Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Vetääkö Kataisen Ukraina-kannanotto Niinistöltä maton alta?

01.03.2014 |22:24

Pääministerin tämänpäiväinen väite siitä, että Suomi voi vaikuttaa Ukrainan tilanteeseen vain EU:n kautta, herättää ihmetystä meissä suomalaisissa. Ehkäpä paras välitysmies Venäjän, EU:n ja Ukrainan välillä löytyy meiltä Suomesta: Presidentti Sauli Niinistö!

Niinistö on jo pitkään rakentanut onnistuneesti luottamusta Venäjän kanssa ja nauttii tältä pohjalta poikkeuksellisen suurta luottamusta ei pelkästään EU:n, vaan myös Venäjän johdon piirissä. Monien muiden EU-päämiesten ja presidentti Putinin väliset suhteet sen sijaan ovat viileät ja keskusteluja käydään usein vain ”pakon edessä”  sekä laihoin tuloksin.

Miksi Katainen nyt vetää maton alta presidentti Niinistöllä, kun hänellä olisi erinomainen tilaisuus käyttää hyviä ja luottamuksellisia suhteitaan Venäjään Ukrainan tilanteen ratkaisemiseksi?

Vai onko pääministeri sitä mieltä, että esim. EU:n korkea edustaja (ns. EU:n ulkoministeri) Ashton sopisi tehtävään paremmin?

Kataisen kommentista saa helposti sen vaikutelman, että Ukraina on osa EU:n valtapolitiikkaa ja Ukrainan kansan vaikea tilanne vaikuttaa toisarvoiselta.

Ehdotan, että Katainen kääntää kelkkansa ja ehdottaa rohkeasti presidentti Sauli Niinistöä kriisin sovittelijaksi. Hän on varmastikin Ukrainan, Venäjän ja EU:n kannalta varteenotettava henkilö tähän vaativaan tehtävään.

Ilkka Matinpalo


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
2.
Suomen uutiset logo

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen

07.02.2025 |12:11
3.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
6.
Suomen uutiset logo

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin

07.02.2025 |17:54
7.
Suomen uutiset logo

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle

08.02.2025 |17:37
8.
Suomen uutiset logo

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa

07.02.2025 |17:20
9.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää