

LEHTIKUVA
Chemnitzin taposta jo vuosi – HS jatkaa yhä valeuutisten levittämistä ”ihmisjahdista”
Chemnitzissä tapahtui vuosi sitten turvapaikanhakijan tekemä veriteko, joka jäi välittömästi valeuutisten varjoon, kun media nosti kohun maahanmuuttajiin kohdistuneista ”ihmisjahdeista”, natsitervehdyksistä ja väitetystä hyökkäyksestä juutalaisravintolaan. Vaikka Antifan levittämät huhut ”ihmisjahdeista” on kumottu jo moneen kertaan, Helsingin Sanomat jatkaa yhä niiden levittämistä.
Helsingin Sanomien toimittaja Elisa Rimaila aloittaa uutisensa aivan asiallisesti kertomalla, että oikeus on tuominnut syyrialaisen turvapaikanhakijan vankilaan yhdeksäksi ja puoleksi vuodeksi taposta saksalaismiehen kuolemaan johtaneeseen puukotukseen liittyen.
Tällä kertaa Hesari kertoo sekä puukottajan että surmatun etniset taustat hyvin tarkasti. Ilmeisesti toimittaja halusi jostain syystä korostaa henkensä menettäneen 35-vuotiaan saksalaismiehen puoliksi kuubalaisia juuria. Hesari kertoo myös sen, että varsinaisena pääepäiltynä pidetty irakilaismies on yhä pakosalla.
Toimittajan väitteet todettu vääriksi
Mutta sitten HS:n toimittaja sortuu levittämään jo moneen kertaan vääriksi todettuja huhuja veritekoa seuranneisiin mielenosoituksiin liittyen.
– Kokoontumiseen osallistui poliisin arvion mukaan noin 800 mielenosoittajaa. Poliisi ei ollut osannut varautua tilanteen kärjistymiseen, kun joukko lähti liikkeelle kohti kaupungin keskustaan. Silminnäkijöiden mukaan siitä alkoi ihmisjahti, jossa etsittiin maahanmuuttajien näköisiä ihmisiä tarkoituksena pahoinpidellä heidät, Elisa Rimaila kirjoittaa.
Tämä ei pidä paikkaansa. Mitään ihmisjahtia ei ollut. Alun perin Antifan levittämä huhu on kumottu moneen kertaan poliisin ja viranomaisten toimesta. Suomen Uutiset kertoi huhun paikkansa pitämättömyydestä heti tuoreeltaan vuosi sitten.
– Osa mielenosoittajista teki natsitervehdyksiä, ja Chemnitzissä hyökättiin myös juutalaisravintolaan, Hesarin toimittaja jatkaa.
Antifan jäsen tekeytyi ”natsiksi”
Nämäkään väitteet eivät pidä paikkaansa, kuten Berliinissä asuva vapaa toimittaja Pertti Rönkkö toteaa Facebookissa. Rönkkö viittaa siihen natsitervehdyksen tekijään, jonka kuvaa levitettiin mediassa hyvin laajasti Chemnitzin tapahtumista uutisoitaessa. Kyseessä olikin ”valenatsi”, eli Antifan jäsen, joka oli soluttautunut väkivallan vastaisen mielenosoituksen sekaan heilaamaan.
– Natsitervehdyksistä Hesari olisi voinut totuuden nimissä kertoa, että Hitler-tervehdyksen tekijä on äärivasemmistolaista Antifaa sympatisoiva vasemmistolainen, ja että hänen ihoonsa on tatuoitu Antifan logo. Tämä tuli ilmi oikeudenkäynnissä, jossa hänelle tuomittiin 7 kuukautta vankeutta ehdollisena, Rönkkö kirjoittaa.
– Juutalaisesta ravintolastakin lehti olisi voinut kertoa, että ei edes poliisilla ole minkäänlaista tietoa väitetystä hyökkäyksestä, ei oikeistolaisesta eikä vasemmistolaisesta, kyseistä ravintolaa vastaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Elisa Rimaila veriteko valeuutinen Chemnitz Pertti Rönkkö Antifa Helsingin Sanomat Turvapaikanhakija
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen: Vaalivaikuttamisesta huolestunut Yle lankesi omaan ansaansa – ”Päätoimittajan kannattaisi lopettaa ufojen bongailu ja keskittyä johtamiseen”

Helsingin Sanomat loukkaantui Ylen puolesta – Immonen vastaa Hesarille: Yle noudattakoon omia ohjeitaan

Ronkainen ja Immonen vastaavat Helsingin Sanomille: Moititte viestintuojaa ja puolustatte Ylen toimittajaa, jota lähisäätiönne rahoittaa

Hesarin harkintakyky petti taas: Vertasi Suomeen saapuvaa Donald Trumpia sikaan – Nyt-liitteen esimies: ”En jättäisi julkaisematta, tarkoitus oli saada ihmiset ajattelemaan”

Halla-aho HS:n sikagatesta: ”Elämme mielisairasta aikaa. Reiluuden, tasapuolisuuden ja yleisesti pätevien periaatteiden käsitettä ei yksinkertaisesti ole”

Äärivasemmisto iskee ilmaston varjolla kapitalismia vastaan

Hesarin totuuden torvi raikaa kautta valtakunnan – median omistus siirtyy saman suvun taskusta toiseen
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.
Uusimmat

PS-tunnelmia Linnan juhlista

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










