Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Alajärven kaupunginvaltuutettu Anne Matokangas palaa perussuomalaisiin sinisistä

22.02.2018 |10:31

Alajärveläinen kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen Anne Matokangas, 48, palaa takaisin perussuomalaisiin. Matokangas kertoi päätöksestään eilen.

Matokangas on toisen kauden valtuutettuja. Hän liittyi perussuomalaiseen puolueeseen vuonna 2012 ja on ollut puolueen kantavia voimia järviseudulla.

“En tuntenut olevani sinisissä kotona”

Matokangas siirtyi kuitenkin yllättäen viime vuoden marraskuussa sinisten riveihin. Hän myöntää nyt kuitenkin avoimesti ratkaisunsa olleen hätiköity ja väärä.

– En tuntenut missään vaiheessa olevani sinisissä kotona ja huomasin, kuinka syvälle loppujen lopuksi perussuomalaiset arvot olivatkaan minuun juurtuneet.

– Puolueen ja Etelä-Pohjanmaan piirin terävöitynyt politiikka sekä Laura Huhtasaaren onnistunut ja näkyvä presidentinvaalikampanja, jossa näkyivät perussuomalainen arvomaailma, Suomi ja suomalaiset, tekivät minuun sellaisen vaikutuksen, että loppujen lopuksi päätöstäni palata perussuomalaisiin oli enää turha pitkittää. Takaisin kotiin on aina mukava tulla, tiivistää Matokangas.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
4.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
8.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
9.
Suomen uutiset logo

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa

14.03.2025 |19:25
10.
Suomen uutiset logo

Feministijulkaisu Emma: Miksi aiemmin yksityisestä juhlasta, Ramadanista, on tullut julkinen ilmiö? – Saksaan islamisteja paennut muslimi pitää sitä merkkinä lännen islamisaatiosta

17.03.2025 |09:08

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää