

LEHTIKUVA
Moni brittikonservatiivi haluaa EU-eron vaikka ilman erosopimusta
Brittien konservatiivipuolueen kansanedustajat alkavat turhautua maan EU-eron viivyttelyyn, uutistoimisto Reuters uutisoi.
Yli puolet puolueen kansanedustajista on allekirjoittanut pääministeri Theresa Maylle kirjeen, jossa vaaditaan Brexitiä lähikuukausien sisällä.
Ero voi olla vaikka sopimukseton, kunhan se toteutuu.
EU-ero toteutettava
Puolueen vuoden 2017 vaalilupauksen mukaan se aikoo toteuttaa kansanäänestyksessä menestyneen EU-eron.
Mayn neuvottelema erosopimus kaatui kuitenkin alkuperäisenä Brexit-päivänä kolmannen kerran. Parlamentissa on käsitelty lukuisia erilaisia vaihtoehtoja Brexitille, mutta ne ovat kaatuneet kaikki.
Viimeksi parlamentissa oli esillä kahdeksan eri muutosesitystä, joista jokainen äänestettiin nurin.
Erosopimus on liian pehmeä
Joidenkin kovan linjan EU-eroa kannattavien konservatiivien mielestä Mayn erosopimus on liian pehmeä. Tämän vuoksi Mayn äänestyttämä erosopimus on kaatunut vastustukseen.
Myös Pohjois-Irlannin unionistipuolue on äänestänyt sopimusta vastaan. Puolueen mukaan sopimus asettaa Pohjois-Irlannin eri asemaan muun maan kanssa.
May on aikeissa äänestyttää sopimustaan vielä neljännen kerran. EU-johtajat ovat myöntäneet briteille jatkoaikaa Brexitille toukokuun loppupuolelle asti juuri ennen eurovaaleja. Jatkoaika edellyttää kuitenkin sopimuksen hyväksymistä.
Hätäkokous huhtikuussa
Kolmas hylkäys merkitsee sitä, että Brexit toteutuu näillä näkymin 12. huhtikuuta ilman erosopimusta. EU-johtajat ovat toistaneet sopimuksettoman eron väistämättömyyttä kolmannen kaatuneen äänestyksen jälkeen.
Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Donald Tusk on kutsunut EU-johtajat hätäkokoukseen 10. huhtikuuta kartoittamaan EU-johtajien askelmerkkejä siitä, miten Brexitin kanssa tulisi edetä.
Protesteja lykkäystä vastaan
Alkuperäisen aikataulun mukaan Brexitin piti tapahtua jo 29. maaliskuuta. Tuhannet ihmiset protestoivat Brexitin lykkäystä vastaan samaan aikaan, kun parlamentti hylkäsi kolmannen kerron neuvotellun erosopimuksen. Protestoijat kutsuivat päivää päiväksi, jonka piti olla heidän ”itsenäisyyspäivänsä”.
May on todennut, että maa voi joutua anomaan pitkääkin lykkäystä EU-eroon. Se merkitsisi samalla sitä, että britit osallistuvat myös europarlamenttivaaleihin.
Brexit repii konservatiiveja
Työväenpuolue, Skotlannin kansallispuolue ja liberaalidemokraatit ovat puolestaan täysin Brexitiä vastaan. Heidän ehdotuksiinsa lukeutuvat muun muassa Brexitin suora peruminen, uusi kansanäänestys Brexitistä ja EU:n tulliliiton pysyvä jäsenyys.
Kirjeen allekirjoittaneiden konservatiivikansanedustajien määrä kielii siitä, että mikä tahansa Mayn neuvottelemaa pehmeämpi Brexit voi repiä perinteikkään puolueen kahtia.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Brexit-äänestyksissä farssin rajat ylittyivät moninkertaisesti

Epämääräisyyksiä Brexitin kumoamiseen tähtäävässä brittivetoomuksessa

Uusi brittiryhmä hämmentää: Työväenpuolue haluaakin nyt uuden Brexit-kansanäänestyksen, pääministerille kelpaa Brexitin siirtyminen

Brexitiä lykättiin taas – Nigel Farage perusti uuden Brexit-puolueen tuleviin europarlamenttivaaleihin

Ulkopuolisesta vaalivaikuttamisesta närkästynyt Tusk sotkeentui brittipolitiikkaan
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














