Artikkeli kuva

Vapaavuori haluaa Suomeen lisää maahanmuuttajia – Savio: ”Eiköhän olisi viisainta työllistää ensin suomalaiset työttömät”

15.08.2017 |10:51

Helsingin pormestari Jan Vapaavuori (kok.) sanoi Talouselämän haastattelussa, että Suomeen tarvitaan lisää maahanmuuttajia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sami Savio on asiasta toista mieltä.

– Olen havaitsevinani pientä ristiriitaa Helsingin pormestarin Jan Vapaavuoren puheissa. Talouselämän haastattelussa hän kertoo haluavansa Suomeen huomattavasti lisää maahanmuuttajia työvoimapulaa helpottamaan.

– Toisaalta hän kuitenkin vaatii valtiolta lisää tukea pääkaupunkiseudun kunnille, sillä Vapaavuoren omin sanoin ”kotouttaminen vaatii isoissa kaupungeissa paljon resursseja”. Ja niitä kokoomus ja valtiovarainministeri Orpo hallituksessa ollessaan myös tarjoavat, Savio kirjoittaa Facebookissa.

Haaveileeko Vapaavuori halpatyömarkkinoista?

Savio ihmettelee Vapaavuoren lausuntoa.

– Eiköhän olisi viisainta työllistää ensin suomalaiset työttömät ja katsoa sitten, odottaako paljonkin työtä vielä tekijäänsä – ellei Vapaavuoren todellinen mutta ääneen lausumaton tavoite ole luoda Suomeen halpatyömarkkinat ja polkea samalla rajusti suomalaisten työehtoja suurpääoman hyväksi.

Työntekijöiden ei tarvitse osata suomea

Vapaavuoren mielestä esimerkiksi ravintolahenkilökunnan ei tarvitse pääkaupunkiseudulla osata suomea.

– Ei tietenkään tarvitse. Jos asiakkaat eivät pidä henkilökunnan kielitaidosta, he voivat mennä muualle, Vapaavuori täräyttää Talouselämässä.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja

22.08.2025 |09:01
9.
Suomen uutiset logo

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”

22.08.2025 |09:38
10.
Suomen uutiset logo

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021

20.08.2025 |10:44

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää