

Ennen vihreät vannoivat ”radikaalisti avoimen yhteiskunnan” nimiin, nyt kähmyily muistuttaa kökköä vakoiludekkaria
KOMMENTTI | Vihreät ovat ohjelmissaan peräänkuuluttaneet avointa hallintoa ja ”radikaalisti avointa yhteiskuntaa” jo vuosia. Korulauseiden ja nykyisen toiminnan välillä on melkoinen ristiriita.
Ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) ontuva ja salaileva viestintä hämmentää. Puolueen Radikaalisti avoin yhteiskunta -ohjelma on jo alkuvuodesta 2011 peräänkuuluttanut vapaata ja esteetöntä tietoa. Ulkoministerin tiedottaminen al-Hol-tapauksessa ei noudata puolueen kiiltokuvamaista ajatusta avoimesta yhteiskunnasta.
”Radikaalisti avointa”
Puolueen sivuilla julkaistussa ohjelmassa todetaan: ”Radikaalisti avoimessa yhteiskunnassa ihmiset vaikuttavat aktiivisesti paikallisesti, kansallisesti ja Euroopan unionissa. Julkinen päätöksenteko on läpinäkyvää ja avointa.”
Suomalaiset ovat osoittaneet aktiivisuutta ja halua vaikuttaa al-Hol -asiaan. Syntynyttä keskustelua voi jopa pitää vihreiden ohjelman mukaisesti varsin onnistuneena – peilattuna viime päivinä velloneeseen varsin aktiiviseen keskusteluun. Ristiriitaista vain on se, että toiminta kumpuaa Pekka Haaviston salailusta.
”Ettei vaan suunnattaisi kohti radikaalisti suljettua yhteiskuntaa?”
Hallituksen ulostuloissa on painotettu sitä, ettei al-Hol-asiasta ole minkäänlaista päätöstä. Asia on vasta valmisteluvaiheessa. Vihreiden ohjelmassa myös päätöksenteon tulisi olla läpinäkyvää ja avointa, ei pelkästään tehtyjen päätösten julkaiseminen.
Viimeisimpänä käänteenä nähtiin, kun Ilta-Sanomat uutisoi ulkoministeri Haaviston paimenkirjeestä hallituskumppaneilleen, missä hallituskumppaneita ohjeistetaan vastaamaan tiedonjanoisten kansalaisten ja median tiedusteluihin.
VIhreiden avoimmuusjulistus kuulostaa huonolta vitsiltä. ”Radikaalisti avoimessa yhteiskunnassa demokratia on jatkuva prosessi; kansalaiset ja kansalaisjärjestöt voivat reaaliaikaisesti seurata, mitä yhteiskunnassa tapahtuu.”
Seuranta on pääosin tietovuotojen varassa, reaaliaikainen seuranta on siksi ollut vaikeaa. Vihreiden ohjelmassa on vastaus tietovuotoihinkin.
Hyvä paha tietovuoto
Tietovuodot ovat päätöksentekijöiden ja lain puitteissa myös poliisin tähtäimessä. Vuotosivusto Wikileaksin perustaja Julian Assange on yksille sankari, toisille etsintäkuulutettu. Wikileaks on julkistanut merkittäviä tietovuotoja vuodesta 2006 lähtien.
Vihreiden ohjelmassa tietovuodoista todetaan näin: ”Ongelmina eivät ole niinkään tietovuodot tai muu tiedon liian vapaa kulku, vaan se, ettei tieto kulje eri toimijoiden välillä.”
On ilmeistä, että lehdistö on saanut salaisiksi luokiteltuja asiakirjoja haltuunsa. Vyyhti on siten revennyt käsiin. Toimittajat hiillostavat jopa poliisiylijohtaja Seppo Kolehmaista, ja poliisi on puolestaan saanut rikosilmoituksen al-Hol-tapauksen salaisten asiakirjojen vuotajan kiinni saamiseksi.
Kaikesta päätellen tekee mieli kysyä se klassinen kysymys: vihreät, miten tämä radikaalisti avoin yhteiskunta on edistynyt valta-aikananne noin niin kuin omasta mielestänne?
Ettei vaan suunnattaisi kohti radikaalisti suljettua yhteiskuntaa?
Näin meidän Suomessa.
Suomen Uutiset pyysi Haaviston esikunnalta kommenttia tätä juttua varten. ”Emme näe tarvetta kommentoida”, kuului vastaus.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta

Vigelius Milan Jaffin nälkälakosta: ”Kotiinpaluun aika”

Velkajarru läpi eduskunnassa – vasemmistoliitto jäi ulkopuolelle
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää