Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Talous kasvaa kovinta vauhtia kymmeneen vuoteen – säästöjä on silti jatkettava

25.08.2026 |16:15

Suomen talous nousee nyt Euroopan kärjessä ja teollisuustuotanto on jo ylittänyt vuoden 2008 huipun. Valtiovarainministeri Riikka Purra kiittää hallituksen onnistunutta linjaa, mutta muistuttaa, että julkinen talous vaatii yhä kovia säästöjä seuraavallakin kaudella.

Valtiovarainministeri Riikka Purra nosti esille Imatralla kesäkokouspuheessaan, kuinka pitkän korpivaelluksen jälkeen hyviä talousuutisia saadaan jo viikoittain.

– Viikoittain tulee todella hyviä uutisia Suomen talouden kasvusta, joka onkin Euroopan kärkiluokkaa ja kovinta kymmeneen vuoteen. Teollisuus, investoinnit, vienti, kulutus ja luottamus ovat kaikki selvässä kasvussa. Teollisuustuotanto on ylittänyt vuoden 2008 edellisen huipun. Palkansaajan ostovoima on vahvistunut koko hallituskauden, ja ensi vuonna veroaste laskee eniten pieni- ja keskituloisilla.

Talouskasvu näkyy myös tavan suomalaisen työntekijän kukkarossa.

– Palkansaajan ostovoima on vahvistunut koko hallituskauden. Iloa lisäävät hallituksen merkittävät veronkevennykset. Ensi vuodelle veroaste laskee eniten tähän vuoteen nähden pieni- ja keskituloisella palkansaajalla. Asuntokaupoillekin kannattaa etenkin kaupungeissa todella nyt lähteä, Purra kehottaa.

Hallitus painanut jarrua ja kaasua samaan aikaan

Purra kiitti hallitusta oikeista valinnoista.

– Olemme tehneet hallituksessa juuri oikeita asioita. Painaneet jarrua menoille ja samaan aikaan kaasua kasvulle, tehneet uudistuksia ja puhkoneet keinotekoisia kuplia. Juuri niin tulee jatkaa. Lääke Suomen ongelmiin on yksityisen sektorin kestävä kasvu, osaamisen vahvistaminen, verotuksen keventäminen sekä työn ja yrittämisen arvostus.

– Pk-yrityksissä luotetaan perussuomalaisiin, kuten päivän gallupistakin voi havaita.

Purra on tuoreen yrittäjägallupin mukaan pienten ja keskisuurten yritysten ykkössuosikki seuraavaksi pääministeriksi.

Julkinen talous vaatii yhä kovia toimia

Hyvästä kasvusta huolimatta julkisen talouden tila on edelleen heikko. Seuraavalla kaudella tarvitaan noin 10 miljardin euron lisäsäästöt.

Purra painottaa, että sopeutukset on tehtävä menoja karsimalla.

– Veronkorotukset olisivat väärä lääke juuri nyt, kun kasvu on vasta käynnistynyt. Opposition vaihtoehtona tarjoama veromoukari paitsi pamauttaisi mäsäksi alkaneen kasvun, myös taittaisi veronmaksajan selän. Puolustusveroksi naamioitu työn, yrittämisen ja kuluttamisen veronkiristys olisi pähkähullua. Kansalaiset eivät ole näin tyhmiä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Vasemmisto-opposition talouspuheet tyhjää täynnä – Purra: SDP ei kykene kertomaan vaihtoehtoaan

25.08.2026 |14:26
Suomen uutiset logo

PS-ministerit vetivät väkeä Jyväskylässä – Purra: Talouskasvu kiihtynyt odotettua enemmän

01.08.2026 |09:00

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Siirtolaiset tivaavat Ceutan leirillä jo Suomen turvapaikoista – vastaus on ei

20.08.2026 |10:29

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää