

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
EU:n rasismikoordinaattori kieltäytyi sukupuolirasismia ja islamotraumaa käsittelevästä haastattelusta – ohjasi kommentoinnin EU:n islamofobiasta vastaavalle koordinaattorille
Suomen Uutiset kysyi EU:n rasismintorjuntakoordinaattorilta Michaela Moualta, miten EU huomioi syrjinnänvastaisessa työssään sukupuolirasismin, islamotrauman ja päähuiviin puetut pienet tytöt, joiden kohdalla sukupuolitietoinen opetussuunnitelma ei toteudu opetussuunnitelman edellyttämällä tavalla. Kommenttien sijaan rasismintorjuntakoordinaattori ohjasi pyytämään vastatusta EU:n islamofobiasta vastaavalta koordinaattorilta Marion Lalisselta.
Suomen Uutiset ei saanut mitään vastausta Marion Lalisselta. Samaan aikaan kysyimme sekä rasismintorjuntakoordinaattori Michaela Moualta että Suomen EU-asioiden tiedotuksesta, onko tosiaan niin, että muslimien syrjintään erikoistunut koordinaattori on sopiva henkilö vastaamaan kyseisestä uskonnosta traumatisoitujen asioista ja siihen liittyvästä sukupuolirasismista. Suomen EU-tiedotuksesta pyydettiin olemaan yhteydessä oikeusasioiden puhemieheen Christian Wigandiin.
EU nimitti ensimmäisen rasismintorjunnan koordinaattorin Mouan maaliskuussa 2021. Hän avasi tehtävänkuvaansa Ylen Aamun haastattelussa 12.4.
Moua kertoi, että haluaa itse käyttää tittelistään nimitystä antirasismikoordinaattori, sillä hänestä määrittely kertoo paremmin, että rasismia pyritään aktiivisesti tunnistamaan ja tunnustamaan sekä purkamaan yhteiskunnan rakenteista esimerkiksi politiikassa ja lainsäädännössä. Ja se, mihin sillä pyritään, on tosiasiallinen yhdenvertaisuus.
Mouan kommenteista intoutuneena Suomen Uutiset pyysi Moualta haastattelua.
Moua ohjasi kysymyksen eteenpäin
Näin kysyimme:
Miten EU puuttuu maahanmuuttajanaisten kokemaan sukupuolirasismiin? Aiheeseen liittyy tiiviisti islamotrauma ja esimerkiksi pienten tyttöjen pukeminen huiviin, joka rikkoo lasten oikeuksia sekä lapsen oikeutta sukupuolitietoiseen kasvatukseen. Islamotraumatisoituneet kokevat myös kunniaväkivaltaa. Sukupuolirasismiin kuuluu myös julma ihmisoikeusrikos, tyttöjen sukuelinten silpominen. Osa silpomisista tehdään kulttuurisista syistä, jolloin se on pelkkä sukupuolirasistinen ihmisoikeusrikos.
Mainitsimme kysymyksessä myös Forgotten feminists -journalistin Yasmine Mohammedin haastattelun, joka antaa selkeän kuvan väkivaltaisesta sukupuolirasismista ja islamotraumasta.
Näin Moua vastasi:
– Komissiolla on erikseen anti-Muslim hatred coordinator Marion Lalisse, jonka asiantuntijuusaluetta kysymyksesi käsittelee. Hän pystyy paremmin vastaamaan mahdollisesti kysymykseesi.
Selvennyspyyntöön ei saatu vastausta
Pyysimme lisäselvennystä:
Kiitos. Pyydämme häneltä kommentteja. Onko sinun kauttasi kuitenkin mahdollista saada kommentteja tuohon intersektionaaliseen feminismiin?
Haluaisimme tietää, miksi intersektionaalinen feminismi ei suojele syrjittyä naista vähemmistön sisällä? Esimerkiksi alistettujen musliminaisten kohdalla etnisyys nousee usein määräävämmäksi tekijäksi kuin naissukupuoli.
Mainitsimme perusteluissa, että kyseessä on kasvava syrjintään liittyvä ongelma. Viime aikoina myös valkoinen feminismi on saanut kritiikkiä juuri tästä syystä, ja siksi tähän olisi erittäin tarpeellista saada rasimintorjuntakoordinaattorin linjaus.
Moua ei vastannut kysymyksiimme.
Myöskään Lalisse ei vastannut
Pyysimme Lalisselta kommenttia siitä, miten syrjinnänvastainen työ ottaa huomioon islamotraumatisoituneiden asiat, sukupuolirasismin ja pienten päähuiviin puettujen lasten oikeudet. Linkitimme kysymykseen tuoreen kunniaväkivaltailmiön, jossa Tiktokissa on levitetty avioeroon päätyneiden naisten nimiä ja kuvia. Pelkkä nimi kyseisessä yhteydessä voi olla kehotus murhaan.
Lalisse ei ole vastannut Suomen Uutisille. Koska emme saaneet vastauksia, pyysimme apua Suomen EU-tiedotuksesta. Esitimme alkuun antirasismikoordinaattori Mouan ja Suomen Uutisten välisen kirjeenvaihdon sekä sen, että Moua ei vastannut myöskään lisäkysymykseemme.
Näin kysyimme:
Olemme pyytäneet anti-Muslim hatred -koordinaattori Marion Lalisselta haastattelua. On kuitenkin outoa, että islamofobian koordinaattori olisi neutraali vastaamaan islamotraumaa kokevien asoista. Rasismin vastaiseen työhön kuuluu myös sukupuolirasismin torjunta, jota esimerkiksi islamotraumatisoituneet kokevat. Asia on ajankohtainen, sillä tätä tapahtuu koko ajan. Esimerkkinä pienen tytön huivittaminen. Hänelle ei suoda sukupuolitietoista kasvua, kuten suomalainen opetussuunnitelma (tunnetaan myös nimellä sateenkaarityöpaja) edellyttää. Näin tapahtuu lasten oikeuksiin sitoutuneessa yhteiskunnassa.
Osaatteko auttaa?
Suomen EU-tiedotuksesta vastattiin näin:
– Valitettavasti en tunne heidän työnjakoaan kovin tarkasti. Tarvittaessa voitte olla yhteydessä oikeusasioiden tiedottajaan, spokesperson Christian Wigandiin.
Vastaus tuli kuukauden viiveellä
Suomen Uutiset lähetti kaksi kommentointipyyntöä oikeusasioiden puhemiehelle, joista jälkimmäiseen vastattiin noin kuukauden jälkeen. Näin kysyimme:
Kirjoitamme artikkelia siitä, miten EU:n rasismin vastainen työ huomioi sukupuolirasismin ja islamotraumasta kärsivien naisten asiat. Aihe on hankala, koska vallalla oleva intersektionaalinen feminismi huomioi etnisyyden tai uskonnon ennen sukupuolta. Tästä esimerkkinä on Forgotten feminists -podcastin journalisti Yasmine Mohammedin haastattelu.
Rasismintorjuntakoordinaattori Michaela Moua ei halunnut vastata aiheeseen, vaan ohjasi kommentoinnin anti-Muslim hatred -koordinaattori Lalisselle.
Onko anti-Muslim hatred -koordinaattori sopiva henkilö vastaamaan islamotraumatisoituneiden naisten asioista EU:ssa?
Varsinainen kysymys kierrettiin
Näin oikeusasioiden puhemies vastasi tiedottajan välityksellä (vastaus on annettu epävirallisena):
– EU kiinnittää erityistä huomiota yleismaailmallisen lähestymistavan omaksumiseen perusoikeuksista Euroopan unionista tehdyn sopimuksen toisen artiklan mukaisesti. EU ottaa työssään huomioon intersektionaalisuuden, mukaan lukien rasismiin tai uskontoon ja sukupuoleen perustuvan syrjinnän. Tasa-arvon rakentaminen on yksi komission tärkeimmistä prioriteeteista.
– Naisten ja miesten välinen tasa-arvo on EU:n perusarvo.
– Sukupuoleen perustuva väkivalta on edelleen pelottavaa todellisuutta liian monelle naiselle EU:ssa. Maaliskuussa 2022 komissio ehdotti EU:n laajuisia sääntöjä naisiin kohdistuvan sukupuoleen perustuvan väkivallan ja perheväkivallan lopettamiseksi. Ehdotetulla direktiivillä kriminalisoitaisiin sekä suostumuksen puutteeseen perustuva raiskaus että naisten sukupuolielinten silpominen. Se myös kriminalisoisi naisiin ja tyttöihin kohdistuvan kyberväkivallan, mukaan lukien sukupuoleen perustuvan vihapuheen.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Christian Wigand Marion Lalisse Michaela Moua islamotrauma sukupuolirasismi Forgotten feminists Yasmine Mohammed sukupuolitietoinen opetus rasismintorjunta lasten oikeudet intersektionaalinen feminismi syrjinnänvastaisuus sukuelinten silpominen huivipakko kunniaväkivalta opetussuunnitelma islamofobia Euroopan unioni Rasismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Maahanmuuttajatkin äänestävät nyt perussuomalaisia: ”Poliittisen eliitin tulisi tiedostaa maahanmuuton ongelmat eikä sortua populistisiin heittoihin äänestäjien valloittamiseksi”

Teuvo Hakkarainen Iranin tapahtumista: ”Euroopan feministit vaikenevat”

Demareiden nuorisoaktiivi moittii omiaan: Miksi vasemmisto arastelee keskustelua islamin negatiivisista puolista – ”Koskevatko lasten oikeudet pientä huivitettua tyttöä?”

Kouluministeri vaatii toimia: ”Vaikenemisen kulttuuri ei saa vallata ruotsalaiskouluja”

Forgotten Feminists -journalisti Yasmine Mohammed: Liberaali vasemmisto voimisti ääri-islamisteja julmaan antisemitismiin

Kamal Jafi ja Bijan Rezai Jahromi Puheenaihe-podcastissa: Miksi vähemmistöjen välinen rasismi jätetään rasismikeskustelun ulkopuolelle?
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää