

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Viikon 44/2017 luetuin
Turvapaikkabisnes kannattaa – Luona Oy:n toimitusjohtajalle 137 000 euron palkankorotus
Vastaanottokeskustoimintaa harjoittava Luona Oy teki viime vuonna liikevoittoa yli kolme miljoonaa euroa. Menestys takasi jättitulot myös yhtiön toimitusjohtajalle sekä hallituksen jäsenille. Luona Oy:n tulos on tehty lähes kokonaan veronmaksajien rahoilla.
Yksityisomisteinen vastaanottokeskustoiminta on hyvää bisnestä. Helsinkiläinen Luona Oy on nopeasti kasvanut yhdeksi suurimmista alan yrityksistä. Sen myötä yhtiön maksukyky on kunnossa.
Suuremmat tulot kuin presidentillä
Viime vuonna Luonan toimitusjohtajan Milja Saksin ansiotulot olivat yhteensä 179 336 euroa. Saksin pääomatulot olivat 9 420 euroa. Toimitusjohtaja lukeutuu parhaiten ansaitsevien suomalaisten kapeaan kärkeen.
Vielä vuonna 2015 Saksin tulot olivat 42 007 euroa. Yhdessä vuodessa tilipussiin tuli lisää 137 329 euroa, joten kyse on muhkeasta palkankorotuksesta.
Vertailun vuoksi: tasavallan presidentti Sauli Niinistön palkkio on vuodessa 126 000 euroa, eli yli 50 000 euroa vähemmän kuin yksityisen vastaanottokeskusyrityksen toimitusjohtajalla. Tosin tasavallan presidentin palkkio on kokonaan verovapaata.
Demarimepin aviomiehelle muhkea tili
Myös Luona Oy:n hallituskokoonpano tienaa erittäin hyvin. Hallituksen puheenjohtajan Marja Hautakankaan tulot olivat viime vuonna 102 827 euroa. Palkkapussi paisui runsaat 5 000 euroa, sillä aiemmin, vuonna 2015 Hautakankaan tulot olivat 97 513 euroa.
Hallituksen jäsenen Markus Oksan tulot olivat viime vuonna huimat 871 790 euroa. Tulot olivat enimmäkseen pääomatuloa ansiotulon osuuden ollessa 52 443 euroa.
Europarlamentaarikko Miapetra Kumpula-Natrin (sd.) aviomies Pasi Natri istuu Luona Oy:n hallituksessa. Natrin tulot ovat vuodesta toiseen muhkeat. Viime vuonna Natri ansaitsi 206 114 euroa ja sai pääomatuloa 3912 euroa. Natrin ansiotulot olivat vajaa 2 000 euroa pienemmät kuin vuonna 2015, mikä tuskin tuntuu missään.
3,2 miljoonan liikevoitto emoyhtiölle
Luona Oy oli ensimmäisiä kokonaan yksityisomisteisia vastaanottokeskustoiminnan aloittaneita yrityksiä vuonna 2015, jolloin Suomeen saapui ennätysmäärä siirtolaisia ja turvapaikanhakijoita. Tuolloin EU-alueelta turvapaikkaa haki yli miljoona henkilöä.
Vastaanottokeskustoiminnalle oli viime vuonna suuri tarve ja Luona kykeni tuolloin nopeasti vastaamaan kysyntään. Vuonna 2016 valtio joutui ostamaan yksityisiltä vastaanottokeskuksilta palveluja kymmenillä miljoonilla euroilla.
Luonan tilikausi vuonna 2016 meni ennätyksellisen hyvin. Tilikaudella yritys onnistui kolminkertaistamaan liikevaihtonsa 52,8 miljoonaan euroon. Liikevoittoa tilikaudella kertyi huimat 3,2 miljoonaa euroa.
Luona siirsi lähes kokonaan liikevoittonsa konserniavustuksena emoyhtiölleen Barona Groupille. Konserniavustus mahdollistaa tulonsiirrot samaan konserniin kuuluvien yhtiöiden välillä verotettavaan tuloon vaikuttavalla tavalla.
Konserniavustus on antajalleen vähennyskelpoinen meno ja saajalle veronalainen tulo. Niinpä järjestely salli Luona Oy:lle mahdollisuuden tehdä useita vähennyksiä vuoden 2016 verotukseensa.
Halla-aho vertaa varastamiseen
Luona Oy on hyvä esimerkki yksityisestä yrityksestä, joka teki lähes koko liikevaihtonsa veronmaksajien rahoilla.
Perussuomalaiset ottivat esille tällaisen rahastuksen mahdollisuuden jo 2015. Varoituksia ei kuunneltu, ja niinpä vastaanottokeskustoiminnasta tuli valtava tulonsiirto veronmaksajilta yksityisten sijoittajien hyväksi.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho kirjoittaa vastaanottokeskustoiminnasta ja pakolaiskriisistä Facebookissa. Halla-aho vertaa toimintaa varastamiseen.
– Pakolaisbisnes on sote-uudistuksen tavoin hyvä esimerkki kleptokratiasta, jossa elämme. Verorahat imuroidaan monikansallisten konsernien taskuun, verot maksetaan – jos maksetaan – minne sattuu, ”avainhenkilöille” jaetaan bonukset hyvin hoidetusta vedätyksestä.
– Jos joku kitisee vastaan, hän on sydämetön, markkinatalouden vastustaja tai putinisti, Halla-aho kirjoittaa.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho ja Meri: Hallitus ottaa miljardien lisävelan maailmanparantamiseen

Nyt puhuu vokin ohjaaja: Turvapaikanhakijoita paapotaan kuin pikkulapsia, käytös sen mukaista – ”Minua on uhattu, syljetty ja haukuttu”

Leena Meri: maahanmuuton kustannukset ovat valtavat, mutta hallitus säästää omien kansalaistensa hyvinvoinnista

Hakkarainen ministeri Mattilalle: Mikä maksaa maahanmuuton kulujen selvittämisessä? – ”Kertokaa nyt rehellisesti”

SPR ja vokkijohtaja husasivat veronmaksajien rahoja: Evitskogin vastaanottokeskus ylitti budjettinsa miljoonilla

Eurovaaliehdokas Sibakoff ei halua koskaan enää uutta maahanmuuttokriisiä: Rajat olisi pitänyt sulkea heti

Keskusta yrittää säilyttää lakkautettavan vastaanottokeskuksen – Simula: ”Härski temppu aluepolitiikan varjolla”
Viikon suosituimmat

Kantaväestö muuttaa pois Itä-Helsingistä – uudet koulurajat pakottavat perheet liikkeelle
Helsingin kaupunki piirtää itäisen Helsingin koulujen oppilaaksiottoalueiden rajoja uusiksi segregaation torjumiseksi. Satojen lasten koulupolku vaihtuu tänä vuonna. Muutos herättää vanhemmissa vastustusta, ja koulushoppailu kiihtyy.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Veitsihyökkäys Pariisissa, yksi uhreista raskaana oleva nainen – hyökkääjä huusi Allahia
Pariisissa tapahtui maanantaina vakava veitsihyökkäys, jossa kolme naista joutui puukotetuksi. Yksi uhreista on raskaana. Iskun uhrit ovat nyt sairaalahoidossa vakavien vammojen takia, mutta heidän henkensä eivät ole vaarassa. Teosta epäilty mies on poliisin hallussa.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












