
Wille Rydman: Perussuomalaiset on ainoa poliittinen voima, joka on ymmärtänyt vuosikymmenet harjoitetun maahanmuuttopolitiikan tuhovoiman ja ottanut tehtäväkseen tuhoisan suunnan kääntämisen
Elinkeinoministeri Wille Rydman sanoo vappupuheessaan, että suomalaisista puolueista vain perussuomalaiset on täysimääräisesti tiedostanut Suomessa viime vuosikymmenet harjoitetun maahanmuuttopolitiikan tuhovoiman. - Muut puolueet välttelevät tosiasioiden tunnustamista samasta syystä kuin miksi ne jättävät muutoinkin ikävät mutta tarpeelliset päätökset tekemättä: Ne uskovat mieluummin siihen, mitä toivovat, kuin siihen, mitä näkevät.
Elinkeinoministeri Wille Rydman toteaa, että maahanmuuton tuhoisien seurausten oivaltamiseen ei sinänsä edes tarvita suurta oivalluskykyä.
– Riittää, että katsoo sitä, mitä Suomen kaltainen maahanmuutto muualla Euroopassa on jo saanut aikaan. Lähiöiden palavat autot ja alueet, jotka ovat vajonneet viranomaisvallan ulkopuolelle. Jengisodat, huumekartellit ja lasten värvääminen rikoksiin. Islamistisaarnaajat, moskeijoiden kiihotustyö ja terrori-iskut.
-Kun harjoitetun maahanmuuttopolitiikan kielteiset seuraukset ovat kaiken aikaa silmiemme edessä nähtävissä, miksi muut puolueet sitten yhä välttelevät tosiasioiden tunnustamista? Samasta syystä kuin miksi ne jättävät muutoinkin ikävät mutta tarpeelliset päätökset tekemättä – ne uskovat mieluummin siihen, mitä toivovat, kuin siihen, mitä näkevät.
Tuhoisa kehitys käynnissä myös Euroopassa
Kun katsoo eurooppalaisten syntyvyyttä, maahanmuuton vauhtia ja kaukaisemmista kulttuureista tulevien maahanmuuttajaperheiden lapsilukua, ei tarvitse kummoistakaan matemaattista osaamista ymmärtääkseen, mihin tämä kaikki johtaa, Rydman sanoo.
– Monissa Euroopan maissa kantaväestö muuttuu vähemmistöksi jo parin sukupolven kuluessa, jollei maahanmuuttoon ja väestökehitykseen saada aikaan radikaalia muutosta. Hiljattain uutisoitiin siitä, että Itävallassa Wienin ala-asteiden oppilaista jo enemmistö on muslimeja. Eikä kyse ole vain yhdestä kaupungista, vaan sama kehitys on käynnissä jokseenkin kaikkialla Euroopassa. Eikä Suomi ole tämän kehityksen ulkopuolella – jo nyt meillä on sellaisia helsinkiläisiä kouluja, joissa enemmistö oppilaista puhuu äidinkielenään jotain muuta kieltä kuin suomea tai ruotsia.
Maahanmuuttopolitiikka kiristyy kaiken aikaa
Perussuomalaiset on se poliittinen voima Suomessa, joka on ottanut tehtäväkseen tuhoisan maahanmuuttopolitiikan suunnan kääntämisen, Rydman sanoo.
Suomen maahanmuuttopolitiikka on totisesti muuttunut perussuomalaisten hallituskaudella.
-Olemme onnistuneet hyvin. Maahanmuuttolainsäädännön kiristyksiä on tahkottu kuluneiden kahden vuoden aikana sellaista tahtia, ettei Suomen historiassa ole aiemmin nähty mitään vastaavaa. Ja kun rajan yli alkoi jälleen yrittää kaikenmoista onnenonkijaa, raja laitettiin yksinkertaisesti kiinni. Aiemmin poliittiset kilpailijamme ovat selittäneet, ettei sellainen olisi edes mahdollista. Kyllä oli, ja niin tehtiin.
-Työ on yhä kesken. Uusia maahanmuuttolainsäädännön kiristyksiä valmistellaan kaiken aikaa. Kaikkea haluamaamme emme tietystikään ole saaneet läpi hallitusyhteistyön kompromissien puitteissa, mutta olemme saaneet läpi ylivoimaisesti enemmän maahanmuuton kiristyksiä kuin mikään muu hallitus koskaan aiemmin. Olemme tuoneet Suomen maahanmuuttopolitiikkaan perustavanlaatuisen suunnanmuutoksen.
Punavihreä blokki haluaisi vesittää perussuomalaisten aikaansaannokset
Rydman varoittaa, että perussuomalaisten tekemää työtä pyritään vesittämään seuraavalla hallituskaudella, jos maahanmuuton haitoilta silmänsä ummistava punavihreä blokki palaa valtaan.
-Jos eduskuntavaaleissa kahden vuoden kuluttua palaa takaisin valtaan se väki, joka tänään vuosisataisen perinteensä mukaisesti marssii sinivalkoisen lipun asemesta punalippujen taakse ryhmittyneenä, he pyrkivät tekemään tyhjäksi kaiken sen työn, mitä perussuomalaiset tällä vaalikaudella ovat tehneet.
-Kultaisin korulausein he tulevat selittämään, kuinka sellainen politiikka, joka lisää työteliään ja uutteran suomalaisen rasitusta ja heikentää suomalaisten elinympäristöä ja hyvinvointimme pohjaa, onkin kansainvälistä solidaarisuutta ja humaaniutta. He tulevat jälleen kertomaan, kuinka Suomen ei pidä puolustaa kansallista etuaan vaan jakaa rahat rajojemme ulkopuolelle ja ottaa muu maailma elätettäväksemme rajojemme sisäpuolelle. Älkäämme antako sen tapahtua.
Vapunpäivän puhetilaisuuden videotallenne:
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Kevät tulee ja vappu sen myötä – elinkeinoministeri Wille Rydman pitää vapunpäivän puheen kello 11 alkaen (suora lähetys)
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat

Hallitus uudistaa toimeentulotuen: ”Nykyinen malli ei kannusta töihin”
Toimeentulotuen kokonaisuudistus on menossa lausunnoille. Kyse on uudistuksesta, jota valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä on ajanut jo pitkään. - Olen kantanut pitkään huolta vain toimeentulotuen varaan jättäytyneistä, joita Suomessa on paljon. Vihdoin aiheeseen saadaan muutos ja heidät saadaan palveluiden ja työnhaun piiriin, Maanselkä iloitsee.

Yhdysvallat otti pakolaisia Etelä-Afrikasta – vasemmistolaiset raivoissaan
Yhdysvaltain hallitus on alkanut ottaa vastaan Etelä-Afrikasta valkoisia buureja pakolaisina. Trumpin mukaan Etelä-Afrikassa on meneillään kansanmurha, josta media vaikenee. Episkopaalinen kirkko kieltäytyy auttamasta valkoisia pakolaisia edes rahasta. Monet toimittajat ja mielipidevaikuttajat tuntuvat olevan sitä mieltä, että nyt on Afrikasta otettu vastaan aivan väärän värisiä pakolaisia.

Puhemies Halla-aho: Hyvin toimeentulevat kärsivät harvemmin maahanmuuton kielteisistä vaikutuksista
Puhemies Jussi Halla-aho painotti EU-puhemiesten konferenssissa, että Euroopan on vahvistettava kykyään huolehtia itsestään ja selviytyä kriiseistä.

Garedewin Facebook-kirjoitus šaria-laista hurjistutti opetusministerin – Junnila: ”Julkinen keskustelu näistä on tervetullutta erityisesti Suomen kaltaisessa oikeusvaltiossa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew julkaisi lauantaina Facebookissa kirjoituksen, joka sai oikeusministeri Anders Adlercreutzin (r.) näkemään punaista. Edustaja Garedewin mukaan suomalaisten tulee tietää, millaista toimintaa islamilaisen lain eli šarian tulkinnat voivat sallia. Hän mainitsi esimerkkinä naisten ja tyttöjen heikommat oikeudet sekä kunniaväkivallan. Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila toivottaa tervetulleeksi näistä asioista keskustelun Suomen kaltaisessa oikeusvaltiossa.

Pudasjärvi ei enää ota kiintiöpakolaisia vastaan – PS-valtuutettu: ”Taloudellinen realismi palasi muihinkin puolueisiin”
Kiintiöpakolaisten vastaanottaminen Pudasjärvelle on loppunut tämän vuoden alusta. Perussuomalaisten valtuustoryhmän jäsen Sirkka Pankinaho kertoo, että kaupungin päätöksen taustalla vaikuttivat vahvasti taloudelliset syyt sekä etenkin vuoden alussa voimaan tulleet kotoutumislain muutokset, joilla kotoutumiseen liittyviä valtion korvauksia kunnille vähennetään.

Mari Rantanen: Perussuomalaiset on ainoa vaihtoehto muille puolueille – ”Jos ja kun maahan halutaan toisenlainen hallitus, sieltä tulee lisää maahanmuuttoa, avoimet rajat, lisää kehitysapua ja veroja”
Sisäministeri Mari Rantanen ihmettelee somekirjoittelua, jonka mukaan perussuomalaisten linja on väärä. - Kun luen puolueohjelmiamme, on hallitusohjelma varsin hyvin linjassa. Me ajamme Suomea, jossa työ ja yrittäjyys on hyvinvoinnin perusta. Sosiaaliturva on tukiverkko heikoimmille. Siis niille, jotka eivät ole työikäisiä tai työkykyisiä.

Amerikkalainen laatujulkaisu ylistää porvarihallituksen talouslinjauksia – ”Jättäkää homma pienen mutta sisukkaan Suomen hoidettavaksi”
Amerikkalainen arvostettu talousmedia suitsuttaa surutta Suomen hallituksen talouspäätöksiä ja toteaa ”linjan olevan oikea”. Wall Street Journal tiivistää arvionsa toteamalla, että Suomi ”näyttää nyt muille mallia”. Jospa maamme valtamediakin perehtyisi edes ajoittain ulkomaiseen uutistarjontaan oman agendansa ajamisen sijasta.

Etninen epäsopu leimahti levottomuuksiksi Belgiassa – ”Bryssel on monikulttuurinen persläpi”
Jalkapallo-ottelu päättyi FC Bryggen kannattajien aloittamiin väkivaltaisuuksiin Brysselissä. Kannattajat hyökkäsivät pääasiassa maahanmuuttajien asuttamaan Molenbeekin kaupunginosaan ja saivat vastaansa luoteja. Paikallisen pormestarin mukaan Bryggen kannattajat ”vihaavat Brysseliä, koska se on monikulttuurinen kaupunki”.

Iltalehti: Tuhansien pääsy terveydenhoitoon kiristyy – Purra: “…nimittäin laittomasti maassa oleskelevilta”
Iltalehti kirjoittaa hallituksen esittämistä kiristyksistä laittomasti maassa oleskelevien eli ”paperittomien” terveyspalveluihin uutisessaan, jonka se on otsikoinut provosoivasti "Tuhansien pääsy terveydenhoitoon kiristyy". Perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra tarkentaa viestipalvelu X:ssä julkaisemassaan klikinsäästäjässä kiristysten kohdistuvan nimenomaan laittomasti Suomessa oleskelevien terveyspalveluihin.

Halla-aho: On keskusteltava myös muiden kuin samanmielisten maiden kanssa
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pitää tärkeänä, että parlamentaarisessa diplomatiassa keskustellaan myös muiden kuin samanmielisten kanssa. Halla-aho puhui kansanedustajien roolista Suomen ulkopolitiikan tukena eduskunnan kansainvälisten asioiden foorumin kokouksessa keskiviikkona.