

LEHTIKUVA
EU:n elvytysrahat rikollisten liiveihin Italiassa – mafian apuna häärivät parhaat tukiasiantuntijat sekä tekoäly
Korruptio ja mafiajärjestöt ovat kiistämätön osa Italian historiaa – ja mitä ilmeisimmin myös nykypäivää. EU myönsi Italialle erityyppistä koronatukea 200 miljardia euroa ja varoituksen sanat kaikuivat kuuroille korville. Nyt tutkinnassa ovat kuuden miljardin tukipetokset ja ”tämä on vasta alkua”.
Poliisi pidätti huhtikuun alussa 20 henkilöä EU:n elpymispakettiin liittyvistä petoksista epäiltynä Italiassa, Itävallassa, Romaniassa sekä Slovakiassa. Rikollisten epäillään kupanneen 600 miljoonaa euroa EU:n Italialle osoittamasta 191,5 miljardin tukirahoituksesta.
Unionin yhteiset rahat ovat huvenneet Politicon mukaan asuntoihin ja huviloihin, kuten myös veneisiin, kultaan, timantteihin sekä kryptovaluuttoihin. Rikolliset hankkivat talleihinsa myös Lamborghinia, Porschea sekä tyyrimpää Audia.
Tekoäly apuna petoksissa
Rikollisjärjestöt käyttivät petoksen toteuttamiseen julkiseen rahoitukseen perehtyneitä kokeneita ammattilaisia, jotka auttoivat rahoituksen hakemisessa kymmenien miljoonien eurojen projekteihin ”kilpailukyvyn parantamiseen ja digitalisaation edistämiseen italialaisissa yrityksissä”.
Italialle tarkoitetut avustusrahat puhallettiin monikansallisessa operaatiossa hyödyntäen ”hienostunutta rahanpesulaitteistoa”. Käytännössä se tarkoittaa vaikeasti jäljitettäviä pilvipalvelimia, kryptovaluuttoja ynnä tekoälyä väärennettyjen dokumenttien tuottamiseen.
Epäilyistä tuli totta
Perussuomalaisten liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne puuttui Italiaa jäytävään korruptioon viestipalvelu X:ssä ja muistutti aiemmista epäilyistään.
1/2
Italian elpymispaketti-korruptio oli odotettu.
Ote puheestani 3 vuoden takaa:
”Italiassa on kohonnut korruption riski kaikilla hallinnonaloilla. Viranomaisten luotettavuutta syö heidän suhteensa järjestäytyneeseen rikollisuuteen ja elinkeinoelämään”.https://t.co/7rcV7C0GA7— Lulu Ranne (@LuluRanne) April 14, 2024
– Italian elpymispaketti-korruptio oli odotettu. Ote puheestani 3 vuoden takaa: ”Italiassa on kohonnut korruption riski kaikilla hallinnonaloilla. Viranomaisten luotettavuutta syö heidän suhteensa järjestäytyneeseen rikollisuuteen ja elinkeinoelämään”.
Italiassa kohonnut korruption riski
Ranne sanoi toukokuussa 2021 Suomen Uutisissa muun muassa seuraavaa:
– Italiassa on kohonnut korruption riski kaikilla hallinnonaloilla. Viranomaisten luotettavuutta syö heidän suhteensa järjestäytyneeseen rikollisuuteen ja elinkeinoelämään.
– Otin Italian esimerkiksi siksi, että se on Euroopan kolmanneksi suurin talous ja hyötyy toiseksi eniten elpymisvälineen avustusosiosta. Avustus kanavoituu juuri eniten korruptoituneen hallinnonalan eli julkisten hankintojen kautta samaan aikaan kun toinen korruptoitunut hallinnonala, verohallinto, epäonnistuu maan omien varojen keräämisessä.
Elvytysrahojen huijaus massiivista
Verkkolehti Uuden Suomen mukaan EU:n syyttäjöviranomaisen tutkinnassa on nyt 179 eri projektia pelkästään Italiassa. Määrä vastaa peräti 86 prosenttia koko elvytyspakettivaroihin liittyvistä epäillyistä huijauksista.
Italiassa tutkinnan kohteena olevien petosten rahallinen arvo nousee tällä hetkellä kuuteen miljardiin euroon.
Italian viranomaisista EU:n syyttäjäviraston Eppon johtamassa tutkinnassa ovat mukana sekä talousrikoksiin erikoistunut Guardia di Finanza että mafian vastainen syyttäjänvirasto. Eppon mukaan “tämä on vasta alkua” ja tämä tietää lisää päänsärkyä myös Italian kiistellylle pääminisiteri Giorgia Melonille (kuvassa).
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU:n syyttäjävirasto Eppo EU:n monivuotinen rahoituskehys ja elpymisväline AI kryptovaluutat EU:n elpymispaketti tukipetos Giorgia Meloni huijaus Mafia järjestäytynyt rikollisuus Tekoäly Rahanpesu Itävalta Slovakia Lulu Ranne Romania Italia korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italia ja Ranska ajavat EU:n perussopimusten muuttamista, luopuisivat päätösten yksimielisyydestä – tarkoittaisi lisää suomalaisille yhteistä velkaa, yhteistä verotusta, uusia elvytysrahastoja

Suomalaiset maksavat ensin italialaisten taloremontit ja remontoivat pakosta omat talonsa energiatehokkaiksi – ”Suomi on tehnyt valtavan virheen olemalla innokkain EU-komission ehdotusten tukija”

Italian ihmemaassa on jaettu ilmaisiin energiaremontteihin jo 21 miljardia – arvaa kuka maksaa

Lulu Ranteen mukaan EU huijaa mediaa ja jäsenmaita itsestään keksimällään menestystarinalla: ”Estää näkemästä totuuden”

EU:n Puolan ja Unkarin elpymisrahat pakastimessa – Italialle rahat, vaikka mafian arvellaan iskevän apajille

Lahjontakulttuuri leviää Pohjoismaihin: Satojen autojen katsastus järjestyi yhdellä tekstarilla ja mobiilimaksulla

Putinin asiamiehet Brysselissä paljastettava – Ruohonen-Lerner vaatii ennen eurovaaleja julkiseksi tietoa siitä, ketkä ehdokkaista ovat saaneet venäläistä rahaa

Italialaiset ilakoivat EU:n tukemilla taloremonteilla – Koponen: ”Suomalaiset veronmaksajat ovat rahoittaneet korruptiota ja Italian mafiaa”

Demaripomo Lindtman kehui surullisenkuuluisaa 750 miljardin EU-elvytyspakettia – Riikka Purra puisteli epäuskoisena päätään: ”Voi veronmaksajaa”
Viikon suosituimmat

Junnila: On tullut aika katsoa peiliin, Sofia Virta
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta antoi Ylen politiikkaradiossa malliesimerkin huonosta käyttäytymisestä, joka on omiaan lisäämään vastakkainasettelua yhteiskunnassa. Kansanedustaja Vilhelm Junnila toteaakin Sofia Virran arvostelukyvyn olevan hukassa. - Puolueen puheenjohtajalta ei ole suomalaisessa poliittisessa keskustelussa tavattu odottaa näin moukkamaista käytöstä ja itsehillinnän puutetta, Junnila kirjoittaa.

Somalian kansanedustaja vastustaa rikollisten pakkopalautuksia: ”Emme halua raiskaajia, pedofiileja tai jengipomoja Ruotsista Mogadishun kaduille”
Somalian kansanedustaja vastustaa rikollisten pakkopalautuksia Ruotsista. Hänen mielestään rikolliset ruotsinsomalit ovat Ruotsin oma ongelma, jota ei pidä siirtää Somaliaan. Ruotsi on tehnyt Somalian hallituksen kanssa salaisen sopimuksen pakkopalautettavien Somalian kansalaisten vastaanottamisesta. Vastineeksi Ruotsi on ohjannut kehitysapurahoja hankkeisiin, jotka hyödyttävät Somalian pääministerin lähipiiriä.

Antikainen: Säästä meidät moraalisaarnaltasi, Sofia Virta
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran ulostulot ovat sen verran sakeaa settiä, että perussuomalaisten Sanna Antikainen kehottaa Virtaa lopettamaan muiden moralisoinnin ja katsomaan peiliin.

Demarien Razmyar väisteli kysymystä: Miksi Marin ei tunnustanut Palestiinaa?
Palestiinan tunnustaminen on tämän hetken liki ykkösasia parlamentaariselle oppositiolle, joten sopii hyvin ihmetellä, miksi asiaa ei hoidettu viime hallituskaudella SDP:n ollessa pääministeripuolue.

Iltalehti vihjailee Suomen eturivin USA-tutkijan muka valehtelevan – nimettömät lähteet haukkuvat
Iltalehden artikkeli USA-tutkija, dosentti Markku Ruotsilasta pyrkii näennäisesti avaamaan Ruotsilan näkemyksiä, mutta kokonaisuus kallistuu liki maalittamiseen. Maksumuurin takana olevaa tekstiä markkinoidaan lukijoille oudoilla vihjauksilla Ruotsilan väitetystä valehtelusta.

Antikainen: Koneen Säätiö rahoittaa Hamasia tukevaa aktivismia
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi jyrkästi Koneen Säätiön päätöstä tukea Sumud – Suomen Palestiina-verkosto ry:tä. Vuonna 2024 Säätiö myönsi 144 290 euroa hankkeelle nimeltä "Dekoloniaalinen kulttuuriohjelma – Palestiinalaisia ulostuloja". Sumudin vuoden 2026 toimintasuunnitelma kertoo, että järjestö aikoo hakea säätiöltä tukea jatkossakin.

Imaami neuvoi miehiä moskeijassa tottelemattoman vaimon valmentamisessa: ”Nuhdelkaa heitä, välttäkää heitä vuoteessa ja lyökää heitä”
Naisten oikeuksia polkenut imaami on hyllytetty Skånessa. Tämä kehotti kohua ja suuttumusta herättäneissä saarnoissaan miehiä lyömään tottelemattomia vaimojaan. Seurakunta edellyttää imaamin nyt palaavan seurakunnan viralliselle linjalle ja kunta kiittelee päätöstä.

Kaaos Gävlen yössä: Jengilapsi avasi tulen väkijoukkoon – kuusi nuorta sairaalahoitoon
14-vuotias poika tulitti varhain lauantai-aamuna ravintoloista purkautuvia nuoria automaattiaseella Gävlen keskustassa. Kuusi ihmistä haavoittui ammuskelussa. Poliisi on kuulustellut epäiltyä viikonlopun aikana. Hänellä uskotaan olevan yhteyksiä murhiin ja huumekauppaan yhdistettyyn jengiin.

Garedew: Avustuslaivue oli Israel-vastainen tempaus ilman avustuksia
Palestiina-aktivistien temppu onnistui täydellisesti - Israel tuomittiin ja media vaikenee siitä, ettei avustuslaivueen kyydistä löytynyt avustuksia.

Kun Suomen Akatemia syytää miljoonia huuhaatutkimukseen, jää vastine verorahoille usein heikoksi
Helsinkiläinen PS-varavaltuutettu Mika Merano ruotii kirjoittamassaan, tänään julkaistussa tiedepamfletissa Suomen Akatemian jakamaa tutkimusrahoitusta, josta on viime vuosina irronnut huomattavia summia tieteellisesti kyseenalaisille tai jopa täysin marginaalisille kohteille. Tuore julkaisu osoittaa samalla, että suomalaisen tiedepolitiikan haasteena on tieteen ja politiikan osittainen sekoittuminen, mikä uhkaa jo tieteen uskottavuutta ja sen kykyä tuottaa luotettavaa tietoa kaikkien hyväksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää