillä olisi suojaa vanhaan henkilötunnukseen, jos valtio päättää muuta.
– Tällainen uudistus voitaneen toteuttaa tavallisen lain puitteissa. Henkilötunnus on viranomaisen myöntämä, eikä se ole samalla tavalla persoonallinen kuin nimi.
– Ihmetellä kyllä täytyy, jos tällaiseen järjestelyyn mennään, koska ihmiset ovat tottuneet omaan henkilötunnukseensa. Uudistus aiheuttaisi myös varmuudella suuria siirtymäkauden ongelmia, Havansi arvioi.
Henkilötunnus on merkitty moniin kansalaisten asiakirjoihin kuten passeihin ja ajokortteihin, jotka siten menisivät uusiksi henkilötunnusten vaihtamisen jälkeen. Havansi arvioi, että uudistuksen myötä tällaiset kustannukset jäisivät valtiolle eli veronmaksajille.
– Ei voitane lähteä siitä, että tässä tapauksessa ihmisten pitäisi itse maksaa kaikkien tarpeellisten asiakirjojensa uusiminen.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Amnesty levittää poliittista propagandaa kouluissa: Valjasti oppilaat vetoamaan pääministeriin translain puolesta

Sukupuolen vaihtaminen voi maksaa kymmeniä tuhansia euroja – Kela korvaa suuren osan kuluista

Sukupuolineutraalit vessat saavat tytöt välttelemään vessassa käyntiä

Henkilötunnusuudistus on punavihreiden märkä uni – Purra: “Käsillä on siis uudistus, joka haluaa olla syntymäaikaneutraali, sukupuolineutraali, helpottaa ‘paperittomien’ henkilötunnuksen saamista ..”
Viikon suosituimmat

Jari ”Suomessa ei ole katujengejä” Taponen erosi poliisin palveluksesta – perusti konsulttifirman
Sosiaalisessa mediassa kuuluisaksi tullut ylikomisario Jari Taponen on eronnut poliisin palveluksesta. Hän on perustanut oman konsulttiyrityksen, joka tarjoaa palveluksiaan muun muassa kaupungeille ja medialle. Erosta ilmoittaessaan Taponen syytti Helsingin poliisin johtoa politisoitumisesta ja poliisien vaientamisesta. Myös Taposta itseään on syytetty poliisityön politisoimisesta ja toisinajattelijoiden vainoamisesta. Tässä jutussa on yhteenveto ylikomisario Taposen värikkäästä urasta poliisina.

Antikainen: Kaasuputkimies Heinäluoman irvailu sai nolon lopun – venäläissotilaita ryömi kaasuputkissa Ukrainassa
Tiedotusvälineissä on uutisoitu tänään, että Venäjän joukot olisivat yllättäneet ukrainalaiset kaasuputken kautta Kurskin alueella viime viikonloppuna. Venäläisjoukkojen arvellaan ryömineen kaasuputken läpi kaksi päivää ja odottaneen sen sisällä vielä neljä päivää ennen nousemistaan esiin.

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”
Demarimeppi, entinen SDP:n kansanedustaja Eero Heinäluoma on saanut Iltalehdessä osakseen kovaa kritiikkiä 16 vuotta sitten vuonna 2009 eduskunnan täysistunnossa pitämästään puheenvuorosta Nord Stream -keskustelussa samaan aikaan eduskunnassa toimineilta silloisilta kansanedustajilta. Kaasuputkea lobanneen Heinäluoman sarkastiset heitot ”suikkahattuisista, punatähtisistä ja harmaapukuisista” miehistä tämän päivän kontekstissa tuskin hymyilyttävät enää demareitakaan.

Vihreä kupla puhkesi – akkuvalmistaja Northvolt konkurssiin
Eräs Ruotsin taloushistorian suurimmista epäonnistumisista varmistui keskiviikkona, kun akkuvalmistaja Northvolt jätti konkurssihakemuksen Tukholman käräjäoikeudelle. Tuhannet menettävät työnsä ja vihreä siirtymä kokee pahan kolauksen. Konkurssin maksajiksi joutuvat käytännössä kaikki ruotsalaiset, sillä hankkeeseen sijoitetut eläke- ja verorahat katoavat kankkulan kaivoon.

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen sai tänään eduskunnan luottamuksen äänin 94–53. Vihreät esitti viime viikolla Rantaselle epäluottamusta vasemmistoliiton kannattamana. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tyytyväinen, että Rantanen sai eduskunnan luottamuksen. Hän muistuttaa, että kristittyjä vainotaan tälläkin hetkellä useassa maassa samalla, kun media vaikenee asiasta.

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”
Historioitsija ja dosentti Ari Helo antaa tanakkaa kritiikkiä lukion historian oppikirjalle Opus 6 HI6, jonka sisällössä Helo osoittaa olevan selkeitä historiallisen ajattelun puutteita. Kirjassa esimerkiksi länsimainen monikulttuurisuuskäsitys jää tunnistamatta ja historiaa kirjoitetaan eurosokeasti, eli eurooppalaisten näkökulmaa suljetaan pois.

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”
Jyväskylän yliopistosta kantautuu huolestuttavia uutisia. Hiljattain Ylen julkaiseman uutisen perusteella yliopistossa ollaan valmistelemassa tiettyihin koulutusohjelmiin omaa hakuväylää Suomea toisena kielenä opiskeleville. Perussuomalaisten opiskelijajärjestö pitää kannanotossaan suunniteltua positiivista syrjintää korkeakoulujen yhteishaussa älyvapaana toimintana.

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla
Saksan tuleva kristillisdemokraattien ja demarien mustapunahallitus haluaa ottaa satoja miljardeja euroja uutta velkaa romukuntoisen armeijan kohentamiseen ja antaakseen oman panoksensa Euroopan puolustamiseen. Rahalla ei saa kuitenkaan kaikkea. Vaikka yhä useampi saksalainen pelkää Putinia, niin enemmistö ei ole valmis puolustamaan ase kädessä kotimaataan.

Melko erikoista: Vieraskielisille oma väylä korkeakouluun – ”Yliopiston on pystyttävä vastaamaan muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa”
Suomen yliopistoja riivaa sekin epäkohta, että eritaustaiset väestönosat eivät ole samalla tavalla edustettuina korkeakouluissa. Jyväskylän yliopisto on keksinyt epäkohtaan mainion ratkaisun: tehdään suomea toisena kielenä koulussa lukeneille oma väylä yliopistoon. Näin pystytään vastaamaan “muuttuviin osaamisvaatimuksiin ja muutoksiin väestörakenteessa".

40 vuoden taistelu on ohi ja terroristijärjestö PKK laski aseensa – Suomen 16 000 kurdille avautui toivo paluusta kotiin
Kurdien terroristijärjestö PKK lopetti aseellisen taistelun Turkissa ja avasi samalla aivan uusia näkymiä maailman suurimmalle etniselle ryhmälle ilman omaa valtiota. Poliittinen ratkaisu luo pohjan kurdien valtiolliset rajat ylittävän asuinalueen rauhoittumiselle. Turvallinen tila mahdollistaa pakolaisiksi lähteneiden paluun rakentamaan kotiseutunsa ja kansansa uutta tulevaisuutta.