
Unkarin pääministeri Viktor Orbán saksalaisen Bild-lehden haastattelussa: Jos olisin harjoittanut Merkelin politiikkaa, minut olisi jo ajettu virastani
Laajalevikkinen saksalaislehti Bild kysyi Orbánilta, mitä hän ajattelee nähdessään kuvia hukkuvista pakolaisista Euroopan rannikon lähellä. Orbán vastaa viiden lapsen isänä ajattelevansa, että kaikki ovat joidenkin lapsia. Orbán ei kuitenkaan ajanut toimittajan miinaan vaan vastuutti hukkumisista ne poliitikot, jotka houkuttelevat ihmisiä Eurooppaan.
– Mutta tunnen poliitikkona myös vastuuta ja kysyn itseltäni; kuka on tästä vastuussa. Alkuvaiheessa luonnollisesti he, jotka lähtevät liikkeelle. Tämä olisi kuitenkin liian yksinkertaista. Syyllisiä ovat myös eurooppalaiset poliitikot, jotka rohkaisevat lähtijöitä ja synnyttävät vaikutelman, että lähtö kannattaa, Orbán sanoi.
Orbánin mukaan ainoa tapa pelastaa ihmisiä hukkumiselta on pitää ihmiset Välimeren etelärannalla sen sijaan, että he lähtevät toivottomalle matkalleen, Berliinissä asuva suomalaistoimittaja Pertti Rönkkö referoi Bildin haastattelua Facebook-seinällään.
– Jokainen pelastettu on palautettava Afrikkaan. Vain tällä tavalla voidaan estää joukkokuolema merellä, Orbán vastaa kysymykseen EU:n tehtävästä.
Rajat on suljettava, eikä ketään saa päästää yli. Maahanmuutto ei ole Orbánin mukaan EU:n yhteinen tehtävä vaan jokaisen jäsenvaltion oma asia.
– Unkarin ratkaisu perustuu kolmelle elementille: ulkorajat on suojattava, hädässä oleville ihmisille on toimitettava apua, jokainen jäsenmaa päättää itsenäisesti, haluaako ottaa pakolaisia vai ei Orbán kertoo Bild-lehdessä Rönkön mukaan.
Orbán sanoo haastattelussa, että jos hän olisi ajanut samaa maahanmuuttopolitiikkaa kuin Saksan liittokansleri Angela Merkel, hänet olisi jo ajettu pois tehtävästään.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Komissio julkaisi oikaisunsa Unkarin Fidesz-puolueen eurovaalikampanjaan – puolue halutaan savustaa ulos EPP:stä
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











