

LEHTIKUVA
Siniset tyytyväisiä hallituksen maahanmuuttopolitiikkaan – perussuomalaiset eivät: ”Eikö ministeri Lindström ole huomannut turvapaikkaturismia?”
Eduskunnan täysistunnossa keskusteltiin eilen välikysymyksestä, joka SDP, vihreät ja vasemmistoliitto jättivät. Kysymys koski eriarvoistumista. Perussuomalaiset eivät kuitenkaan allekirjoittaneet vihervasemmiston välikysymystä, vaan jättivät oman epäluottamuslauseensa.
Perussuomalaiset syyttää välikysymyksen jättäjiä vastuuttomista ratkaisuista tilanteen parantamiseksi.
– Viime vaalikaudella Antti Rinteen (sd.) johdolla veroja kiristettiin, tuli 100 000 uutta työtöntä. Kuntien valtionosuuksia leikattiin todella rajusti, miljardimäärin, jolloin kuntien palvelut heikkenivät. Lapset kärsivät, vanhukset kärsivät, ryhmäkoot kasvoivat ja niin edelleen, kansanedustaja Toimi Kankaanniemi huomautti.
Työvoiman tarveharkinta säilytettävä
Keskustelussa nousi voimakkaasti esiin suomalainen työllisyyspolitiikka. Perussuomalaiset huomautti, että ETA-alueen ulkopuolisen työvoiman tarveharkinnan poisto toisi laajoja ongelmia.
”Olemme ainoa oppositiopuolue, joka vastustaa EU- ja ETA-alueen ulkopuolelta tulevan työvoiman saatavuusharkinnan poistamista.”
Vasemmistoliitto on jättänyt aloitteen, jossa tarveharkintaa esitetään poistettavaksi. Aloitteen on allekirjoittanut myös suurin osa hallitusedustajista.
– Olemme ainoa oppositiopuolue, joka vastustaa EU- ja ETA-alueen ulkopuolelta tulevan työvoiman saatavuusharkinnan poistamista. Saatavuusharkinnasta luopumisen vaikutuksia on vähätelty suuresti julkisuudessa. Ruotsissa se on johtanut työvoiman ylitarjonnan pahenemiseen matalapalkka-aloilla, aiheuttanut väärinkäytöksiä ja pakottanut valvonnan lisäämiseen, kansanedustaja Sami Savio huomautti.
Maahanmuuttopolitiikka katastrofaalista
Kansanedustaja Ville Tavio sanoi, että hallituksen maahanmuuttopolitiikka on katastrofaalista. Hän kysyi ministeri Jari Lindströmiltä (sin.), milloin hallitus muuttaa maahanmuuttopolitiikkaansa työperäiseksi.
Lindström kertoi maahanmuuttopolitiikan syyksi loikkaamiselleen, ja alkoi tivata perussuomalaisten maahanmuuttolinjauksista.
Vastauksessaan ministeri Lindström yllättäen avautui. Hänen mukaansa Suomen maahanmuuttopolitiikka on jo työperäistä. Lindström kertoi maahanmuuttopolitiikan syyksi loikkaamiselleen, ja alkoi tivata perussuomalaisten maahanmuuttolinjauksista.
Perussuomalaisten mukaan ministeri Lindströmin väite siitä, että Suomen maahanmuuttopolitiikka olisi työperäistä, herättää kysymyksen, eikö Lindström ole huomannut turvapaikkaturismia ja sen aiheuttamaa laittomasti maassa olevien kasvavaa joukkoa.
Ministerin vastaus herätti ihmetystä
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri ihmetteli, miksi hallituksen ministerit haluavat välikysymyskeskustelussa kertoa siitä, miksi he ovat loikanneet perussuomalaisista. Meri kuitenkin kertasi perussuomalaisten ajatuksia.
”Me emme halua lisätä myöskään vetovoimatekijöitä Suomeen tulolle. Emme halua, että olemme maailman sosiaalitoimisto.”
– Me olemme sitä mieltä, että esimerkiksi laitonta maahanmuuttoa ei tule edistää. Me muun muassa emme meidän vaihtoehtobudjetissamme nostaisi laittomien maahanmuuttajien palautusrahaa, koska suomalaisetkaan eivät saa rahaa siitä, että he noudattavat tuomioistuimen lainvoimaisia päätöksiä. Me emme halua lisätä myöskään vetovoimatekijöitä Suomeen tulolle. Emme halua, että olemme maailman sosiaalitoimisto, Meri totesi.
Perussuomalaisten Kankaanniemi täydensi Meren puheenvuoroa ja totesi, että perussuomalaisten maahanmuuttopoliittinen linja ei ole tänä vuonna missään vaiheessa muuttunut miksikään.
– Se on se, mikä meillä on ollut ja on edelleen. En tiedä sitten heistä, jotka ovat poistuneet riveistä, mikä heidän linjansa on, ihmetteli Kankaanniemi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huhtasaari syyttää demareita kansallisen turvallisuuden heikentämisestä: ”Rajat on pidettävä auki, vaikka mikä olisi”

Perussuomalaiset palasivat juurilleen: ”Huonoa politiikkaa voi muuttaa vain äänestämällä”

Halla-aho: Enemmistö ottaisi käännytyspäätöksen saaneet heti säilöön – ”Puolueiden on nyt syytä kuunnella kannattajiaan”

Lahden PS: Mielenterveysongelmaiset turvapaikanhakijat muuttavat koulun ja päiväkodin läheisyyteen – ”Olemme erittäin huolissamme alueen turvallisuudesta”

Perussuomalaiset tyrmää työvoiman tarveharkinnan poiston: Suomessa jo nyt valtava määrä työttömiä maahanmuuttajia

Alajärven kaupunginvaltuutettu Anne Matokangas palaa perussuomalaisiin sinisistä

PS esitti eduskunnassa paperittomien rekisteröintiä – Kela myöntää, ettei paperittomia tilastoida

Sinisten sekoiluja laitetaan perussuomalaisten piikkiin – Halla-aho: Onko medialle epäselvää, ketkä ovat perussuomalaisia?

Perussuomalaiset: Sanavapaus on Soinia suurempi asia – siinä perustelut äänestyspäätökselle
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Jengipomon pidätys Turkissa enteilee huumemarkkinoiden uusjakoa Pohjolassa – valtatyhjiö täytetään tavalla tai toisella
Rikollispomon pidätys Turkissa johtaa valtatyhjiöön Pohjoismaiden ja ennen kaikkea Ruotsin huumekaupassa. Myös kilpailevan jengin johtaja on maanpaossa, joten järjestäytyneen rikollisuuden mannerlaatat ovat liikkeessä. Tyhjiöillä on tapana täyttyä, tavalla tai toisella.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.

Antikainen: Hovioikeus tuomitsi HS-toimittajat maanpetosrikoksesta – mutta kuinka paljon salaisuuksia ehti vuotaa?
Helsingin Sanomien toimittajien teot eivät jättäneet tulkinnanvaraa niiden vakavuuden suhteen, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kirjoittaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää