

LEHTIKUVA
Elomaa: Pienituloisten eläkeläisten ahdinko syvenee
Suomessa on suuri joukko pienituloisia eläkeläisiä. Kuukausitulojen jäädessä vaatimattomaksi monet joutuvat tekemään tukalia säästöpäätöksiä apteekeissa ja ruokakaupoissa. THL:n tutkija Katri Hannikaisen mukaan pienituloiset eläkeläiset jättävät väliin lääkärikäyntejä menoja vähentääkseen.
– Tämä meidän äveriästä kansanosaa suosiva hallitus tuntuu taas kerran kehysriihen yhteydessä unohtaneen vaikeassa asemassa olevat pienituloiset eläkeläiset, perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa toteaa.
Maahanmuuttajille ja yritystukiin riittää rahaa
Perussuomalaiset ehdottavat omassa kehysvaihtoehdossaan muun muassa reseptilääkkeiden 50 euron alkuomavastuun poistamista pienituloisilta ja kansaneläkeindeksiin sidottujen tukien indeksikorotusta.
Perussuomalaisten mielestä lääkekaton laskeminen kehysriihen yhteydessä 40 eurolla on riittämätön toimi. Samoin hallituksen yhdeksän euron takuueläkkeen korotus ei paljoa sen varassa elävien eläkeläisten tilannetta helpota.
– Tuntuu siltä, että maahanmuuttajille ja yritystukiin sun muuhun riittää valtion kirstusta annettavaa, mutta vähävaraisille ei euroja liikaa heru, sanoo Elomaa.
Asumismenot kasvaneet jo pitkään
Asumismenojen nousu on jatkunut jo pitkään. Vuokrat ja asuntojen hinnat ovat kohonneet tämän vuosituhannen aikana hurjaa vauhtia erityisesti kasvukeskuksissa. Tämän lisäksi asumismenot ovat paisuneet muun muassa sähkön hinnan ja lämmityskulujen sekä kiinteistöverojen nousun myötä.
Sen sijaan pienituloisten eläkeläisten tulopuoleen ei ole tullut merkittäviä helpotuksia. Omavastuut lääkekustannuksissa ovat niin ikään kasvaneet.
Eläkeläisillä vaikeuksia selviytyä
Elomaa muistuttaa, että niillä eläkeläisillä, joilla ei ole suuria säästöjä sukanvarressa ja eläke on pieni, on todellisia vaikeuksia selvitä arjen välttämättömistä menoista.
– Yhtälö on kestämätön, kun pienituloisten eläkeläisten tulisi sinnitellä vaatimattoman eläkkeen varassa, kun samanaikaisesti elämisen kannalta välttämättömät menot kasvavat.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Meri: Miksi hallitus nostaa asumisen kuluja?

Perussuomalaiset vaativat indeksijäädytysten poistamista ja eläkkeiden verotuksen keventämistä palkansaajien tasolle

Meri: Eläkeläiset tinkivät ruuasta ja lääkityksestä – toimeentulotukeen liittyy turhaa häpeää

Kankaanniemi: Hallitus ei tunnista köyhyyttä

Perussuomalaiset Naiset: Turvalliset pankkipalvelut ikäihmisille ovat ihmisoikeuskysymys
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.














