

PS ARKISTO
Antikainen: Hallituksen oltava valmis sulkemaan rajat koronaviruksen takia
Joulukuussa 2019 Kiinan Wuhanissa löydetty uusi koronavirus uhkaa muuttua maailmanlaajuiseksi pandemiaksi. Tartuntoja on Kiinan lisäksi löytynyt kymmenistä maista ja virus on lähiviikkojen aikana levinnyt myös Eurooppaan.
Italiassa sairastuneita on tämän hetken tiedon mukaan toistasataa ja monet kaupungit määrätty eristykseen paikallisten viranomaisten toimesta. Tautitapauksia on myös paljastunut suomalaisten suosimalta Teneriffan lomasaarelta, jonne virus on tämän hetken tiedon mukaan kulkeutunut italialaisten turistien mukana.
Viranomaisten varauduttava
Teneriffa on suosittu lomakohde ja saarella käy vuosittain miljoonia matkailijoita kymmenistä eri maista. Ylen tietojen mukaan hotelli, jossa sairastunut italialaisturisti asui, on asetettu karanteeniin. Hotellissa on lähes tuhat ihmistä, joista eri matkanjärjestäjien tietojen mukaan suomalaisia turisteja olisi 20.
– Suomalaisia matkustaa lomalle ja työmatkoille joka päivä ympäri maailmaa. Kun virus leviää turistikohteissa, on vain ajan kysymys, milloin epidemia leviää myös Suomeen. Vaarassa ovat erityisesti vanhukset ja muut sellaiset henkilöt, joiden perusterveys on muita heikompi. Se, kuinka laajalle virus leviää Suomessa ja moniko sairastuu, riippuu pitkälti siitä, kuinka hyvin suomalaisviranomaiset ovat varautuneita ja miten nopeasti tartuntatapauksiin pystytään reagoimaan, kun niitä havaitaan, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa.
EU-komissio huolissaan rajojen sulkemisesta
Eri maiden suhtautuminen koronavirukseen on vaihdellut suuresti. Japanissa virus on päässyt leviämään karanteenitoimenpiteistä huolimatta ja viranomaiset keskittyvät tällä hetkellä lähinnä hidastamaan sen etenemistä sekä kehottavat paikallisia tekemään etätöitä mahdollisuuksien mukaan. Kiinalaisten turistien matkustamista maahan ei tästä huolimatta ole rajoitettu. Venäjä on sulkenut Kiinan vastaisen rajansa.
Helsingin Sanomien mukaan EU-komissio on lähinnä huolissaan Schengen-alueen rajojen sulkemisesta koronaviruksen takia eikä niinkään itse epidemiasta. Vaikka epidemian torjuntaan osoitettaisiinkin resursseja, toimenpiteiden tehokkuus kärsii merkittävästi, ellei poliittista tahtoa ole tartuntojen leviämistä tehokkaasti ehkäiseviin toimenpiteisiin, kuten rajojen sulkemiseen ja karanteeneihin. Nimettömän lähteen mukaan epäilykset rajan sulkemisesta kohdistuvat etenkin Itävaltaan, jolla on pitkä maaraja Italian kanssa.
Mitä tekee Suomen hallitus?
Suomessa sosiaali- ja terveysministeriö kertoi tiistaina perustaneensa työryhmän, jonka tehtävänä on ohjata sosiaali- ja terveydenhuollon varautumista koronavirukseen.
– Uusi koronavirus on leviämässä ympäri maailmaa ja EU:n suurimpana huolenaiheena näyttää olevan vapaa liikkuvuus. Virus on jo saapunut Eurooppaan ja vaikuttaa siltä, että Suomen varautuminen sen leviämiseen on olematonta. Onko hallitus valmis sulkemaan rajat suomalaisten hengen ja terveyden turvaamiseksi? Onko Suomella riittävästi resursseja ja lääkintähenkilökuntaa rajanylittäjien terveystarkastuksille ja sairastuneiden asettamiseksi karanteeniin? Kuinka nopeasti pystymme reagoimaan tositilanteessa? Antikainen kysyy.
Toimintasuunnitelma kaikkien tietoon
THL:n mukaan epidemia-alueeksi määritellään tällä hetkellä Manner-Kiina, Iran, Etelä-Korea sekä Italiasta Veneton, Lombardian ja Piemonten ja Emilio-Romagnan alueet. Alueille ei kuitenkaan ole asetettu matkustusrajoituksia, vaikka ulkoministeriö kehottaa välttämään tarpeetonta matkustusta Kiinaan sekä noudattamaan erityistä varovaisuutta Italiaan matkustettaessa.
Suomen toistaiseksi ainoa tartunta todettiin kiinalaisella turistilla Lapin sairaanhoitopiirissä.
– On vastuutonta asettaa vapaa liikkuvuus ihmisten terveyden edelle. Tilanteen seuraaminen työryhmän avulla ei enää auta siinä vaiheessa, kun epidemia saavuttaa Suomen. Hallituksen tulee esittää selkeä strategia koronaviruksen leviämisen estämiseksi eikä valmistella asioita piilossa julkisuudelta, Antikainen vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tartunta epidemia koronavirus rajapolitiikka sairastuneet vapaa liikkuvuus Sanna Antikainen Euroopan komissio Kiina perussuomalaiset Italia hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Epätietoisuus on myrkkyä kaupankäynnille – talousasiantuntijat kuitenkin varovaisia ennustaessaan koronaviruksen talousvaikutuksia

Juvonen: Huoli koronavirusepidemista ei ole politikointia tai pelolla lietsontaa – ”Huoli tulisi löytyä myös ministeri Kiurulta”

Juvosen esitys läpi: Koronavirusepidemia käsittelyyn – sosiaali- ja terveysvaliokunta kuulee asiantuntijoita

Meri: Miksi ministeri ei tiedota koronaviruksesta enemmän? – ”Kansalaisilla on oikeus saada mahdollisimman paljon tietoa tartuntojen määrästä sekä taudin leviämisestä ja riskeistä”

Juvonen: Kansalaisilla ollut vaikeuksia päästä koronavirustesteihin, vaikka ovat saapuneet epidemia-alueelta – ”Tämä on erittäin kyseenalaista ja vaarallista leikkiä”

Perussuomalaiset: Hallitus viivytteli koronaviruksesta tiedottamisen kanssa – ”Eikö ymmärretty tilanteen vakavuutta?”

Juvonen: Koronavirusepidemia koettelee terveydenhuoltoa – lääkkeiden ja laitteiden riittävyys on varmistettava
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Tutkimus: Oikeistolaiset osoittavat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan – epäsymmetriaa selittävät ankarat moraaliset tulkinnat
Polarisaatio ei enää tarkoita vain poliittisten näkemysten nurkkakuntaistumista. Vastakkainasettelu on entistä juurtuneempaa jo henkiselle tasolle – kyvyttömyyteen kokea empatiaa vastakkaisen poliittisen laidan edustajia kohtaan. Tieteelliset tutkimukset osoittavat, että poliittisten ryhmien edustajien keskuudessa empatia on valikoivaa. Vielä hämmästyttävämpi löydös on se, että tämä empatian puolueellisuus on epäsymmetristä oikeistolaisten ja vasemmistolaisten keskuudessa. Oikeistolaiset osoittivat enemmän empatiaa vasemmistolaisia kohtaan kuin vasemmistolaiset oikeistolaisia kohtaan. Tutkimuksen mukaan oikeistolaisilla on siis suotuisammat mielipiteet vasemmistolaisista kuin vasemmistolaisilla oikeistolaisista.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Wille Rydman: Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa – ”Ole mies, älä henkilö”
Perussuomalainen elinkeinoministeri Wille Rydman pitää blogissaan EU:n vaatimusta sukupuolettomista ammattinimikkeistä järjettömänä. Mies-päätteisten sanojen kieltäminen ei tee Rydmanin mielestä maailmasta rahtustakaan tasa-arvoisempaa, mutta suomen kielestä tällainen sensurointiyritys tekee köyhemmän, historiattomamman ja vähemmän ilmaisuvoimaisen.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.