

Lontoon poliisi julkaisi Zakaria Boufassilin (vasemmalla) ja Mohammed Ali Ahmedin valokuvat tiistaina. Miehet lahjoittivat Brysselin ja Pariisin terrori-iskuista epäillylle Mohamed Abrinille tuhaisia puntia tietäen, että rahat käytettäisiin terroristisiin tarkoituksiin. / AFP / Lehtikuva
Britit raivoissaan – terroristit rahoittivat toimintaansa väärin perustein myönnetyllä sosiaalituella
Kerätkää kaikki mahdolliset ”jihadistituet”, kehottaa brittiläinen vihasaarnaaja Anjem Choudary. Hän tekee itse niinkuin opettaa – sanomalehti Telegraph kertoo saarnaajan lypsäneen sosiaalitukijärjestelmältä jopa puoli miljoonaa puntaa.
Britanniassa on huolestuttu sosiaalietuuksien väärinkäytöksillä saatujen varojen kanavoinnista terrorismin rahoitukseen. Satojen terrorismiverkostoihin kytkeytyneiden pelätään käyttävän hyväkseen sosiaaliturvajärjestelmää rahoittaakseen toimintaansa. Asia nousi julkisuuteen, kun kahden islam-fanaatikon havaittiin nostaneen asumistukea väärin perustein ja kanavoineen varat Pariisin ja Brysselin terrori-iskujen toteutukseen.
Asian julkistamisesta raivostuneet britit ovat vaatineet lisäselvityksiä. Brittiviranomaiset ovat joutuneet myöntämään, ettei heillä ole tarkkaa käsitystä ongelman mittaluokasta.
Toiminta vaikuttaa systemaattiselta. Esimerkiksi Birginhamin kaupunki on maksanut 5400 puntaa etuuksia belgialaiselle Anouar Haddouchi -nimiselle miehelle sillä aikaa, kun tämä oli asunut Syyriassa. Hänen epäillään osallistuneen terroristijärjestö ISIS:n toimintaan.
Haddouchin entinen vuokraisäntä oli yrittänyt viestittää viranomaisille, ettei mies enää asu ilmoittamassaan osoitteessa, mutta tällä ei ollut vaikutusta tukien maksatukseen. Vaikka Haddouchi oli jo poistunut maasta, kaupunki jatkoi rahan syytämistä hänen pankkitililleen yhdentoista kuukauden ajan.
Kertyneet varat kanavoitiin kahdelle Haddouchin tuttavalle, Mohamed Ali Ahmedille ja Zakaria Boufassille. He nostivat rahat pienissä erissä ja luovuttivat ne lopulta Mohamid Abrinille. Viimeksi mainittu tunnetaan Brysselin lentokenttäiskun ”hattumiehenä”.
Brysselin lentokenttä. Mohamed Abrini kuvassa oikealla. Kuva: wikipedia.
Scotland Yardin terrorismin vastaisen osaston esimies David Videcette summaa tilanteen kolkon kuvan.
– Etuusjärjestelmän hyväksikäyttö tiedetään yleiseksi tavaksi rahoittaa terroristien toimintaa jo vuosien ajalta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS Helsinki: Suomeen palaavilta islamistitaistelijoilta peruutettava oleskelulupa – ”Vakava uhka Suomelle”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.