

SU
EU on tällä kertaa metsävarkaissa, punavihreät sangen tyytyväisiä (video)
Tapahtui sitten niin, että EU aikoo kaapata meiltä metsät. EU:n vihersosialistit ennallistaisivat kolmanneksen (kyllä, 1/3!) Suomen pinta-alasta.
Metsien massiivisesta ennallistamisesta keskusteltiin eduskunnan kyselytunnilla. Perussuomalaiset muistuttivat, että metsiemme ennallistaminen tarkoittaisi hyppyä jonnekin sotien jälkeiseen luonnontilaan.
Impivaaraa kohti siis tässä vihreästi siirtyillään, jos sopii hieman kärjistää.
Kuka hyötyy?
Ei ainakaan suomalainen.
Ei maatalous.
Ei metsätalous.
Ei kansantalous.
Katso videohaastattelu. Kansanedustajat Kike Elomaa, Toimi Kankaanniemi, Lulu Ranne ja Jani Mäkelä ja kommentoivat asiaa Suomen Uutisille:
Suomesta EU:n vihreä hiilinielumuseo? Ei käy!
EU on askarrellut jos jonkinlaista hanketta: taksonomiaa, energiatehokkuusdirektiiviä, ilmastotoimien sosiaalirahastoa.
Lisäksi on kerrottu, että metsäenergia ei ole uusiutuvaa.
Kukaan vaan ei ole arvioinut, mikä tulisi olemaan näiden kaikkien toimine yhteisvaikutus.
Ja nyt ennallistamishaaveilun myötä miljardit ovat (taas) pelissä.
Mitä tekee hallitus EU:n valkokaulusvarkaille, jotka haluavat tehdä Suomesta jonkinlaisen vihreän hiilinielumuseon? Hallitus suhtautuu ”kriittisesti” metsävarkaisiin. Ruotsin demarihallitus puolestaan toteaa ykskantaan EU:n vallankaappausyritykselle, että ”ei käy”.
Tilannetta pahentaa se, että jotkut suomalaiset mepit, kuten kokoomuksen Sirpa Pietikäinen, tekevät myyräntyötä Euroopan salongeissa metsäpolitiikkaan liittyen.
Suomalaisten intressit eivät ole edustettuina eikä suomalaisten etu toteudu niin kauan kun rivit rakoilevat. Tätä menoa kansallinen itsemääräämisoikeus rapautuu entisestään ja budjettivalta murtuu.
Edessä häämöttää liittovaltio.
Siihen emme suostu.
MARIA ASUNTA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: EU kaappaamassa lisää valtaa talouspolitiikassa

Ennallistaminen etenee: Euroopan parlamentin sekava kanta valmistui – ”Vihreä hulluus ei näköjään osoita laantumisen merkkejä”
Viikon suosituimmat

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.














