

LEHTIKUVA
YK:n pakolaisjärjestö: Maailmassa ennätykselliset 120 miljoonaa pakolaista – miljoonat ovat myös pystyneet palaamaan koteihinsa
Viime vuodenvaihteessa maailmassa oli 117,3 miljoonaa pakolaista, kertoo YK:n pakolaisjärjestö UNHCR uudessa vuosiraportissaan. Pakolaisten määrä on ollut kasvussa jo 12 vuotta. Pahin tilanne on Sudanissa, mutta myös Venäjä jatkaa hyökkäyssotaansa Ukrainassa.
– Synkkien ja kasvavien lukujen takana piilee lukemattomia inhimillisiä tragedioita. Tämän kärsimyksen pitäisi saada maailma hereille, jotta voisimme puuttua taustalla oleviin syihin, sanoo pakolaiskomissaari Filippo Grandi YK:n pakolaisjärejstö UNHCR:n Global Trends -lehdistötiedotteessa.
– On korkea aika saada taistelevat osapuolet kunnioittamaan perustavaa laatua olevia kansainväliseen oikeuteen ja sodankäyntiin liittyviä lakeja. Tarvitsemme parempaa yhteistyötä ja koordinoituja toimia konfliktien, ihmisoikeusloukkausten sekä ilmastokriisin ratkaisemiseksi, jotta pakolaisten määrä ei jatkaisi kasvuaan.
Sudanissa kolmas sisällissota
Keskeinen syy pakolaismäärän kasvuun on nopeasti laajentunut konflikti Sudanissa. Sudanin kolmas sisällissota alkoi huhtikuussa 2023 ja se on johtanut maailman suurimpaan pakolaiskriisiin, joka uhkaa pahentua entisestään.
UNHCR:n raportissa mainitaan myös Kongon demokraattinen tasavalta, Myanmar sekä Gaza. Israelin ja Hamasin sodan jaloista on joutunut lähtemään arviolta 1,7 miljoonaa ihmistä, eli 75 prosenttia alueen väestöstä.
Eurooppa ei ole sivussa
Pakolaiskriisi koskee konkreettisesti myös Eurooppaa. Venäjän hyökkäyssotaa pakenee kuusi miljoonaa ukrainalaista. Euroopasta haki turvapaikkaa miljoona maanosan ulkopuolelta tullutta ihmistä.
YK:n raportti ei ole pelkästään toivoton, sillä miljoonat ihmiset ovat viime vuonna myös pystyneet palaamaan koteihinsa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sudanin kolmas sisällissota ihmisoikeuksien loukkaukset pakolaisten määrä maailmassa 2023 Israelin ja Hamasin sota Venäjän hyökkäyssota UNHCR ilmastokriisi Gaza Kongon demokraattinen tasavalta Myanmar Sudan Filippo Grandi YK:n pakolaisjärjestö Turvapaikanhakijat Ukraina pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tämän vuoden pakolaiskiintiö on pienin miesmuistiin – osa kiintiöstä suunnattu sosialistihallintoa pakeneville venezuelalaisille

Turvapaikkajärjestelmästä on tullut elintasosiirtolaisuuden kanava – ”Vanhentuneita sopimuksia ja kansainvälistä lainsäädäntöä pakko uudistaa radikaalisti”

Sosiaalietuuksien siirtäminen maksukortille Saksassa sai osan turvapaikanhakijoista hakeutumaan muualle – osa tuloista lähetetään kaukaiseen kotimaahan
Viikon suosituimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.
Uusimmat

Perussuomalainen Nuoriso: Sote-palvelut kuuluvat suomalaisille

Seppänen: Pelastushelikopteri Aslak säilyy Lapin turvana

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











