Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Antikainen jyrähtää Espoon perusopetuksen johtajalle: ”Keskoslasten leimaaminen on törkeää ja tutkimuksellisesti perätöntä”

28.05.2026 |10:30

Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Espoon suomenkielisen perusopetuksen johtajaa Juha Nurmea perumaan Helsingin Sanomien haastattelussa esittämänsä väitteen, jonka mukaan opettajiin kohdistuvan kouluväkivallan kasvua selittäisi se, että "yhä pienempiä keskosia pystytään pelastamaan".

Sanna Antikainen huomauttaa, että Juha Nurmen selitys on suoraan ristiriidassa lääketieteellisen tutkimustiedon kanssa.

– Pikkukeskosina syntyneet ovat Duodecimin mukaan keskimäärin ujompia, varovaisempia sosiaalisissa suhteissa ja tunnollisempia kuin täysiaikaisina syntyneet. Aikuisina he käyttävät vähemmän alkoholia ja syyllistyvät harvemmin rikoksiin. Nurmen valitsema selitys on tutkimuksellisesti lähes päinvastainen kuin selitettävä ilmiö, Antikainen sanoo.

Antikainen muistuttaa puhuvansa asiasta myös ennenaikaisesti syntyneen lapsen äitinä.

– Oma poikani syntyi raskausviikolla 25+2 ja painoi 790 grammaa. Hän edustaa juuri sitä ryhmää, johon Nurmen lausunto kohdistuu kovimmin. Keskosuus näkyy jossain määrin lapsen elämässä, mutta kuvatun kaltaisena väkivaltaisuutena se ei ole näkynyt eikä näy. On törkeää häntä ja muita tahtomattaan liian aikaisin syntyneitä lapsia kohtaan, että kunnan korkea viranhaltija leimaa heidät opettajiin kohdistuvan väkivallan selittäjiksi vailla mitään totuuspohjaa.

Maahanmuuttajataustaisilla yliedustus kouluväkivallassa

Antikaisen mukaan kouluväkivallan kasvun todelliset syyt kannattaa pohtia.

– Poliisin omat selvitykset osoittavat, että alaikäisten väkivaltarikoksissa ulkomaalaistaustaisilla on moninkertainen yliedustus. Poliisin mukaan Suomessa on erittäin vetovoimainen, rikollista elämää ihannoiva lasten ja nuorten alakulttuuri. Alakulttuuriin liittyminen saattaa alkaa jo 11-12 vuoden iässä, ja siihen hakeutuvat ovat useimmiten maahanmuuttajataustaisia. Ei ole uskottavaa, että tämä käytös pysähtyisi koulujen ovilla.

– Myös vaativan tuen oppilaiden määrän kasvu, resurssipula, oppilashuollon rappio ja kasvatusvastuun katoaminen ovat aitoja keskustelunaiheita. Niistä keskustelu ei vain liene yhtä mukavaa Espoon perusopetuksen johtajalle kuin keskosten syyllistäminen.

Antikainen vaatii, että Nurmi peruu lausuntonsa julkisesti.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Koponen ojentaa opetusministeriä: Kouluväkivalta ei korjaannu sillä, että ministeri perustaa jälleen uuden työryhmän

27.05.2026 |13:48

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun

21.05.2026 |11:00
4.
Suomen uutiset logo

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin

27.05.2026 |12:15
8.
Suomen uutiset logo

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta

22.05.2026 |16:07

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää