

Pixabay. Kuvituskuvaa.
Uusi brittiryhmä hämmentää: Työväenpuolue haluaakin nyt uuden Brexit-kansanäänestyksen, pääministerille kelpaa Brexitin siirtyminen
Brittiparlamentin uudet Brexit-rintamalinjat kulkevat nyt aivan uusilla alueilla. Työväenpuolue halajaa nyt kokonaan uutta Brexit-kansanäänestystä. Pääministeri Theresa May väläytti Brexit-päivän siirtämistä tarvittaessa hieman tuonnemmas. Uudet tuulet puhaltavat uuden riippumattoman parlamenttiryhmän vauhdittamina.
Uusi parlamenttiryhmä muodostui työväenpuolueen loikkareista, johon liittyi melko pian kolme EU-myönteistä konservatiivien kansanedustajaa. Uusi ryhmä muodostuikin patojen ensimmäisiksi säröiksi – hetken päästä molemmat suurpuolueet alkoivat ajaa uusia linjoja estääkseen lisämurtumat.
U-käännökset kuohuttavat eromielisiä
Työväenpuolueen kurssi muuttui konservatiiveja rajummin. Työväenpuolueen puheenjohtaja Jeremy Corbyn kertoi, että puolue aikoo ensin tuoda oman Brexit-vaihtoehtonsa esille. Sen kaatuessa puolue tukee toista kansanäänestystä EU-erosta.
Käytännössä työväenpuolueen muutosehdotukset ovat niin rajuja, ettei niiden arvella saavan enemmistöä taakseen. Esityksessä saarivaltakunta liittyisi pysyvästi EU:n tulliliittoon ja EU:n sisämarkkinoihin.
Pääministerin täyskäännös ei sinällään vaikuta suurelta. Brexit-päivää (29.3.) siirretään tuonnemmas, mikäli parlamentti ei ole saavuttanut erosopimukselle enemmistöä. Mayn mieli ilmeisesti muuttui, kun kolme ministeriä kertoi eroavansa, mikäli sopimuksettoman eron mahdollisuutta ei eliminoida. Ministerien vanavedessä saattaisi useampikin kansanedustaja erota. Mayn hallituksella on tällä haavaa vain yhdeksän edustajan enemmistö parlamentin alahuoneessa.
Uudet navigointipisteet kuohuttavat konservatiivien EU-eromielisiä. Viivyttely voisi merkitä lisäkannatusta toiselle kansanäänestykselle tai jopa EU-eron perumiselle.
May hakee EU:lta lisälupauksia Backstopista
Samalla pääministeri May työskentelee EU-johtajien kanssa saadakseen lisävakuuksia siitä, että kiistelty backstop olisi väliaikainen. Backstopilla vältetään kova tulliraja Irlannin saarella, mutta samalla se kohtelisi Pohjois-Irlantia eri tavoin kuin muuta maata.
Tällaisilla vakuuksilla ja tahdonilmauksilla konservatiivien eromieliset voisivat hyväksyä pitkin hampain Mayn neuvotteleman erosopimuksen.
Keskiviikkona äänestykseen tullee esitys, jonka mukaan parlamentti voi siirtää Brexit-päivää tuonnemmas, jos erosopimus ei ole läpäissyt parlamenttia 13. maaliskuuta mennessä. May on kertonut, että tarkistettu erosopimus tulee parlamenttiin äänestettäväksi viimeistään 12. maaliskuuta.
Brexit-viivästys ei tosin ole yksin brittiparlamentin päätettävissä. Brexit-päivän siirtämiseen tarvitaan myös 27 muun EU-maan yksimielinen hyväksyntä. EU-johtajat eivät tosin edes tiedä anottavan lisäajan määrää.
EU-johtajat tapaavat 21. maaliskuuta.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Moni brittikonservatiivi haluaa EU-eron vaikka ilman erosopimusta
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Elon Musk piti normaalien ihmisten puolta talouslehden haastattelussa: ”Teitä toimittajia vihataan paljon enemmän kuin te tajuatte”
Arvostetun talouslehden päätoimittaja kävi haastattelemassa Elon Muskia. Keskustelun lomassa toimittaja ei malttanut olla kritisoimatta Muskin mielipiteitä maailman menosta, mutta joutui nolatuksi kerran jos toisenkin.

Ministeri Rydman säästää veronmaksajien rahaa – Yle tekee siitä skandaalin
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman hylkäsi yhdeksän tutkimushanketta ja joutui siitä mediamyllyyn. Kukaan ei kuitenkaan kysy, miksi ministeriö ylipäätään jakaa tutkimusrahaa Suomen Akatemian rinnalla.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.

Eerola: Media ja Pride eivät suostu myöntämään tosiasioita
Berliinin terrori-iskun vinoutunutta uutisointia seurannut Juho Eerola kysyy, miten media suhtautuisi asiaan, jos äärioikeisto iskisi kuolettavasti Pride-juhlaan. - Kerrottaisiinko samassa yhteydessä, kuinka myös ääri-islamistit uhkaavat seksuaalivähemmistöjä? Ei kerrottaisi.

Maahantulija puukotti saksalaisen opiskelijan kuoliaaksi avoimella kadulla – Saksassa kasvaa entisestään pelko, että kuka tahansa voi joutua sattumalta veitsi-iskun uhriksi
Saksaa järkyttää jälleen uusi veitsihyökkäystapaus. Trierin yliopistossa historiaa opiskeleva 22-vuotias saksalainen Marius Dick oli palaamassa 15. heinäkuuta ostoksiltaan kun samanikäinen afganistanilainen Sajad M. hyökkäsi avoimella kadulla leipäveitsi kädessä hänen kimppuunsa. Vanhemmat vaativat saksalaisilta poliitikoilta täyskäännöstä suhteessa rikollisiin maahantulijoihin.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

SDP:n valtuutettu vaatii selvitystä Vantaan areenan rahoituksesta – unohti kertoa, että puolue kannatti sopimuksen hyväksymistä kaupunginhallituksessa
Vantaan SDP vaatii perusteellista selvitystä Kivistön areenahankkeen rahoituksesta, kun Ylen MOT paljasti epäselvyyksiä rahoittajien taustoista. Vuosi sitten SDP:n kaupunginhallitusryhmä äänesti itse samojen sopimusten puolesta, kun perussuomalaiset vaativat tarkempaa selvitystä.

Berliinin Pride-juhlan iskusta epäilty on tunnettu islamisti – poliisi jahtaa libanonilaissyntyistä terroristia junatunneleissa ja rautatieasemilla
Berliinissä Pride-juhlaan tehdystä islamistisesta terrori-iskusta etsitään libanonilaistaustaista Saksan kansalaista 21-vuotiasta Abdoul Balloutia. Hänet tunnetaan yhteyksistään radikaaliuskonnollisiin islamistisiin piireihin. Kaikki Pride-tilaisuudet on Berliinissä peruttu. Asemien, lentokenttien ja rajojen valvontaa on tehostettu. Ministeri pelkää uusia iskuja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










