

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Wihonen: Perusterveiden, yli 70-vuotiaiden on vaikea ymmärtää, miksi ankarat rajoitukset koskevat myös heitä
Kansanedustaja Jussi Wihonen on jättänyt kirjallisen kysymyksen, jossa hän tiedustelee hallituksen toimia yli 70-vuotiaiden perusterveiden koronasuositusten helpottamiseksi.
Hallitus linjasi maanantaina 4.5. uusista koronalinjauksista ja rajoitteiden purkamisesta. Linjaukset toivat helpotusta monen kansalaisen elämään, mutta noin 850 000 kansalaiselle rajoitukset jatkuvat samankaltaisina. Riskiryhmään kuuluvat, yli 70-vuotiaat ovat edelleen velvoitettuja elämään karanteeninomaisissa oloissa ja välttämään kontakteja.
Epidemian kestosta ei ole varmuutta, mutta uusien arvioiden mukaan epidemia ei ole jäämässä lyhyeksi. Suomessa koronaan kuolleiden mediaani-ikä on 82 vuotta ja monet menehtyneistä ovatkin olleet iäkkäitä. Usein heillä on ollut myös joku perussairaus.
Suuria eroja maakuntien välillä
Perusoikeuksien rajoittaminen on perusteltua vain hyvin poikkeuksellisissa tapauksissa.
– Erityisen huomioitavaa on, että tautitapaukset ovat keskittyneet muutamille harvoille seuduille ja suurimman osan Suomesta selvinneen pienillä todetuilla tautimäärillä. Erot maakuntien välillä ovat varsin suuret, Wihonen sanoo.
– Perusterveiden, yli 70-vuotiaiden on vaikea ymmärtää, miksi ankarat rajoitukset koskevat myös heitä, vaikkei koronatapauksia ole esiintynyt heidän kotiseuduillaan.
Ikärajoituksia uusiksi?
Wihonen tiedustelee, miten hallitus huomioi alueelliset erot päätöksenteossaan.
– Rajoitusten purkaminen luo askel askeleelta uskoa tulevaisuuteen. Tärkeää olisi, että myös vanhuksille suotaisiin samaa.
Wihonen kysyy, mihin toimiin hallitus ryhtyy, että perusterveiden 70-vuotiaiden elämää voidaan helpottaa ja aikooko hallitus tarkastella uudestaan asettamiansa ikärajoituksia ja -suosituksia koronakaranteenin asettamisen suhteen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen: Miten hallitus suojaa riskiryhmässä olevat vanhukset ja vammaiset?

Juvonen: Oikeusasiamies selvittämään, millaista hoitoa koronaan sairastuneet vanhukset saavat hoivakodeissa

Juvonen: Koronavirusepidemia ja karanteenit muuttavat vanhustenhoidon arkea radikaalisti

Koronavirus on iskenyt vanhustenhoivan yksikköihin ja seurauksena on jo kolme menehtynyttä vanhusta

Koronarajoitukset muuttuvat
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.