

Vasemmalla eduskuntaryhmän johtaja Ville Tavio (ps.). Oikealla oikeusministeri, RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson (rkp.). Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Yrittikö oikeusministeriötä hallussaan pitävä RKP sulkea perussuomalaisia pois eduskunnan päätöksenteosta? Ville Tavio lataa pöytään ankarat moitteet
Ulkoasiainvaliokunta äänesti tänään Jussi Halla-ahon puheenjohtajuuden puolesta. Äänestystä väritti poikkeuksellinen näytelmä joka pakottaa kysymään, mitä RKP kulisseissa oikein touhuaa.
RKP:n aloitteesta puheenjohtajavalinnasta järjestettiin suljettu lippuäänestys. Valiokunta valitsi Halla-ahon puheenjohtajakseen äänin 11 puolesta, 0 vastaan, 6 tyhjää. Menettelyssä on pikkusieluisen protestoinnin makua, ja PS-ryhmyri Ville Tavio antaakin RKP:n kuulla kunniansa.
Kansanedustaja Eva Biaudet (rkp.) kertoo MTV3:lle olevansa yksi tyhjää äänestäneistä.
Tavio nostaa esiin RKP:n aseman oikeusministeriötä hallussaan pitävänä puolueena. Sen rooliin sopii erittäin huonosti se, että että sanoin ja teoin annetaan ymmärtää, ettei yksi puolue olisi sovelias toimimaan eduskunnan tehtävissä.
Tavio kirjoittaa:
”Ulkoasiainvaliokunta suoritti poikkeuksellisesti pj:n lippuäänestyksen Rkp:n vaatimuksesta.
Halla-aho 11 ääntä ja 6 tyhjää.
Äänestys oli pikkusieluinen protesti osalta hallituspuolueita.
Viesti oli, että puolueiden yhdessä sopimaa eduskunnan paikkajakoa ei kunnioiteta.
Voi miettiä millainen demokratian tila Suomessa olisi jos Rkp:n esittämällä tavalla PS yhtäkkiä suljettaisiin ulos eduskunnan päätöksenteosta.
Erikoinen pyrkimys om-puolueelta @anna_maja ulkosiainvaliokunnassa, jonka tulisi edustaa stabiliteettia ja demokratiaa.”
Voi miettiä millainen demokratian tila Suomessa olisi jos Rkp:n esittämällä tavalla PS yhtäkkiä suljettaisiin ulos eduskunnan päätöksenteosta.
Erikoinen pyrkimys om-puolueelta @anna_maja ulkosiainvaliokunnassa, jonka tulisi edustaa stabiliteettia ja demokratiaa.
2/2
— Ville Tavio (@VilleTavio) February 16, 2022
Rkp:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Anders Adlercreutz kommentoi asiaa Ilta-Sanomille. Hänen mukaansa Rkp:llä ei ole pyrkimystä sulkea ketään pois päätöksenteosta.
Toimittajan kommentti
Rkp väittää, ettei sillä ole pyrkimystä sulkea ketään pois päätöksenteosta. Mitäpä muutakaan se voisi sanoa? Jos vaikkapa puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson toteaisi, että ”kyllä, tarkoituksemme on todellakin sulkea yksi puolue pois päätöksenteosta”, hän osoittaisi karvaalla tavalla, ettei Suomi ole demokratia laisinkaan, vaan Venäjän kaltainen despotia, jossa opposition toimintamahdollisuudet kavennetaan olemattomiin.
Maalaisjärki kertoo, että kun on kyse poliitikoista, kannattaa ennemmin katsoa sitä, mitä politiikko tekee kuin kuunnella sitä, mitä hän sanoo. Poliitikoilla kun on taipumuksena tehdä yhtä ja puhua toista. Miten RKP sitten on toiminut viime aikoina demokratian hyväksi? Miten se on vahvistanut opposition toimintaedellytyksiä?
Esimerkiksi siirtelemällä vaaleja tekaistuin perustein.
Esimerkiksi katsomalla sormien läpi valtioneuvoston laittomaksi osoittautuneita salauspäätöksiä.
Esimerkiksi estämällä kaikille demokratioille luonteenomaista mielipiteenilmaisua kyhäämällä töpeksivien vallanpitäjien suojaksi maalituslakeja.
Esimerkiksi tukkimalla opposition edustajien suita ns vihapuhelaeilla, joiden ääneen sanomaton tarkoitus on estää hallituksen maahanmuuttopoliittisista toimista aiheutuvien ongelmien esille nostaminen.
RKP odottaa tilaisuuttaan. Se ei voi vielä hyökätä haluamallaan tavalla, joten se on odotettava tilaisuuttaan. Sillä välin se tekee jatkuvasti pientä kiusaa, kylvää epäluottamusta ja kalvaa vaivihkaa opposition toimintaedellytyksiä.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Euroopassa on toimijoita, jotka suhtautuvat väärällä tavalla ymmärtäväisesti Venäjään – ”Jotkut saavat siitä taloudellista hyötyä”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Sanna Antikaisen kolumni: VTV-raportti suututti demarit, mutta kuka puhuu totta?
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) julkisti torstaina 19.11.2025 raportin ”Valtion budjetin menolisäykset COVID-19-pandemian aikana”. Tähän asti erityisesti SDP on perustellut Sanna Marinin hallituksen ennätyksellistä velkaantumista ja velkavuoren kasvua ennen kaikkea koronalla ja Venäjän hyökkäyssodalla Ukrainassa.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.

Elias Rosengrén valittiin Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi
Perussuomalaisen Nuorison puheenjohtajaksi valittu Elias Rosengrén on 26-vuotias perheenisä ja yhteiskuntatieteiden maisteri.

Viranomaiset paljastivat islamistien 90 miljoonan euron petoksen Ruotsissa – entinen kansanedustaja mukana koulurahojen väärinkäytössä
Expressenin mukaan yli miljardi kruunua eli yli 90 miljoonaa euroa veronmaksajien rahoja on ohjautunut yksityiskouluihin ja esikouluihin, jotka ovat olleet sidoksissa ääri-islamistisiin arvoihin.

Ruotsin rikollisjengeissä enemmän jäseniä kuin armeijassa sotilaita – ampumiset vaihtumassa räjäytyksiin
Jengiväkivalta alkoi Ruotsissa käydä entistä tappavammaksi samoihin aikoihin, kun Ruotsiin saapui 163 000 turvapaikanhakijaa vuosina 2015–2016. Pelkästään Tukholmassa on jengien väkivaltaisuuksissa ammuttu hengiltä 196 ihmistä viimeisen 10 vuoden aikana. Nyt automaattiaseet ovat antamassa tilaa käsikranaateille.

Tuulivoiman rakentaminen romahti Ruotsissa – Suomessakin buumi ohitse
Ruotsissa uuteen tuulivoimaan ei ole investoitu käytännössä laisinkaan kuluvan vuoden aikana. Myös Suomessa tuulivoimarakentaminen on selvästi hidastunut. Energiayhtiöt ovat huolissaan edullisesta sähköstä, mutta kuluttajalle se voi olla elinehto.

Antikainen: Keskusta haluaa Suomesta koko maailman sosiaalitoimiston
Eduskunta käsitteli torstaina 20.11. hallituksen esitystä ulkomaalaisten pysyvän oleskeluluvan ehtojen kiristämisestä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen korostaa, että pysyvä oleskelu Suomessa ei saa olla automaattista, vaan maahantulijoiden on ansaittava se.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää














