
Venäjän korruptoituneessa kleptokratiassa voi tapahtua mitä tahansa
Länsimaissa asuvien on vaikeaa ymmärtää kleptokratia-Venäjän tapahtumia ja päättäjien mielenliikkeitä.
Etelä-Amerikan huumekartellien valtataistelussa puolet vaihtuvat nopeasti. Myös Amerikan mafiassa kumppanuudet ovat olleet läpi historian kauppatavaraa. Kun puhdas vallan- ja rahanhimo korvaavat lakiin ja järjestykseen perustuvan demokratian, seuraukset ovat vaikeasti ennustettavissa myös valtiollisella tasolla.
Vladimir Putin on kautta henkilöhistoriansa ollut riippuvainen erilaisista bandiiteista, enemmän tai vähemmän rikollisista henkilöistä. Nuoruutensa Pietarissa Putin tiettävästi hääräsi lain tuolla puolen, kuten myös myöhempi kokkinsa Jevgeni Prigozhin.
Niinpä juhannuksen oudossa näytelmässä ei ole juurikaan kummastelemista, ”sillä näin ratkaistaan konflikteja rosvopiireissä, joista sekä Putin, että Prigozhin ovat lähtöisin”, kirjoittaa toimittaja Anna-Lena Lauren Dagens Nyheterissä.
Korruptiota päästä varpaisiin
Itse asiassa koko Putinin hallintokoneisto koostuu monenmoisista vilunkihenkilöistä sekä kuppikunnista. Ja tiettävästi eräs maailman vahvimpiin joskus kuuluneista armeijoista tarvitsee kylkeensä outoja yksityisiä toimijoita.
-Venäjän armeija ja puolustusministeriö ovat korruptoituneita päästä varpaisiin, kuten kaikki muutkin venäläiset valtiolliset toimijat, Lauren kirjoittaa.
-Prigozhin on Putinin ainoa liittolainen, joka on avoimesta sanonut, ettei keisarilla ole vaatteita. Ja että armeijan johto on korruptoitunut, ja että nuoria poikia lähetetään tykinruoaksi ja että Venäjä tulee häviämään sodan, jos mitään ei tehdä.
Jotakin täysin absurdia on Prigozhinin ajatusmallissa. Se on periaatteessa yhtä mieletön, kuin hyökkäyssota Ukrainassa. Miksi keikuttaa venettä, jossa itse on mukavasti matkassa? Ehkä veneitä sitten on tänään useampiakin, eivätkä kaikki vuoda niin pahasti kuin Prigozhinin ja Wagnerin nykyinen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kuppikunta vilunki hallintokoneisto Amerikan mafia Etelä-Amerikan huumekartellit tappajan vaisto Jevgeni Prigozhin bandiitit Anna-Lena Lauren Ukrainan sota Venäjän hyökkäys Wagner Kleptokratia rikolliset Vladimir Putin Venäjä korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalainen Nuoriso vaatii hallitusta puuttumaan välikäsien teknologiavientiin Venäjälle: ”Venäjän kanssa veljeilyllä on seurauksia”
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Elinkeinoelämän keskusliitto vaatii lisää maahanmuuttajia, mutta ei tiedä, mihin tulijat työllistyisivät
Elinkeinoelämän keskusliitto (EK) haluaa lisätä maahanmuuttoa, mutta EK:n johtaja Ilkka Oksala ei kysyttäessä pysty nimeämään yhtään teollisuudenalaa, jossa työvoimapula on tällä hetkellä akuutti. Samaan aikaan Suomessa on arviolta satatuhatta työtöntä maahanmuuttajaa.















