

Elokapinan julkaisema kirjoitus.
Viikon 21/2024 luetuin
Toukokuu 2024 luetuin
Elokapinan virallinen tili vihjailee äärimmäisellä väkivallalla – esittää tunnetun poliitikon ”lakkauttamista”
Kansainvälisen Extinction Rebellion -kapinajärjestön Suomen sivuhaara Elokapina vihjailee kaupunginvaltuutetun tappamisella.
Kokoomuksen Helsingin kaupunginvaltuutettu, oikeustieteen tohtori Otto Meri on aiemmin useita kertoja tuonut esille, että Elokapina pitäisi lakkauttaa samaan tapaan kuin Pohjoismainen vastarintaliike. Lakien rikkominen on olennainen osa Elokapinan toimintaa, Meri totesi aiemmin Twitterissä.
Elokapinan toiminta perustuu järjestelmälliseen lain rikkomiseen. Järjestön päätoiminta keskittyy liikenteen laajamittaiseen häirintään, liikenneturvallisuuden vaarantamiseen, niskoitteluun ja ilkivaltaan.
Elokapina julkaisi maanantaina hätkähdyttävän kirjoituksen:
”Me ehdotetaan, että kaupunginvaltuutettu Otto Meri lakkautetaan yhteiskunnan turvallisuuden törkeästä vaarantamisesta.”
Julkaisun oheen oli liitetty Iltalehden julkaisema Otto Mereä koskeva uutinen.
Äärimmäisillä teoilla vihjaava, tunnettuun poliitikkoon kohdistuva viesti on kiistatta poikkeuksellinen. Vaikka viesti poistettiin myöhemmin, oli vahinko jo ehtinyt tapahtua.
Yhteiskunnan tulisi suhtautua poliittisella väkivallalla flirttailuun jyrkän torjuvasti. Ikävä kyllä Suomessa tässä asiassa kompuroidaan jatkuvasti.
Liikkeen väkivaltaiset juuret ja kumoukselliset tavoitteet
Elokapinan juuret ovat väkivaltaisessa agitaatiossa. Liikkeen perustajan Roger Hallamin mukaan kansanedustajia ja yritysten omistajia pitäisi tappaa. Hallamin mukaan ympäristön heikkenevään tilaan syylliset kansanedustajat ja yritysjohtajat pitäisi ampua. Hallam peräänkuulutti Britanniassa järjestetyssä yksityistilaisuudessa sosialismia sekä Nürnberg-tyyppisiä oikeudenkäyntejä.
Suomen Elokapina on yrittänyt julkisesti irtisanoutua Roger Hallamin opeista, mutta Suomen Uutisten tietojen mukaan tämä ei pidä paikkaansa.
XR-kapinaliike sekä sen Suomen alaosasto tavoittelee parlamentaaristen demokratioiden kumoamista ja niiden korvaamista ”koulutetuilla neuvostoilla”. Tavoitteet noudattelevat marksilaista perinnettä.
Kapinaliike on Yleisradion ja Helsingin Sanomien ja Koneen Säätiön vahvasti suojelema, eikä sen edesottamuksista tai tavoitteista ole Suomessa tapana käydä kriittistä keskustelua. Ympäristökiihkoon vajonneet mediat toimivatkin lähinnä liikkeen mainosalustoina.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elokapinan perustaja Roger Hallam tuomittiin vuosiksi vankeuteen moottoritien tukkimisesta
Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Tilastokeskus: Poliisin tietoon tuli 836 lapsenraiskausta – kasvua 61,7 prosenttia, pahoinpitelyrikoksissa odotettavissa uusi ennätys
Tilastokeskuksen ennakkotiedot osoittavat tammi–syyskuun seksuaalirikosten määräksi yhteensä 8 000 tapausta. Poliisin tietoon tuli 36 500 pahoinpitelyrikosta, mikä on 10,7 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Niiden määrä on kasvamassa uuteen kaikkien aikojen ennätykseen.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












