

LEHTIKUVA
Antikainen: Kannanhoidollisen metsästyksen tulevaisuus turvataan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on ottanut Karjalaisen ja Savon Sanomien sanomalehdissä julkaistussa tuoreessa kolumnissaan kantaa viime aikoina käytyyn keskusteluun kannanhoidollisen metsästyksen tulevaisuudesta.
Korkein hallinto-oikeus antoi hiljattain päätöksensä valituslupahakemuksiin, jotka koskivat syksyksi 2022 myönnettyjä poikkeuslupia karhunmetsästykseen. Oikeuden mukaan valtaosissa perusteet lupiin eivät täyttyneet. Suomen riistakeskuksen päätöksillä oli sallittu karhun metsästyslupia kannanhoidollisin perustein muun muassa Itä-Suomessa.
– Tuore oikeuden päätös haittaa metsästäjien vuosien uurastusta, Sanna Antikainen kirjoittaa.
Metsästäjät aiheellisesti huolissaan
Oikeuden mukaan metsästyslain ja EU:n luontodirektiivin perusteet poikkeuslupien myöntämiseen eivät täyttyneet. Kaikki riistakeskuksen myöntämät poikkeusluvat oli myönnetty kannanhoidollisella perusteella.
– Metsästäjät ovat aiheellisesti huolissaan KHO:n päätöksestä. Pahin pelko on, että suurpetojen metsästys lopetetaan kokonaan Suomessa. Näin ei saa tapahtua, eikä oikeuden päätös saa merkitä metsästyksen lopun alkua. Sektorin heikosti tuntevat tuomarit eivät saa tehdä ratkaisuja, joissa lähtökohtaisesti ei sallita metsästystä ja perustelut keksitään aina erikseen. Lainsäädäntö on tarvittaessa päivitettävä niin, ettei lupia voida enää oikeuskäsittelyissä hylätä, Antikainen toteaa.
Suurpetokannat pidettävä hallinnassa
Antikainen muistuttaa, että suurpetojen metsästyksen kieltämisen seurauksena kannat voivat nousta holtittomaan kasvuun.
– Suurpetojen kannat on pidettävä hallinnassa. Suomeen ei saa syntyä alueita, joissa ihmis- ja kotieläinvahingot sekä tuhot alkutuotannolle voivat lisääntyä ja metsäjänis-, kauris- ja jopa hirvikannat eivät pääse nousemaan kohtuulliselle tasolle liian suuren pien- ja suurpetokannan takia.
– Vahinkoja on ehdottomasti ehkäistävä ennalta. Suurpetojen ihmisarkuutta on ylläpidettävä ja yhteiselon tasapaino säilytettävä. Myös koirametsästyksen ja -koulutuksen jatkuvuus on turvattava.
EU:lle ei pidä antaa saneluvaltaa
Antikainen mukaan EU-tuomioistuimen ratkaisut eivät saa olla este lainsäädännön muuttamiselle.
– Direktiiviä voi soveltaa kansallisin tulkinnoin. Ei EU:lle eikä oikeuslaitokselle tule antaa asiassa saneluvaltaa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta antoi 9.11.2023 lausunnon, jonka mukaan valiokunta tulee esittämään vähimmäismäärän kullekin suurpedolle kannanhoidollisen metsästyksen turvaamiseksi.
– Suurpetojen kannanhoidollinen metsästys on turvattava. Tämä on kirjattu myös hallitusohjelmaan, ja siitä on pidettävä tiukasti kiinni.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kotieläinvahingot kannanhoidollinen metsästys suurpetokannat karhunmetsästys Suomen riistakeskus kannanhoito metsästäjät metsästyslaki luontodirektiivi lainsäädäntö Euroopan unioni Sanna Antikainen Metsästys
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-kansanedustajat vaativat toimia suden kannanhoidollisen metsästyksen aloittamiseksi

Simula iloitsee susiasetuksen etenemisestä: ”Kaikki keinot käyttöön, jotta metsästys helpottuu ja susiongelmia voidaan ennaltaehkäistä”

Hakkarainen kysyi komissiolta luontodirektiivistä – miksi naapurimaissa on ihan erilaiset tulkinnat?

Teemu Keskisarjan kolumni: Rakkaat muistoni Helsingin Sanomista

EU:n juomavesidirektiivi tietäisi jopa miljardien jättilaskua – Suomelta kriittinen kanta

Suurpetojen kannanhoidollinen metsästys jatkuu

Hallitus haluaa turvata metsästyksen tulevaisuuden – suurpetojen kannanhoidollinen metsästys etenee

Komissio esittää suden suojelutason alentamista – Jenna Simula: ”Merkittävä uutinen suomalaiselle metsästykselle”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”
Ylen aamussa vierailleelta kansanedustaja Teemu Keskisarjalta tivattiin kantaa hallitukselta odotettavaan ilmastostrategiaan. Keskisarja totesi asian olevan hänelle yhdentekevä. - Perussuomalaisille luonnonsuojelu on luonnollinen, pyhä asia. Ilmakehäkiihkoilu sen sijaan on paholaisen keksintö. Se on EU:n anekauppaa, lähiluonnon raiskaamista ja hiilinielujen nieleskelyä. Ilmakehäkiihkon sfääreistä olisikin tehtävä paluu aidosti vihreälle metsäpolulle.

Jussi Halla-aho: ”Onko minkään median toimituksessa yhtä paljon rikollisia kuin Hesarissa?”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho jakaa X-tilillään kurinpalautusta Helsingin Sanomille. Halla-aho osallistuu näin keskusteluun tuoreesta hovioikeuden tuomiosta kahdelle Helsingin Sanomien toimittajalle niin kutsutussa Viestikoekeskus-jutussa. Hovioikeus kovensi käräjäoikeuden aiempaa tuomiota.

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Nyt tuli perussuomalaisten vastaus SDP:n Razmyarin leikkauslistoihin: ”Tätäkö tarkoittaa kaiken voi tehdä reilummin?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää sosialidemokraattien varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin esitykset maataloustukien leikkauksista sekä veronkorotukset listaamattomille yhtiöille.

PS-ministeriryhmän tiedotustilaisuus klo 15.30 alkaen (suora lähetys)

Pieni- ja keskituloisille tulossa merkittävät veronalennukset, ostovoima paranee – Purra: ”Tällaisia veronalennuksia ei ole nähty vähään aikaan”
Perussuomalaisten ministeriryhmän kesäkokouksessa tänään puhunut valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi jo lausunnoilla olevista verotoimista. Tavan palkansaajalle on jäämässä kukkaroon selvästi enemmän käyttövaraa veronalennusten myötä.

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa
Aikaisemmin optikot eivät ole voineet määrätä silmälaseja henkilöille, joille on tehty silmäleikkaus, vaan asiakas on jouduttu ohjaamaan silmälääkärin vastaanotolle. - Muutos lyhentää jonoja silmälääkäreille ja on tervetullut tilanteessa, jossa silmälääkäreistä on pula valtakunnallisesti, kertoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso.

Purra: Väestönmuutos ei ole salaliittoteoriaa tai äärioikeistolaista – ”Tilastot kertovat armottomasti, kuinka ulkomaalaisväestö lisääntyy ja kasvaa, suomalaisväestö ei”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra listaa X:ssä, miksi puolue puhuu niin paljon Suomen demografisista muutoksista.