

Markku Ulander Lehtikuva
”Demarit ovat lähtökohtaisesti aina vaikeuttamassa yrittämisen edellytyksiä”
Kansanedustaja Kaj Turunen (ps.) oudoksuu SDP:n suklaata yrittäjille -tempausta ja moittii puoluetta yrittäjyyden edellytysten vaikeuttamisesta.
– Olen istunut kuluneen vaalikauden eduskunnan talousvaliokunnassa, jonka rooteliin kuuluvat yritysasiat. Voin sanoa, että demarit ovat lähtökohtaisesti aina vaikeuttamassa yrittämisen edellytyksiä, Turunen paljastaa.
Yli kolmekymmentä vuotta yrittäjänä toiminut Turunen muistuttaa, että demarit ovat ajaneet tällä vaalikaudella läpi mm. yrittäjien mustan häpeälistan, verovelkarekisterin.
– He ovat lisänneet merkittävästi pienille ja keskisuurille yrityksille hallinnollista taakkaa ulottamalla EU-sääntelyn koskemaan pienyrityksiäkin, vaikka direktiivit eivät sitä vaatisi. On käsittämätöntä, kuinka vähän demareilla on tietoa tavallisen pienyrittäjän arjesta. Tähän tietämättömyyteen kun lisätään demareiden tekopyhä politiikka, niin lopputulos on säälittävä.
Turunen nostaa myös ministeri Sirpa Paateron (sdp.) kolumnin esimerkiksi politiikasta, jossa sanotaan yhtä ja tehdään toista. Paatero kirjoitti yrittäjyyden edistämisestä seuraavasti: ”Ensimmäinen on ALV-rajan nosto tai liukuva malli, jotta erityisesti pienimmät yritykset selviäisivät paremmin.” Turunen muistuttaa, että tämä ehdotus on lähtenyt perussuomalaisilta, mutta demarit ovat vastustaneet sitä koko vaalikauden.
– Mitä demarit ovat tehneet yrittäjyyden edistämiseksi? Eivät mitään. Sen sijaan yrittäjyyden vaikeuttamiseksi ja siten ilmapiirin heikentämiseksi paljonkin, Turunen jatkaa.
– Haastan julkiseen keskusteluun Antti Rinteen, Sirpa Paateron tai Jouni Backmanin demareiden tekemästä yrittäjäpolitiikasta, yrittäjyydestä yleensä ja keinoista luoda työpaikkoja maahamme. Keskustelu voidaan käydä vuodenvaihteen jälkeen. Toivon, että haasteeni otetaan vastaan. Jos ei oteta, niin se kertoo siitä, etteivät demarit usko itsekään puheitaan, kansanedustaja Turunen lataa.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Vaalien lähestyessä SDP ja kokoomus ovat heränneet talviunestaan yrittäjien asialle”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














