
Miko Bergbom eduskuntatalon edessä Ilta-Sanomien haastateltavana. Taustalla näkyy, miten nosturiautosta puhdistetaan punaista töhryväriä. / SU
Kansanedustaja Miko Bergbom eduskuntatalon töhrimisestä: “Elokapina sylkee suomalaisen demokratian päälle”
Selvästi tuohtunut kansanedustaja Miko Bergbom paheksuu Elokapina-äärijärjestöä ja sen toimintatapoja.
Eduskuntatalon pylväät töhrittiin keskiviikkoaamuna punaisella värillä. Kyseessä oli turpeennoston vastainen mielenosoitus, jonka oli järjestänyt Elokapina yhdessä ruotsalaisen Återställ Våtmarker – ilmastoliikkeen kanssa.
– Tällainen toiminta on täysin antidemokraattista ekoterrorismia. Tämä ei ole tapa käydä keskustelua tai edistää yhteiskunnallista muutosta. Poliisilla olisi varmasti tärkeämpääkin tekemistä kuin siivota tällaisten aikuisvauvojen aikaansaannoksia, sivaltaa kansanedustaja Miko Bergbom.
Suoraa vahinkoa veronmaksajille
– Veronmaksajat joutunevat lopulta maksamaan tästäkin tempauksesta aiheutuneet kustannukset, mikä on täysin kohtuutonta. Tällainen ilkivalta ei suinkaan vie ilmastokeskustelua eteenpäin, vaan pikemminkin heikentää sen jalansijaa entisestään. Elokapina sahaa jälleen kerran omaa oksaansa.
Bergbom huomauttaa, että kuten jokaisessa oikeusvaltiossa, myös Suomessa olisi tärkeää, että lainrikkomuksista seuraisi oikeudenmukainen rangaistus.
– Olisi kohtuullista, että nämä lainrikkojat laitettaisiin itse kustantamaan oman sirkusnäytelmänsä puhdistuksesta aiheutuvat kulut, Bergbom toteaa.
Ilmastokeskustelu tarvitsee parempia keinoja
Bergbomin mukaan ilmastonmuutoksesta on käytävä keskustelua ja löydettävä ratkaisuja, mutta tämä ei ole oikea tapa toimia.
– Kun vandalismia käytetään vaikuttamisen välineenä, keskustelu hajoaa ja keskeiset ilmastokysymykset jäävät täysin taka-alalle. Muistoksi tästäkin jää vain surullinen tempaus, jossa joukko aikuisia käyttäytyi tavalla, jollaista ei näe edes päiväkodin piha-alueella, Bergbom tuhahtaa.
Selvästi tuohtunut kansanedustaja paheksuu Elokapina-äärijärjestöä. Hän toteaa järjestön “sylkevän suomalaisen demokratian silmille”.
Katso haastatteluvideo:
Kansanedustaja @BergbomMiko eduskunnan töhrimisestä: @elokapina sylkee suomalaisen demokratian päälle. pic.twitter.com/Kk44zxjMe0
— Suomen Uutiset (@SUutiset) September 25, 2024
Artikkelia on täydennetty 25.9.2024 klo 15.12.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
PS-Nuoriso vaatii Elokapinan lakkauttamista – “Rikollisuutta ei pidä normalisoida”
Päivän pointti: Eduskuntatalon töhrinyt Elokapina sai Koneen Säätiöltä 200 000 euron apurahan – rahat luvattiin käyttää vain laillisiin tarkoituksiin
Aktivistit töhrivät Eduskuntatalon pylväät – Jari Koskela: Turvetuotannon vastustaminen on järjetöntä
Puhemies Halla-aho: Liian ymmärtäväinen suhtautuminen yhteiskunnan terrorisoimiseen voi kannustaa aktivisteja yhä hurjempiin ja vahingollisempiin tempauksiin
Mäenpää tyrmää Eduskuntatalon töhrijöiden vaatimukset: Turve on tärkeä osa Suomen huoltovarmuutta
Antikainen: Koneen Säätiö sponsoroi Elokapinan hyökkäyksen demokratiaa vastaan
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Päivän Pointti: Elokapina huutelee herkästi omien oikeuksiensa perään, mutta loukkaa samalla tietoisesti muiden liikkumisvapautta
Elokapina-liike vähät välittää muiden ihmisten oikeudesta liikkua kaupunkialueella, koska elokapinalaisten mukaan liikkumisen vapaus saa väistyä elokapinalaisten oikeuksien tieltä. Äskettäin Elokapina on vaatinut syytesuojaa syyttäjälaitokselta.

Elokapinan perustaja Roger Hallam tuomittiin vuosiksi vankeuteen moottoritien tukkimisesta

Elokapinan virallinen tili vihjailee äärimmäisellä väkivallalla – esittää tunnetun poliitikon “lakkauttamista”

Vaasan koulu-uhkaaja oli ahdistunut ilmastonmuutoksesta ja luontokadosta
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa
Entinen puhemies Matti Vanhanen (kesk.) on syyttänyt tiedotusvälineissä nykyistä puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) puolueellisuudesta puheenvuorojen jakamisessa eduskunnan kyselytunneilla. Väitteet ovat saaneet laajaa huomiota mediassa, joka on kritiikittömästi toistanut niitä ilman faktapohjaista tarkastelua. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen omien tutkimusten perusteella väitteet eivät pidä ollenkaan paikkaansa.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.