

FB
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Pimiä kiilasi pätevämmän ohi kansliapäällikköfarssissa, kansanedustaja vaatii viranomaisselvitystä – mistäpä muualta kuin yhdenvertaisuusvaltuutetun toimistolta
Sisäministeri Maria Ohisalon (vihr.) härskin kansliapäällikkönimityksen aiheuttama soppa sakenee. Ohisalo palkkasi vaativaan tehtävään huomattavasti kokeneemman Antti Pelttarin ohitse puoluesisarensa, yhdenvertaisuusvaltuutettu Kirsi Pimiän. Tehtävään valitulla Pimiällä ei ollut lainkaan kokemusta sisäministeriön hallinnonalalta. Menettelyä moittiva perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila vaatii viranomaisilta selvitystä asiasta. Nimitysprosessin farssimaista luonnetta kuvaa se, että yhdenvertaisuutta valvoo Suomessa Kirsi Pimiän oma putiikki.
Kirsi Pimiällä ei ole minkäänlaista kokemusta sisäministeriöstä. Silti hänet nostettiin ministeriön korkeimpaan virkaan. Ilmassa leijuu vahva korruptiivisuuden käry.
Turun yliopiston rikos- ja prosessioikeuden emeritusprofessori Pekka Viljanen kertoi tänään Iltalehdelle, että virantäyttö tehtiin perusteilla, joita ei edes oltu mainittu työhakemuksessa. Valtiovarainministeriön laatimassa valtion virantäyttöohjeessa edellytetään, että viranhakuilmoituksessa on oltava maininta valinnassa painotettavista perusteista.
On ilmiselvää, ettei selvästi pätevämpää Pelttaria kohdeltu nimitysasiassa yhdenvertaisesti.
Kansanedustaja Vilhelm Junnila nosti tämänpäiväisessä kirjoituksessaan esiin yhdenvertaisuusvaltuutettuun liittyvän räikeän ristiriidan:
– Yhdenvertaisuusvaltuutettu on Suomen oikeusministeriön yhteydessä toimiva viranomainen, jonka tehtävänä on valvoa yhdenvertaisuuslain noudattamista, edistää yhdenvertaisuuden toteutumista ja ehkäistä syrjintää, Junnila kirjoittaa.
Junnila vaatiikin yhdenvertaisuusvaltuutetun toimistoa selvitämään, onko kansliapäällikön valinnassa tapahtunut poliittista syrjintää. Hän osoitti toimistolle seuraavan kirjeen:
+++
Hei,
Pyydän yhdenvertaisuusvaltuutetun toimistolta lausuntoa sisäministeriön kansliapäällikön valinnassa julkisuudessa olevien tietojen mukaan tapahtuneesta poliittisesta syrjinnästä. Tehtävään valitulla (Pimiä, Kirsi) ei ollut lainkaan kokemusta sisäministeriön hallinnonalalta, vaikka hän ohitti pitkän kokemuksen hallinnonalalta omaavan henkilön (Pelttari, Antti) ilmeisen poliittisin perustein. Erityisen raskauttavana on voitava pitää sitä, että sittemmin lakkautettu syrjintälautakunta oli ennen sisäministeriön alainen ja tehtävään valittu toimi itse yhdenvertaisuusvaltuutettuna ennen valintaansa.
Asian on voitava katsoa olevan kansallisesti merkittävä poliittisiin virkanimityksiin liittyvän julkisen keskustelun vuoksi. Lausunnon voi toimittaa sähköpostitse tai osoitteeseen 00102 Eduskunta.
Ystävällisin terveisin
Vilhelm Junnila
Kansanedustaja
+++
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeusministeriö oli mukana rakentamassa järjestelmää, jolla kytättiin vaaliehdokkaiden jokaista someviestiä

Tavio: Vihreiden poliittinen virkanimitys uhkaa turvallisuutta – “Keskustan kaadettava hallitus”

Tynkkynen vetoaa äänestäjiin kansliapäällikön nimittämisskandaalissa: ”Tarvitaan kovaa painetta kansalaisten osalta, ettei hallitus suostu Ohisalon suhmurointiin”

Ohisalon suhmurointi närkästyttää – ujutti taas oman lempparinsa korkeaan virkaan – ”Punavihreillä outo asenne, että säännöt ja moraali koskevat kaikkia muita paitsi heitä itseään”

Lakivaliokunnan perussuomalaiset: ”Yhdenvertaisuusvaltuutetun kertomus on yhtä mamutusta”
Viikon suosituimmat

Käsittämätön kahakka vaaliteltalla – Sofia Virta usutti avustajiaan häiriköimään työtään tekevää toimittajaa – kameraa revittiin kädestä, naamaan läpsittiin vaaliesitteillä
”En ole 20 toimittajavuoden aikana nähnyt poliitikkoa, joka hoitaisi mediasuhteitaan yhtä ala-arvoisesti.”

Joka toinen somaliäiti Suomessa on yksinhuoltaja – onko yksinhuoltajuus oikeasti moniavioisuutta?
Ylen artikkeli vuodelta 2009 kertoi, että 46 prosenttia Suomessa asuvista somaliäideistä asui tuolloin yksin lastensa kanssa. Yhtenä selittävänä tekijänä jutussa pidettiin moniavioisuutta, sillä Suomessa voi kihlautua useamman henkilön kanssa.

Purra sai lapsen äidiltä tyrmistyttävän viestin – koulurauha oli jo valmiiksi mennyttä, kunnes opettaja esitti kummallisen pyynnön

Juontajamalli Sini Ariell vieraili eduskunnassa ja kertoi Australian woke-sekoilusta tavalla, joka sai jopa Juha Mäenpään hetkeksi hiljenemään (video)

Päivän pointti: Woke tuhoaa kaiken mihin se koskee, tällä kertaa Kallion ilmaisutaidon lukion oppilaiden mahdollisuudet itsensä ilmaisemiseen

Vaalivalvojaiset – suora lähetys

Entinen työväenpuolue vasemmistoliitto kannustaa nyt terveitä työikäisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela katsoo, että Suomessa terveellä ihmisellä tulisi olla mahdollisuus siirtyä oleskelemaan sosiaalituilla, toisten veronmaksajien kustantaessa hänen elämisensä. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom sen sijaan linjaa, että perussuomalaisille on päivän selvää, että ideologisesti työttömällä ei pidä olla oikeutta muiden veronmaksajien kustantamaan tukeen.

Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Perussuomalaiset saa Helsinkiin pienen valtuustoryhmän. - Teemme valtuustossa kaiken sen minkä voimme. Edustamme tervehenkistä sinivalkoista politiikkaa, ja pidämme ääntä senkin edestä, minkä vaalituloksessa menetimme, Wille Rydman sanoo ja kehottaa ammentamaan valituloksesta sisua.

Eduskuntaryhmän pääsihteeri: Vihervasemmisto voitti vaalit – tätä se tarkoittaa kunnissa ja hyvinvointialueilla
Suomen yli puhalsi alue- ja kuntavaaleissa vihervasemmistolainen puhuri, mikä tarkoittaa kuntiin ja hyvinvointialueille kylmää kyytiä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän pääsihteeri Olli Immonen.

Miko Bergbom: Perussuomalaiset on politiikan hammaslääkäri, SDP karkkipussi
Kansanedustaja Miko Bergbom vertaa perussuomalaisten toimivan politiikassa kuin hammaslääkäri, joka tekee oikeita asioita, mutta jonka tuoliin ei ehkä aina ole niin kiva istahtaa. Vastaavasti SDP toimii politiikassa tarjoten äänestäjilleen pulleaa karkkipussia. - Surullisena olen seurannut SDP:n ”kaikki voi tehdä velaksi” -kampanjaa. Rahaa on helppo luvata lisää, mutta pelkään sitä, että SDP:n lupaukset tulevat johtamaan ympäri Suomea kuntaveron korotuksiin, Bergbom sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää