
LEHTIKUVA
Antikainen: Koneen Säätiö sponsoroi Elokapinan hyökkäyksen demokratiaa vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä Eduskuntatalon töhrimisessä on erityisen huolestuttavaa, että poliittista päätöksentekoa pyritään häiritsemään laittomin keinoin.
Eduskuntatalon julkisivun pylväät sotkettiin tänään punaisella maalilla. Poliisi on ottanut kiinni noin kymmenen henkilöä, jotka olivat paikalla tapahtumahetkellä, ja tutkii tapausta törkeänä vahingontekona.
Töhrimisen takana epäillään olevan ruotsalainen Återställ Våtmarker -aktivistiryhmä ja Elokapina. Återställ Våtmarker toimii yhdessä Elokapinan kanssa ja se on esimerkiksi aiemmin iskenyt myös Suomen suurlähetystöön Tukholmassa. Tämän aamun tapahtumat ovat edelleen tutkinnassa, ja selvityksen alla on, minkälaista vahinkoa on aiheutunut ja millaisia rikosnimikkeitä tullaan mahdollisesti käyttämään.
Rikollinen toiminta tuomittava
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mielestä kysymyksessä on vakava hyökkäys Suomen eduskuntaa ja siten myös demokratiaa vastaan. Väkivallattomuus ja laillinen vaikuttaminen ovat demokraattisen yhteiskunnan kulmakiviä.
– On äärimmäisen huolestuttavaa, että poliittista päätöksentekoa pyritään häiritsemään laittomin keinoin. Vasemmiston ja vihreiden tulisi tuomita yksiselitteisesti tällainen sidosryhmiensä rikollinen toiminta, Antikainen vaatii.
Koneen Säätiö rahoittamassa
Antikaisen mukaan Koneen Säätiön, joka on tukenut Elokapinaa, pitäisi myös arvioida tukensa seurauksia. Esimerkiksi Britanniassa Elokapina on luokiteltu paikallisen terrorismipoliisin ääriliikelistalle. Suomessa liike mainittiin huhtikuussa 2020 sisäministeriön väkivaltaisen ekstremismin tilannekatsauksessa.
– Koneen Säätiö myönsi vuoden 2023 lopussa Elokapinalle 200 000 euron kokoisen apurahan aktivismiin. Elokapina kertoi käyttävänsä rahaa esimerkiksi osallistaviin mielenilmauksiin ja taideperformansseihin. Eduskuntatalon töhrimistä Elokapina kutsuu ”vaikuttavaksi väliaikaiseksi poliittiseksi taideteokseksi” eli käytännössä se tekee juuri sitä Koneen Säätiön myöntämällä rahalla niin kuin se sanoikin tekevänsä. Käytännössä on siis selvää, että Koneen Säätiön apuraha sponsoroi tämänkin Elokapinan häiriköinnin.
– Koska Koneen Säätiö kerran tukee Elokapinaa, se voisi harkita myös maksavansa maskottiensa aiheuttaman vahingonteon. Lisäksi olisi reilua tiedottaa Säätiöstä, haluavatko he todella jatkossa rahoittaa järjestöä, joka turvautuu laittomiin keinoihin, Antikainen kysyy.
Perustaja kehottaa väkivaltaan
Muutama vuosi sitten tiedotusvälineet uutisoivat Elokapinan ”syyskapinaan” liittyvistä kokouspöytäkirjoista ja muistioista sekä liikkeen verkkofoorumilla käydystä keskustelusta.
– Niistä kävi tuolloin ilmi, että liike oli suunnitellut erilaisia laittomuuksia. Pöytäkirjassa mainittiin lista potentiaalisia rikoslain ylittävien tekojen kohteista: poliittiset päättäjät, kunnalliset ja kansalliset poliitikot, pankit, infrastruktuuri, suuryritykset, metsäteollisuus, turveteollisuus, satamat ja risteilyt. Elokapinan perustaja walesilainen Roger Hallam on pitkän linjan ympäristöaktivisti, joka tunnetaan vasemmistolaisista, väkivaltaan kiihottavista mielipiteistään.
– Hallam on muun muassa taannoin kertonut Venäjän valtion hallinnoimalla tv-kanava RT:llä, että liike haluaa murskata nykyisen talousjärjestelmän ja edustuksellisen demokratian. Sen lisäksi hän on sanonut muissa yhteyksissä, että ympäristön heikkenevään tilaan syylliset kansanedustajat ja yritysjohtajat pitäisi ampua. Tällaiset puheet ovat erittäin huolestuttavia, Antikainen sanoo.
”Vihervasemmiston anarkialle saatava stoppi”
Vihervasemmiston aktiiveille väkivaltafantasiat eivät ole vieras asia. Vuonna 2020 vasemmistoliiton läntisen alueen toiminnanjohtaja Misha Dellinger fantasioi perussuomalaisten tappamisella sosiaalisessa mediassa.
– Viime viikonlopulla vasemmistoliiton Kaakkois-Suomen piirin puheenjohtajistoon kuuluva Esa Annala toivotti Threads-viestipalvelussa kuolemaa persuille ja että hän voisi toteuttaa tämän fantasian ”aika helposti”. Huolestuttavinta asiassa on, ettei vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson nähnyt aiheelliseksi kommentoida Annalan kirjoituksia mitenkään. Sehän on sama kuin hiljainen hyväksyntä.
Antikaisen mukaan vihervasemmiston hiljainen hyväksyntä toimijoidensa ja sidosryhmiensä laittomien tekojen ja väkivaltaisen puheen keskellä ei voi jatkua.
– Mitä he odottavat? Sitäkö, että seuraavaksi puheet tappamisesta muuttuvat todellisuudeksi ja laiton toiminta eskaloituu. Tälle vihervasemmiston anarkialle on saatava stoppi ennen kuin jotain todella vakavaa tapahtuu, Antikainen vaatii.

KUVA PS ARKISTO
SUOMEN UUTISET
Lue myös
PS-Nuoriso vaatii Elokapinan lakkauttamista – ”Rikollisuutta ei pidä normalisoida”
Päivän pointti: Eduskuntatalon töhrinyt Elokapina sai Koneen Säätiöltä 200 000 euron apurahan – rahat luvattiin käyttää vain laillisiin tarkoituksiin
Kansanedustaja Miko Bergbom eduskuntatalon töhrimisestä: ”Elokapina sylkee suomalaisen demokratian päälle”
Aktivistit töhrivät Eduskuntatalon pylväät – Jari Koskela: Turvetuotannon vastustaminen on järjetöntä
Puhemies Halla-aho: Liian ymmärtäväinen suhtautuminen yhteiskunnan terrorisoimiseen voi kannustaa aktivisteja yhä hurjempiin ja vahingollisempiin tempauksiin
Mäenpää tyrmää Eduskuntatalon töhrijöiden vaatimukset: Turve on tärkeä osa Suomen huoltovarmuutta
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Återställ Våtmarker Esa Annala poliittinen päätöksenteko Koneen säätiö Roger Hallam Misha Dellinger Elokapina eduskuntatalo vihervasemmisto Ilkivalta Sanna Antikainen Li Andersson Väkivalta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Elokapinan perustaja Roger Hallam tuomittiin vuosiksi vankeuteen moottoritien tukkimisesta

Elokapinan virallinen tili vihjailee äärimmäisellä väkivallalla – esittää tunnetun poliitikon ”lakkauttamista”

Voiko Koneen säätiö pumpata rahaa rikoksia tehtailevalle kansainväliselle äärijärjestölle ja väittää edelleen toimintaansa yleishyödylliseksi?

Puhemies Halla-aho: Liian ymmärtäväinen suhtautuminen yhteiskunnan terrorisoimiseen voi kannustaa aktivisteja yhä hurjempiin ja vahingollisempiin tempauksiin
Mielenosoittajat töhrivät punaisella maalilla Eduskuntatalon pylväitä ja portaita keskiviikkoaamuna. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho tuomitsee teon.
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












