

LEHTIKUVA
Etelä-Amerikan Elon Musk ei kuvia kumarra – aikoo laittaa Argentiinan talouden paraatikuntoon vaikka väkisin
Runsaat puoli vuotta presidenttinä ollut taloustieteilijä Javier Milei on pistänyt Argentiinan taloutta ojennukseen kovalla kädellä. Inflaatio on ollut laskusuuntainen jo monta kuukautta ja valtio kuluttaa nyt vähemmän kuin tienaa. Eläminen yli varojen loppuu, mutta sillä on hintansa.
Javier Milei esitteli sunnuntaina maan ensi vuoden tulo- ja menoarviota kongressin puolitäydelle salille. Opposition edustajat eivät osallistuneet tilaisuuteen. Presidentin arvostelijoiden mukaan hänen valitsemansa tie johtaa työväenluokan ja vähäosaiset entistäkin suurempaan kurjuuteen.
Konsensuksesta ei Argentiinassa ole tietoakaan, sillä presidentti ilmoitti budjetin käsittelyn lomassa tyrmäävänsä kaikki lakiesitykset, joiden avulla yritetään estää maan kroonisen budjettialijäämän painaminen nollaan.
Lisämenoja vain leikkauksia vastaan
”Budjetti on periaatteiden julistus”, kommentoi argentiinalainen ekonomisti Agustín Almada. Hänen mukaansa Milei jatkaa finanssipoliittisen kiristyksiä, tuli oppositiolta kompromissiesityksiä tahi ei.
Jos kävisi niin, että vaikutusvaltaiset lainsäätäjät lisäisivät menoja presidentin veto-oikeudesta huolimatta, tämä lupasi löytää muita tapoja pienentää valtion runsaskätisyyttä.
– Keskustelemme menojen lisäämisestä vain silloin, kun lisäykseen liittyy selitys, mistä vastaavasti leikkaamme, ilmoitti Milei.
Vapaa markkinatalous ennen kaikkea
Milei on libertarististen ajatustensa kanssa mielipiteitä voimakkaasti jakava poikkeusyksilö. Hän vastustaa valtion kaikkivoipaisuutta sekä vääristäviä sosiaalietuuksia ja puolustaa siten railakkaan vapaata markkinataloutta.
Donald Trump ja Elon Musk ovat presidentin idoleita, feminismi sekä LGBTQ-liike eivät ehkä niinkään. Milei haluaa tiettävästi hävittää maan keskuspankin ja ottaa Argentiinan valuutaksi Yhdysvaltain dollarin.
Nuorten kannattajien tukema
Sanomansa hän saa läpi karismansa, nuorten kannattajiensa ja sosiaalisen median avustuksella. Milei on toki vallankumouksellinen mutta perin argentiinalaisella tavalla.
Kriitikot arvostelevat presidentin linjaa kovin tutusti oikeistopopulismiksi. Joka tapauksessa Argentiinassa ”peronisteista” on tullut ”javierinisteja”
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- veto-oikeus libertarismi vapaa markkinatalous Agustín Almada Argentiinan budjetti 2025 peronistit Argentiina Javier Milei valtiontalous Etelä-Amerikka Elon Musk Donald Trump Alijäämä finanssipolitiikka Inflaatio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”EU:n pahin painajainen” voitti Hollannin vaalit – maahanmuuttokriittinen valtavirta vahvistuu Euroopassa

Dosentti Ruotsila Verkkouutisissa: Trumpin uudelleenvalinta näyttää todennäköiseltä

Jimmie Åkesson valoi uskoa ruotsalaisiin: ”Maan suunta on kääntynyt”

EU-komissaari lähetti Elon Muskille uhkailukirjeen ennen Trumpin haastattelua, komissaarin sananvapauden vastainen herättää voimakasta kritiikkiä – Tynkkynen: ”Uskomatonta röyhkeyttä EU:n nimissä”
EU-komissaarin uhkailukirje Elon Muskille on herättänyt laajaa vastustusta Suomessa. Sitä pidetään hyökkäyksenä sananvapautta vastaan. Myös Yhdysvaltain sitoutumaton presidenttiehdokas Robert Kennedy Jr on arvostellut EU-komissaarin kirjettä.
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa, jopa puoluejohtonsa suulla. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.
Uusimmat

Strandman: Ilman omaishoitajia sosiaali- ja terveysala kaatuisi

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali

Kolumni: Some vie ison osan lapsuudesta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää








