

LEHTIKUVA
Yle kehysti Suomen ja Unkarin ”pahiksiksi” otsikossaan – somen käyttäjät antoivat Ylelle yhteisöhuomautuksen
Yle halusi uutisotsikossaan syyllistää Suomea Unkarin kaltaiseksi ”pahaksi” maaksi. Somekäyttäjät eivät kuitenkaan olleet tyytyväisiä Ylen harhaanjohtavaan otsikointiin, vaan antoivat Ylelle yhteisöhuomautuksen. Ylen toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila myöntää, että jutun alkuperäinen otsikko antoi harhaanjohtavan kuvan.
”Koko Euroopan piti aloittaa luonnon tilan parantaminen, mutta Suomi ja Unkari torppasivat – mitä ennallistaminen tarkoittaisi Suomelle?” Näin otsikoi Ylen toimittaja Jenni Frilander EU:n ennallistamisasetuksen kaatumista käsittelevän juttunsa.
Sosiaalisen median käyttäjät X-alustalla (ent. Twitter) eivät olleet tyytyväisiä Ylen harhaanjohtavaan otsikointiin, vaan antoivat Ylen postaukselle yhteisöhuomautuksen. Postauksen alle näkyviin tuleva yhteisöhuomautus on keino oikaista väärää tai valheellista tietoa.
Koko Euroopan piti aloittaa luonnon tilan parantaminen, mutta Suomi ja Unkari torppasivat – mitä ennallistaminen tarkoittaisi Suomelle? https://t.co/OqZSGF2bux
— Yle Uutiset (@yleuutiset) March 28, 2024
Yhteisöhuomautuksessa todettiin näin: ”Suomen ja Unkarin lisäksi ennallistamisasetusta vastustivat Hollanti, Italia, Puola ja Ruotsi. Lisäksi Belgia ja Itävalta olivat äänestämässä tyhjää, joka tulkitaan ei-ääneksi.”
Yhteisöhuomautuksen seurauksena Yle nöyrtyi korjaamaan otsikkoaan sen verran, että siihen lisättiin sanat ”muun muassa” ja väite ”koko Euroopasta” muutettiin Euroopaksi: ”Euroopan piti aloittaa luonnon tilan parantaminen, mutta muun muassa Suomi ja Unkari torppasivat – mitä ennallistaminen tarkoittaisi Suomelle?”
Yhteisöhuomautus paljastaa harhaanjohtavan tiedon kaikille
Jopa Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila myönsi, että jutun alkuperäinen otsikko antoi harhaanjohtavan kuvan. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä kuittaili Merja Yli-Anttilalle ja päätoimittaja Jouko Jokiselle, että Yle sai hankittua yhteisöhuomautuksen ”600 miljoonan veronmaksajilta väkisin otetun rahan voimalla”.
Yhteisöhuomautus on pelätty seuraamus, koska se jää näkyviin kaikkien X-alustan käyttäjien luettavaksi. Media voi oikaista virheitään myös oma-aloitteisesti tai oikaisupyynnön saatuaan, mutta silloin oikaisusta jää merkiksi vain pieni huomautus jutun lopussa, joten harva huomaa median harjoittaneen valheellista tai harhaanjohtavaa uutisointia.
Miksi juuri Suomi ja Unkari otsikkoon?
Voimme vain arvailla miksi Yle halusi otsikossaan mainita nimenomaan Suomen ja Unkarin, eikä lisännyt muita maita otsikkoon edes tekemänsä oikaisun jälkeen. Unkari tunnetaan tällä hetkellä EU:n ”vastarannankiiskenä”, joka vastustaa kaikkia yleisesti hyvinä pidettyjä asioita. Ehkä Ylen toimittaja Jenni Frilander halusi harrastaa poliittista aktivismia yhdistämällä Suomen tunnettuun ”pahikseen”.
Otsikossa olisi aivan hyvin voinut olla jokin muukin maapari, esimerkiksi ”Suomi ja Ruotsi torppasivat ennallistamisasetuksen”. Tai ”Suomi ja Italia torppasivat”. Edellinen vaihtoehto olisi viitannut siihen, että pohjoisilla jäsenmailla on yhteisiä intressejä vastustaa EU:n asetusta. Jälkimmäinen olisi antanut vaikutelman, että ennallistamisasetusta vastustetaan kaikkialla EU:ssa, Italian saappaan kärjestä aina Suomi-neidon käsivarteen asti.
Otsikko olisi myös voinut kertoa, että ”Unkarin yllättävä mielenmuutos kaatoi asetuksen”. Olisi ollut myös mahdollista kirjoittaa otsikko, jossa ei syyllistetä mitään tiettyjä maita EU:n asetuksen kaatumisesta. Yle halusi kuitenkin syyllistää nimenomaan Suomea ja Unkaria.
Mitä sille paljon puhutulle ennallistamisasetukselle sitten kuuluu? Ylen mukaan asetus ei ole vielä lopullisesti kuopattu mutta vaarassa kaatua. EU:n puheenjohtajamaa Belgia veti asetuksen pois äänestyksestä, koska sen kannatus kutistui. Asetus voi vielä mennä läpi tällä vaalikaudella, jos joko Suomi, Unkari, Hollanti, Italia, Puola, Ruotsi, Belgia tai Itävalta kääntyy kannattamaan sitä sellaisenaan ennen kesäkuun eurovaaleja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Jenni Frilander yhteisöhuomautus ennallistamisasetus Yleisradio Jouko Jokinen Valeuutiset Merja Ylä-Anttila Unkari Yle EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU:n vihreä agenda vastatuulessa – poliitikot vaativat yrityksille hengähdystaukoa uusien lakien paineesta

Tavio: EU:n budjettia ei pidä kasvattaa, Suomen maksuosuutta ei saa kasvattaa eikä uusia EU-rahoitusvälineitä tarvita

PS-Nuorison eurovaaliehdokkaat: Kiilusilmäinen ilmastopolitiikka uhkaa Euroopan omavaraisuutta

Pääkirjoitus: Yle-pomo Jouko Jokisia on kaksi, toinen heistä on oikeassa, mutta hänen sanansa uhkaavat toimittajien ammattikunnan uskottavuutta

Yle Uutiset valitsi kummallisen päivän ministereiden natsitteluun

Yksimielisyys Ruotsin yleisradion tulevaisuudesta hukkui riitaan rahasta ja riippumattomuudesta – porvarihallitus ja punavihreä oppositio täysin eri linjoilla

Teemu Keskisarjan kolumni: Yleisradio sonnia lypsämässä

Teemu Keskisarjan kolumni: Yleisradion monimuotoinen kirjautumispakko
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Ajatuspaja Suomen Perusta järjestötukien jakoperusteista: ”Minkä takia maahanmuuttaja ei voi osallistua samaan potkupallokerhoon kuin kantasuomalainenkin?”
Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja Simo Grönroos ja tutkija Samuli Salminen käsittelivät Kesäkatsaus 2026 -ohjelmassa perussuomalaisen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esittämiä muutoksia STEA-avustusten jakoperusteisiin.

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia
Jason Ardayn skandaali laajenee. Huomio on siirtymässä entisestä professorista koko Cambridgen yliopiston hallintoon ja myös muihin yliopistoihin. Cambridge tiesi jo vuonna 2023 Ardayn tutkimukseen kohdistuneista vakavista epäilyistä, mutta antoi hänelle silti täyden tukensa. Nyt Cambridgen omat professorit vaativat selvitystä siitä, miten Arday palkattiin, miksi hänestä rakennettiin kansainvälinen DEI-symboli, ja miten yliopisto käsitteli varoituksia hänen tutkimuksensa laadusta ja rehellisyydestä.

Nigel Farage haluaa työntää laittomat maahantunkeutujat takaisin merelle – Ranska tykkää kyttyrää
Reformipuolueen johtaja Nigel Farage on esitellyt suunnitelman, jossa Britannian kuninkaallinen laivasto lähetettäisiin Englannin kanaaliin pysäyttämään maahantunkeutujien kumiveneet. Farage kutsuu hanketta omaan tyyliinsä "suurimmaksi sotilasoperaatioksi kanaalissa sitten toisen maailmansodan".

Perussuomalaisten kannatus kovassa nosteessa: Jos et halua Lindtmanin hallitusta, kannattaa äänestää perussuomalaisia
Perussuomalaiset on tuoreessa Ylen kannatusmittauksessa suurin nousija 1,1 prosentin kannatusnousulla. Tällä hetkellä perussuomalaisten kannatus on Ylen gallupin perusteella jo 15,6 prosenttia, joka on melkein viisi prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ja puolueen 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius muistuttavatkin näin eduskuntavaalien lähestyessä, että perussuomalaisten äänestäminen on käytännössä ainoa vaihtoehto Antti Lindtmanin johtamalle vasemmistohallitukselle.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












