
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän kesäkokous alkaa – katso Riikka Purran puheenvuoro täältä
Perussuomalaisten eduskuntaryhmä kokoontuu tänään kesäkokoukseen Imatralle. Seuraa kesäkokouksen alkua ja puheenvuoroja suorana lähetyksenä.

MATTI MATIKAINEN
Valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi tänään eduskuntaryhmän kesäkokouksessa, että perussuomalaiset ei tule esittämään veronkiristyksiä työhön eikä yrittämiseen. Myöskään kulutuspuolella ei ole varaa veronkorotuksiin, vaan mahdolliset lisäsäästöt toteutetaan menoja karsimalla.
Ministeri Riikka Purra kertoi myös nostaneensa jo lukuisia kertoja esiin julkisuudessa säästökohteita, joiden kautta päästäisiin jo melko lailla lähelle kymmentä miljardia euroa.
– Kuten tiedämme, tämä hallitus on joutunut esimerkiksi tupakan ja alkoholin veroa nostamaan jo niin paljon, ettei edes VM eikä THL sitä enää kannata. Verotuotot laskevat, koska vero alkaa olla niin korkella, jolloin esimerkiksi matkustajatuonti, harmaa kauppa ja niin edelleen lisääntyvät, Purra kertoi.
Purra kertoi olevan vielä joitain yksittäisiä verotoimia, joita perussuomalaiset tulee esittämään, kuten suurten säätiöiden pääomat. Perussuomalaiset on esittänyt tätä jo aiemmin, mutta valitettavasti se kaatui jonkin hallituskumppanitahon vastustukseen.
– Missään nimessä emme kuitenkaan lähde siitä, että lähtisimme pakittamaan millään veromoukarilla, joka kohdistuisi juuri niihin kevennyksiin, joita tämä hallitus on onnistunut tekemään, vaan sitoudumme löytämään säästökohteita menopuolelta, Purra vakuutti.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Perussuomalaisten eduskuntaryhmä kokoontuu tänään kesäkokoukseen Imatralle. Seuraa kesäkokouksen alkua ja puheenvuoroja suorana lähetyksenä.

Suomen talous nousee nyt Euroopan kärjessä ja teollisuustuotanto on jo ylittänyt vuoden 2008 huipun. Valtiovarainministeri Riikka Purra kiittää hallituksen onnistunutta linjaa, mutta muistuttaa, että julkinen talous vaatii yhä kovia säästöjä seuraavallakin kaudella.

Eduskunta keskusteli tänään tiistaina julkisen talouden alijäämän kattamisesta. Valtiovarainministeri Riikka Purra arvosteli eduskunnassa jyrkästi opposition talouslinjaa.

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että käynnistynyt talouskasvu helpottaa budjettityötä, mutta julkisen talouden krooninen heikkous vaatii määrätietoisia säästöjä myös ensi kaudella. Opposition kirjavasta kritiikistä huolimatta Purra muistuttaa, että kaikki oleelliset arvioijat, kuten luottoluokittajat ja Euroopan komissio katsovat hallituksen tekevän oikeita toimia.
Viikon suosituimmat

Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kyseenalaistaa kehitysavun määrän ja perusteet. Hänen mukaansa kuluvalla hallituskaudella tehtyjen leikkausten jälkeenkin kehitysavusta on karsittava jatkossa lisää.

Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.

Lue lisää

Lue lisää

Lue lisää