Euroalueen teollisuustuotannon kasvu hyytymässä – Italian pakitus syvenee

06.02.2019 |02:33

Euroalueen teollisuustuotannon ostopäällikköindeksi pieneni tammikuussa lukemaan 50,5. Indeksi on pienentynyt puolen vuoden ajan yhtä soittoa. Indeksilukema 50 merkitsee eroa kasvun ja supistumisen välillä. Ostopäällikköindeksiä seurataan tarkasti, sillä se ennakoi bruttokansantuotteen kehitystä.

Tutkimuslaitos IHS Markitin julkaisema ostopäällikköindeksi on euroalueella nyt alimmillaan sitten marraskuun 2014. Saksan ja Italian indeksit painuivat alle viidenkymmenen, mikä tarkoittaa maiden teollisuustuotannon supistuvan.

Saksan lukema oli 49,7 ja se oli pienin lukema viiteenkymmeneen kuukauteen.

Italian tilanne murheellinen

Italian indeksilukema on Saksaa murheellisempi. Tammikuun indeksilukema 47,8 on alhaisin 68 kuukauteen. Teollisuustuotannon lasku syveni joulukuusta.

Italian pitkään jatkuneen budjettikiistan sovun olettamus oli, että Italian talous kasvaisi. Jos bruttokansantuote supistuu, menee samalla pohja pois budjetin alijäämäsäännöiltä. Italian taantuma alkoi viime vuoden syksyllä ennakkotietojen mukaan, kun maan bruttokansantuote supistui kaksi vuosineljännestä peräkkäin.

Italian 10-vuotisten joukkovelkakirjojen jälkimarkkinakorko kohosi viime perjantaina, mikä kertoo sijoittajien olevan levottomia Italian talouden tilasta.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
2.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää